1
2
3
4
5
6
7
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
NAGRODA CAMERIMAGE DLA MONTAŻYSTY TRAFI DO…
OFICJALNY PLAKAT CAMERIMAGE 2017
JOHN TOLL Z NAGRODĄ CAMERIMAGE ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
ZGŁOŚ FILM
7. WINNERS SHOW W LA
LAUREACI CAMERIMAGE 2016!
Dotychczasowi gościeDavid Lynch
Dotychczasowi gościeKeanu Reeves
Dotychczasowi gościeAlan Rickman
Dotychczasowi gościeViggo Mortensen
Dotychczasowi gościeJohn Turturro
Dotychczasowi gościeVilmos Zsigmond
Dotychczasowi gościeChris Menges
Dotychczasowi gościeRoger Deakins
Dotychczasowi gościeVittorio Storaro
Dotychczasowi gościeChris Doyle
Dotychczasowi gościeGus Van Sant
Dotychczasowi gościeNastassja Kinski
Dotychczasowi gościeBill Murray
Dotychczasowi gościeRutger Hauer
Dotychczasowi gościeTerry Gilliam
Dotychczasowi gościeOliver Stone
Dotychczasowi gościeRoman Polański
Dotychczasowi gościeHaskell Wexler
Dotychczasowi gościeEd Lachman
Dotychczasowi gościeSławomir Idziak
Dotychczasowi gościeJohn Toll
Dotychczasowi gościeIsabelle Huppert
Dotychczasowi gościeAlan Parker
Dotychczasowi gościeJerzy Skolimowski
PRZEKROJOWA WYSTAWA DOROBKU ARTYSTYCZNEGO DAVIDA LYNCHADodano : 21.09.2017
Już za niecałe dwa miesiące Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE będzie obchodził w Bydgoszczy swoje 25. urodziny. Na jubileuszową edycję, która odbędzie się w dniach 11-18 listopada 2017 roku, organizatorzy przygotowują szereg niespodzianek i wydarzeń specjalnych, które z jednej strony umożliwią nam wspomnienie drogi, którą festiwal przeszedł od swych skromnych początków w Toruniu do obecnego kształtu prestiżowej imprezy filmowej o światowym zasięgu, a z drugiej pozwolą spojrzeć w przyszłość. Jednym z takich wydarzeń będzie unikalna na skalę europejską przekrojowa wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych oraz od lat wielkiego przyjaciela Camerimage. Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy SILENCE AND DYNAMISM, który odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.
 
David Lynch, zdj. Dean Hurley 
 
David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słońDiunaBlue VelvetMiasteczko Twin PeaksDzikość sercaTwin Peaks: Ogniu krocz za mnąZagubiona autostradaProsta historia, Mulholland DriveInland Empire. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara. W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę, by odebrać Nagrodę Camerimage dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo, fotografie i litografie.
 
Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha zapowiada się niezwykle ciekawie. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zaprasza CAMERIMAGE 2017, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Festiwal zaprezentuje w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (40km od Bydgoszczy) około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 1950-tych, malarsko-filmowych z lat 1960-tych do prac najnowszych z 2017 roku.
 
This Man Was Shot 0.9502 Seconds Ago
2004
Copyright: David Lynch
 
Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu CAMERIMAGE. Realizacji ekspozycji podjęli się organizująca Camerimage Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata, której współzałożycielem nota bene jest David Lynch. Wystawę współfinansuje Miasto Toruń oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 When He Went Home The House Was Different
2013
Copyright: David Lynch
 
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy. 
 
Couch Series #10
2008
Copyright: David Lynch and Galerie Karl Pfefferle, Munich
 
 
 
 
- - - - - - - - - - - - - - - - -
 
 
Bydgoszcz, Opera Nova, Multkino, MCK – Kino Orzeł, Wyższa Szkoła Gospodarki, 11-18 listopada 2017 roku. Zapamiętajcie te daty i dołączcie do nas, by świętować 25 lat Camerimage!

 

Drukuj