Nasi goście na przestrzeni 24 lat

Festiwal Camerimage przez 24 lata swojego istnienia przyciągnął wielu wspaniałych twórców.
Poniżej prezentujemy listę niektórych gości Festiwalu.A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | Q | R | S | Ś | T | U | V | W | X | Y | Z | Ż


 
 
 
      Phil Abraham 
Amerykański autor zdjęć filmowych i reżyser telewizyjny. Zdobywca nagrody Primetime Emmy za zdjęcia do serialu „Mad Man”, do tego samego wyróżnienia był nominowany jeszcze sześciokrotnie. Jako autor zdjęć, a także reżyser, pracował na planach takich seriali jak „Rodzina Soprano”, „Breaking Bad” czy „Daredevil”. 
Phil Abraham był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Wideoklipów, a jego zdjęcia do „Daredevil: Into the Ring” ocenianie były w odbywającym się wówczas po raz pierwszy Konkursie Pilotażowych Odcinków Seriali.

      Muriel Aboulrouss 
Libańska autorka zdjęć filmowych urodzona w Bejrucie. Jest uznawana za pierwszą kobietę operatora w świecie arabskim. W dorobku ma zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych, takich jak The Oil Spill, Lesson in History i Mercedes w reżyserii Hady’ego Zaccaka. W dorobku ma również zdjęcia do produkcji fabularnych, m.in. do filmu Falafel Michela Kamouna czy Stray Bullet Georgesa Hashema. Jest również nauczycielką i tutorką, stworzyła i prowadziła autorskie warsztaty filmowe w ramach projektu „The Cine-Jam film lab”. W 2014 zadebiutowała jako reżyserka serialem dokumentalnym Zyara, wyprodukowanym przez jej własną firmę produkcyjną Home of cine-jam, założoną wspólnie z Denise Jabbour. W roku 2000 została wyróżniona nagrodą za najlepsze zdjęcia w ramach Arab Screen International Awards za film krótkometrażowy The Shower Michela Kamouna.
Muriel Aboulrouss była gościem festiwalu Camerimage w roku 2016 jako jurorka Konkursu Etiud Studenckich.

      Barry Ackroyd
Brytyjski autor zdjęć filmowy, urodzony w 1954 roku w Manchesterze. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego British Society of Cinematographers (BSC). Stały wspólpracownik reżysera Kena Loacha, z którym zrealizował kilkanaście filmów, w tym takie obrazy jak "Wiatr buszujący w jęczmieniu", "Jestem Jo", "Słodka szesnastka" czy "Szukając Erica". Zrealizował także zdjęcia do filmów wielu innych uznanych reżyserów, m. in. "The Hurt Locker" Kathryn Bigelow (za zdjęcia do tego filmu był nominowany do Oscara) i"Koriolana" Ralpha Fiennesa. Jest laureatem nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Barry Ackroyd był gościem Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Wraz z Kenem Loachem odebrał wówczas Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Poprowadził również warsztaty dla studentów. Zdjęcia Ackroyda kilkakrotnie były oceniane w Konkursie Głównym - w filmach "Pieśń Carli", "Słodka szesnastka", "The Hurt Locker", "Green Zone" i "Koriolan". Kilkakrotnie można było także podziwiać jego zdjęcia w ramach pokazów specjalnych i panoramy światowej.      Bryan Adams 
Kanadyjski muzyk i fotograf, urodzony w 1959 roku w Kingston. Od lat 70. Rozwijał swoją karierę muzyczną jako solista i gitarzysta, bardzo szybko uzyskując status światowej gwiazdy. Wylansował wiele ponadczasowych przebojów, wydał kilkanaście solowych płyt, trzykrotnie był nominowany do Oscara za najlepsza piosenkę. Od lat z powodzeniem pracuje również jako fotograf, współpracował z wieloma prestiżowymi magazynami, m.in. Harper’s Baazar czy Vogue , fotografował kolekcje uznanych projektantów mody, współtworzy magazyn o modzie „ZOO”. Swoje prace fotograficzne wystawiał w wielu prestiżowych galeriach, m.in. w National Portrait Gallery w Londynie. 
Bryan Adams był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Otworzył wówczas wystawę swoich fotografii, zatytułowaną „Exposed – Obnażeni”. Wystawę można było oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.      Remi Adefarasin
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1948 roku w Londynie. Laureat nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu "Elizabeth" Shekhara Kapura. Zrealizował zdjęcia do filmów m.in. Woody`ego Allena ("Wszystko gra", "Scoop - gorący temat"), Paula Weitza ("Poznaj naszą rodzinkę", "Był sobie chłopiec") czy Petera Howitta ("Przypadkowa dziewczyna"). W swoim dorobku ma pracę przy wielu filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. W roku 1999 był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Elizabeth".
Remi Adefarasin gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W roku 1999 został laureatem Złotej Żaby za zdjęcia do "Elizabeth", nagrodę odebrał podczas następnej edycji Festiwalu. Był wówczas, a także w roku 2003, jednym z prowadzących warsztaty ARRI. Podczas 11. edycji zasiadał również w jury Konkursu Etiud Studenckich. Film z jego zdjęciami - "Oniegin" Marthy Fiennes - brał udział w Konkursie Głównym w roku 2000, a w 2007 roku jurorzy oceniali jego pracę przy "Elizabeth: złoty wiek" Shekhara Kapura.      Javier Aguirresarobe
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1948 roku w Elbar. Pracował przy takich filmach jak "Policzone dni" Imanola Uribe, "Dziewczyna marzeń" Fernanda Trueby, "Inni" i "W stonę morza" Alejandro Amenábara, "Żołnierze Salaminy" Davida Trueby, "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara, "Vicky Cristina Barcelona" Woddy'ego Allena. Jest również autorem zdjęć do dwóch części popularnej Sagi "Zmierzch". Za film "Droga" otrzymał nominację do nagrody BAFTA. Zdobywca sześciu nagród Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Europejski Operator.
Uczestniczył w festiwalu Camerimage w 2004 roku. Był wówczas jednym z członków Jury Konkursu Etiud Studenckich, a film "W stronę morza" brał udział w Konkursie Głównym.      Jonas Åkerlund 
Szwedzki reżyser, urodzony w 1965 roku w Sztokholmie. Znany jest przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych twórców teledysków w dziejach tego gatunku. Trzykrotnie uhonorowany nagrodą Grammy, laureat MTV Music Video Awards. Jest reżyserem tak znanych, a często również kontrowersyjnych wideoklipów jak „Ray of Light” Madonny, „Smack My Bitch Up” The Prodigy czy „Paparazzi”  Lady Gagi. Tworzył również teledyski dla takich gwiazd jak m.in. The Rolling Stones, U2, Metalica, Rammstein, Coldplay, Rihanna, Beyonce i wielu innych. 
Jonas Åkerlund był gościem festiwalu Camerimage w roku 2014. Otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Poprowadził również warsztat z cyklu „Wideoklipy: Mistrzowie Prezentują”.       Robert Alazraki
Francuski autor zdjęć filmowych, prezydent Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Zrealizował zdjęcia do filmów wielu francuskich reżyserów, m.in. do "Klientki" Josiane Balasko, "Zostaję" Diane Kurys czy "Ukrytej tożsamości" Thomasa Gilou. W swoim dorobku ma zdjęcia do wielu filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych.
Robert Alazraki był gościem ośmiu edycji Festiwalu Camerimage. Pełnił funkcję jurora Konkursu Głównego podczas 3. edycji w 1996 roku. W roku 2005 zasiadał w jury Przeglądu Kina Polskiego. Był również jednym z twórców prowadzących warsztaty operatorskie podczas 16. edycji Festiwalu w 2008 roku. Jego zdjęcia można było oglądać w filmach wyświetlanych w ramach panoramy światowej - w roku 1996 był to "Lato w Goulette", a w roku 2000 - "Urodzeni romantycy".      Maryse Alberti
Autorka zdjęć filmowych pochodzenia francuskiego, urodzona w 1954 roku w Langon. Była pierwszą kobietą, która znalazła się na okładce magazynu American Cinematographer. Absolwentka American Filme Institute. W dorobku ma zdjęcia do takich filmów jak „Idol” Todda Haynesa, „Taśma” Richarda Linklatera, „Zapaśnik” Darrena Aronofsky`ego, „Hapiness” Todda Solondza czy „Crumb” Terry`ego Zwigoffa. Pracowała również przy wielu filmach dokumentalnych i reklamowych.
Maryse Alberti była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Przewodniczyła wówczas jurorom Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. 


      Jeff Amaral
Amerykański reżyser i stereografer. Jako specjalista od efektów 3D i stereografii pracował przy takich produkcjach jak „Niesamowity Spider-Man”, „Wielki Gatsby” czy „X-men: Przeszłość, która nadejdzie”. Zajmuje się również technologią 3D w transmisjach wydarzeń muzycznych i sportowych na żywo.
Jeff Amaral był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku.  Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów 3D. 


      Kate Amend 
Amerykańska montażystka. Zasiada w zarządach dwóch prestiżowych organizacji - Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej Oscary oraz Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów ACE. Sukcesy odnosi jako montażystka filmów dokumentalnych. Odpowiadała za montaż dwóch nagrodzonych Oscarami dokumentów w reżyserii Marka Jonathana Harrisa – „Long Way Home” oraz „Wśród Obcych”. W dorobku ma także pracę przy takich filmach dokumentalnych jak obsypany nagrodami obraz  „Beah: A Black Woman Speaks” (reż. LisaGay Hamilton) czy „Sprawa przeciwko ósemce” (reż. Ben Cotner, Ryan White).
Kate Amend gościła na festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadała wówczas w jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.

 

      Grant Anderson
Amerykański producent i specjalista od technologii cyfrowej w filmie. Prezes hollywoodzkiej firmy produkcyjnej Creative Monster Productions. Jako specjalista stereoskopii i efektów 3D pracował m.in. przy takich filmach jak „Beowulf 3D”, „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, „Green Horn 3D” czy „Niesamowity Spider-Man”.
Grant Anderson był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Był wówczas członkiem jury Konkursu Filmów 3D.       Miguel Ángel Jiménez
Hiszpański reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1979 roku w Madrycie. Jeden z założycieli firmy produkcyjnej Kinoskopik Film Production. Jego debiutem był krótkometrażowy film "Les huelles", wyprodukowany w 2001 roku przez Akiego Kaurismakiego. W dorobku ma filmy krótkometrażowe (m.in. nagradzany na wielu festiwalach film "Koshoro") i dokumentalne ("El Abanico"). Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym był film "Ori" ze zdjęciami Gorki Gomeza Andreu, z uznaniem przyjęty m.in. na festiwalu w San Sebastian. Następnym pełnometrażowym filmem duetu Jiménez - Andreu był obraz "Chaika".
Miguel Ángel Jiménez był gościem festiwalu Camerimage w roku 2012. Za film "Chaika" otrzymał wówczas główną nagrodę w Konkursie Debiutów Reżyserskich.      Alvaro Anguita 
Chilijski autor zdjęć filmowych i producent. Film dokumentalny „A Tale of Love, Madness and Death”  (reż. Mijael Bustos) z jego zdjęciami był pokazywany na MFF w Toronto, zdobył też nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Alvaro Anguita był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Odebrał wówczas Złota Żabę Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu „A Tale of Love, Madness and Death”.      Michael Apted 
Brytyjski reżyser, scenarzysta, producent i aktor, urodzony w 1941 roku w Aylesbury. Debiutował w Wielkiej Brytanii w latach 60., ale od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w USA. Od 1963 pracuje przy głośnym projekcie dokumentalnym Seven Up!, którego kolejne odsłony powstają co 7 lat. Jego imponujący dorobek reżyserski obejmuje kilkadziesiąt tytułów, by wymienić chociażby Goryle we mgle, Wysoka fala, Enigma, Nigdy więcej, Świat to za mało, Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu, Nell, Córka górnika. Tworzy także społecznie zaangażowane dokumenty, takie jak Incydent w Oglala czy Moving the Mountain Uhonorowany wieloma nagrodami, od 2003 do 2009 przewodniczył Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych.
Michael Apted był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera. Przewodniczył również jurorom Konkursu Etiud Studenckich.       Adam Arkapaw
Australijski autor zdjęć filmowych. Pracował przy filmach "Królestwo zwierząt" Davida Michoda, "Snowtown" Justin Kurzel oraz "Bear" Nasha Edgertona. Dwukrotnie nominowany do nagrody Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepsze zdjęcia.
Był gościem festiwalu Camerimage w 2010 roku. Za film "Królestwo zwierząt" został wówczas uhonorowany nagrodą dla Najlepszego Debiutu Operatorskiego. W roku 2015 jego zdjęcia do True Detective: The Long Bright Dark można było zobaczyć w ramach pierwszej edycji Konkursu Pilotów Seriali.      Darren Aronofsky
Amerykański reżyser, urodzony w 1962 roku w Nowym Jorku. Jego fabularny debiut "Pi", przy którym współpracował z operatorem Matthew Libatique, został nagrodzony na Festiwalu w Sundance za reżyserię oraz uzyskał 3 nominacje do nagród Independent Spirit. Filmografia tego duetu zawiera również takie tytuły jak "Requiem dla snu" oraz "Źródło". Ich ostatni wspólny projekt - "Czarny Łabędź" - został obsypany nagrodami, a grająca w nim główną rolę Natalie Portman otrzymała Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Film "Zapaśnik" w reżyserii Aronofsky'ego został wyróżniony Złotym Lwem podczas Festiwalu w Wenecji. Otrzymał także odznaczenie Amerykańskiego Instytutu Filmowego przyznawanego wybitnym absolwentom studiów AFI - Franklin J. Schaffner Alumni Medal.
Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w roku 2010. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Wideoklipów. Film "Czarny Łabędź" otworzył 18. edycję festiwalu, podczas której Aronofsky wraz z Matthew Libatique'iem został uhonorowany Nagrodą dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser. W tym samym roku odbył się przegląd filmów Aronofsky'ego oraz Libatique'a.      Yorgos Arvanitis
Autor zdjęć filmowych pochodzenia greckiego, urodzony w 1941 roku w Dilofo. Karierę rozpoczął od współpracy z greckimi reżyserami, zrealizował zdjęcia do niemal wszystkich filmów Theo Angelopoulosa. Od lat 90. mieszka we Francji, jest członkiem Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Współpracował z najwybitniejszymi twórcami kina europejskiego, takim jak Volker Schlöndorff ("Homo Faber") czy Agnieszka Holland ("Całkowite zaćmienie"). Był nagradzany m.in. na festiwalach w Wenecji i Chicago.
Osobiście Yorgos Arvanitis gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2000. Był wówczas członkiem jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Filmy z jego zdjęciami kilkakrotnie startowały w Konkursie Głównym - w 1996 było to "Spojrzenie Odyseusza", a w roku 1998 "Wieczność i jeden dzień", oba w reżyserii Theo Angelopoulosa. Podczas 17. edycji Festiwalu, w ramach retrospektywy Volkera Schlöndorffa, można było obejrzeć film "Homo Faber", ze zdjęciami Arvanitisa.      Touraj Aslani
Irański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1973 roku w Kermanshah. Absolwent Uniwersytetu Sooreh w Teheranie. Zrealizował zdjęcia do ponad stu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, animowanych i eksperymentalnych oraz do wielu pełnometrażowych fabularnych produkcji w Iranie, Iraku i Turcji. W dorobku ma zdjęcia do filmów takich jak "Nienawiść" Rezy Dormishiana, "Pora nosorożca" Bahmana Ghobadi, "Saint Petersburg" Behruza Afkhami czy "Farewell Baghdad" Mehdiego Naderi. Za zdjęcia do filmu "Pora nosorożca" otrzymał m.in. Annual Asia Pacific Screen Award oraz nagrodę na Festiwalu w San Sebastian. Jest także laureatem wielu innych nagród, przyznanych na festiwalach m.in. w Iranie, Kanadzie czy Estonii.
Touraj Aslani uczestniczył w dwóch odsłonach festiwalu Camerimage. Podczas 20. edycji został laureatem Brązowej Żaby, przyznanej za zdjęcia do filmu "Pora nosorożca". W tym samym roku w Konkursie Głównym i Konkursie Debiutów Reżyserskich brał udział film "Nienawiść" z jego zdjęciami. W roku 2009 w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych pokazywany był natomiast film "How green was our Valley" w reżyserii Fareshteh Joghataei, ze zdjęciami Touraja Aslaniego.      Ehab Assal 
Palestyński autor zdjęć filmowych i producent. Doświadczenie zdobywał pracując z takimi mistrzami jak Vilmos Zsigmond czy Dante Spinotti (przy filmie „Informator” Michaela Manna). Był także asystentem Barry`ego Markowitza przy oskarowym filmie „Blizny przeszłości” w reżyserii Billy`ego B. Thorntona. Jako samodzielny autor zdjęć ma na koncie m.in. film „Haifa” w reżyserii Rashida Masharawiego, a jego ostatnim dziełem są zdjęcia do nagradzanego „Omara” Hany Abu-Assada. Ehab Assal jest także producentem w założonej przez siebie firmie Yellow Dawn Productions. 
Ehab Assal był gościem 22. edycji festiwalu Camerimage, podczas której odebrał Srebrną Żabę za zdjęcia do filmu „Omar”. 


            
            
      Tomasz Augustynek
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1977 roku w Krakowie. Laureat nagród m.in. na festiwalach w Gdyni i Awinionie. Zrealizował zdjęcia do krótkometrażowych produkcji "Cold Kenya", "Dlaczego tutaj jesteś" i "Tara" Laurence`a Walsha czy "Wtorek" Michała Gazdy, pracował także przy filmach pełnometrażowych, takich jak "Zwerbowana miłość" Tadeusza Króla, "Niezwyciężony" Olega Pogodina czy "Świadek koronny" Jarosława Sypniewskiego, Jacka Filipiaka i Michała Gazdy. W dorobku ma również zdjęcia do wielu wideoklipów, filmów dokumentalnych i ponad stu filmów reklamowych.
Tomasz Augustynek uczestniczył dotychczas w ośmiu edycjach festiwalu Camerimage. W roku 2012 zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów. Filmy z jego zdjęciami trzykrotnie oceniane były w Konkursie Etiud Studenckich - w roku 1998 "Bez wody" Carlosa Kasuskiego, w 1999 "Zdjęcie" Krzysztofa Biernackiego, a w roku 2000 "Wtorek" Michała Gazdy.

 
powrót do góry ▲

      John Bailey
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1942 roku w Moberly w stanie Missouri. Doświadczenie operatorskie zdobywał pod kierunkiem Vilmosa Zsigmonda i Nestora Almendrosa. W 1985, wraz z Eiko Ishioką i Phillipem Glassem, został wyróżniony na Festiwalu w Cannes za zdjęcia do filmu "Mishima". W swoim dorobku ma też kilka prób reżyserskich.
W 1994 roku John Bailey zasiadał w jury podczas drugiej edycji Festiwalu Camerimage. Był naszym gościem także w roku 1999. Jego zdjęcia do filmu "Na zawsze moja" Paula Schradera były oceniona w Konkursie Głównym w podczas 7. edycji Festiwalu.      Nina Badoux 
Holenderska autorka zdjęć filmowych, pochodząca z Amsterdamu. W dorobku ma zdjęcia do filmów krótkometrażowych i produkcji telewizyjnych, a także filmów dokumentalnych. Odpowiadała za zdjęcia do pełnometrażowego filmu Parnassus z 2015 roku w reżyserii Robina Boissevaina. Zrealizowała również zdjęcia do dwóch dokumentów Rebera Dosky’ego, opowiadających o problemach objętej wojna Syrii – Radio Kobani oraz The Sniper of Kobani
Nina Badoux była gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Za zdjęcia do filmu The Sniper of Kobani została nagrodzona Wyróżnieniem w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.       Adam Bajerski
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1966 roku w Cieszynie. Dwukrotny laureat Złotego Lwa - nagrody otrzymał za zdjęcia do filmów Andrzeja Jakimowskiego "Zmruż oczy" (wspólnie z Pawłem Śmietanką) i "Sztuczki". Był również nominowany do nagród Złota Kaczka i Orzeł. W dorobku ma zdjęcia do wielu filmów fabularnych i kilku seriali telewizyjnych. Pracował przy filmach takich jak "Miasto z morza" Andrzeja Kotkowskiego, "Mała matura 1947" Janusza Majewskiego czy "Serce na dłoni" Krzysztofa Zanussiego.
Adam Bajerski był gościem pięciu odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2007 film "Sztuczki" z jego zdjęciami zwyciężył w Konkursie Filmów Polskich, a podczas 20. edycji w tym samym konkursie oceniane były zdjęcia Bajerskiego w filmie Andrzeja Jakimowskiego "Imagine". W roku 2003 jury Konkursu Głównego oceniało film "Zmruż oczy" ze zdjęciami Bajerskiego i Pawła Śmietanki.      Michael Ballhaus
Niemiecki autor zdjęć filmowych urodzony w Berlinie w 1935 roku. Znany ze współpracy z takimi reżyserami jak Rainer Werner Fassbinder, Mike Nichols ("Pracująca dziewczyna", "Pocztówki znad krawędzi"), Francis Ford Copolla ("Drakula") czy Volker Schlöndorff ("Śmierć komiwojażera"). Jego wieloletnia praca z Martinem Scorsese zaowocowała takimi filmami jak "Po godzinach", "Wiek niewinności", "Chłopcy z ferajny", "Gangi Nowego Jorku" oraz "Infiltracja". Znany również jako autor teledysków dla takich gwiazd muzyki pop jak Bruce Springsteen czy Madonna. Trzykrotnie nominowany do Oscara , a także do nagrody BAFTA. Jako pierwszy niemiecki operator został uhonorowany nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za osiągnięcia międzynarodowe. Zmarł w roku 2017.
Uczestniczył w pięciu edycjach Festiwalu Camerimage. Podczas 17. edycji festiwalu objął funkcję przewodniczącego w Konkursie Debiutów Operatorskich i Reżyserskich. Filmy z jego zdjęciami wielokrotnie można było obejrzeć w ramach pokazów Konkursu Głównego oraz retrospektyw m.in. Volkera Schlöndorff czy samego Ballhausa. Podczas festiwalu prowadził warsztaty oraz seminaria. W 2010 roku wyróżniony Nagrodą za Całokształt Twórczości.      Alan Barker
Amerykański dźwiękowiec i autor zdjęć filmowych. Absolwent Wydziału Filmowego na UCLA. Karierę rozpoczynał jako producent i reżyser filmów edukacyjnych dla założonej przez niego firmy - Ramsgate Films. W swoim dorobku ma takie filmy dokumentalne jak "Wpuszczeni w korek", "Who needs sleep?", "The Dixie Chicks: Shut Up & Sing" czy "Snowblind".
Alan Barker czestniczył dotychczas w trzech odsłonach Festiwalu. Dwukrotnie - w latach 2011 i 2013 - zasiadał w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, a w roku 2015 oceniał krótkometrażowe filmy dokumentalne. Jego dokument "Who needs sleep?" można było oglądać w czasie pokazów specjalnych w 2006 r.      Michael Barrett
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1970 roku w Riverside. Laureat nagrody ASC za zdjęcia do pilotażowego odcinka serialu "CSI: Kryminalne zagadki Miami", dwukrotnie nominowany do tej nagrody za pracę przy "CSI: kryminalne zagadki Las Vegas". Zrealizował również zdjęcia do filmów fabularnych, m.in. "Kiss Kiss, Bang Bang" Shane`a Blacka, "Bobby`ego" Emillio Esteveza, "Nie zadzieraj z fryzjerem" Dennisa Dugana czy "Teda" Setha MacFarlane`a.
Michael Barrett był gościem dwóch odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2008 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu "Bobby" były w 2006 roku oceniane w Konkursie Głównym, podczas 13. edycji Festiwalu można było natomiast zobaczyć film "Kiss Kiss, Bang Bang".      Terry Barrett 
Amerykański krytyk sztuki, profesor, wykładowca i pisarz, urodzony w 1945 roku. Wykłada na uczelniach i w instytutach poświęconych sztuce na całym świecie, m.in. w Los Angeles, Nowym Jorku, Singapurze, Tokio i Amsterdamie. Autor wielu książek z zakresu krytyki i interpretacji sztuki współczesnej (m.in. „Why Is That Art?”, „Criticizing Photographs”), jest również publicystą i redaktorem magazynów poświęconych sztuce (Studies in Art Education, International Journal in Education and the Arts). 
Terry Barrett był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów Polskich. Był również moderatorem spotkania z fotografem Sandro Millerem, autorem towarzyszącej festiwalowi wystawy fotograficznej „Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters”. Specjalnie do katalogu tej wystawy Terry Barrett napisał esej zatytułowany „Na co patrzę?/ What Am I Looking At?”.        Hermann Barth
Niemiecki filmoznawca i wykładowca uniwersytecki , urodzony w 1956 roku w Monachium. Wykłada historię i retorykę filmu oraz teorię filmu dokumentalnego na kilku niemieckich uczelniach filmowych i uniwersytetach. Od 1985 był konsultantem i kuratorem Międzynarodowego Festiwal Filmów Dokumentalnych w Monachium. Obecnie pracuje jako dyrektor kreatywny i kierownik finansowy tego festiwalu.
Hermann Barth uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2008 roku. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Filmów Dokumentalnych.      Andrzej Bartkowiak
Polski autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1950 roku w Łodzi. Od lat 80. pracuje w Hollywood. W swoim dorobku ma zdjęcia do takich filmów jak "Książę wielkiego miasta" i "Werdykt" Sidneya Lumeta, "Czułe słówka" Jamesa L. Brooksa, "Honor Prizzich" Johna Hustona, "Speed: Niebezpieczna prędkość" Jana de Bonta, "Miłość ma dwie twarze" Barbry Streisand, "Adwokat diabła" Taylora Hackforda czy "Góra Dantego" Rogera Donaldsona. Jest także reżyserem - stworzył takie obrazy jak "Romeo musi umrzeć" czy "Mroczna dzielnica".
Andrzej Bartkowiak uczestniczył dotychczas w kilkunastu edycjach Festiwalu Camerimage. W roku 2006 odebrał Nagrodę dla Polskiego Operatora za Znaczący Wkład w Światową Kinematografię. Podczas 17. edycji festiwalu zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów, a rok później - Konkursu Etiud Studenckich. Dwukrotnie można było także oglądać jego zdjęcia do filmów Joela Schumachera - w 1993 roku w Konkursie Głównym oceniano "Upadek", a w 2011 "Anatomia strachu" wyświetlana była w ramach pokazów specjalnych.      John Bartley 
Amerykańsko-kanadyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1947 roku w Wellington w Nowej Zelandii. Należy do CSC, ASC oraz ICG. W filmie fabularnym debiutował w latach 70. zdjęciami do „Drogi do gwiazd”  Davida Sapersteina. Jest cenionym autorem zdjęć do seriali – pracował przy takich telewizyjnych hitach jak „Aniołki Charliego”, „Z Archium X” (praca przy tej produkcji przyniosła mu trzy nominacje do nagrody ASC oraz nagrodę Primetime Emmy), „Wikingowie” czy „Zagubieni”. 
John Bartley był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Pełnił wówczas rolę przewodniczącego jury Konkursu Pilotów Seriali.


      Samuel Bayer
SAMUEL BAYER Urodzony w 1965 r. na północy stanu New York. Znany przede wszystkim jako reżyser wideoklipów, ale także reklam i serii filmowej "Koszmar z ulicy wiązów". Jego debiutancki teledysk dla zespołu Nirvana do piosenki "Smells like teen spirit" stał się jednym z najważniejszych w historii muzyki, a samemu Bayerowi otworzył drzwi do kariery. Współpracował m.in. z The Rolling Stones, Davidem Bowie, Lennym Kravitem, The Crannberries, Mettaliką, Justinem Timberlake i Aerosmith.
Podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Camerimage odebrał Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Poprowadził również warsztat mistrzowski.      Affonso Beato
Brazylijski twórca zdjęć filmowych, urodzony w 1941 roku w Rio de Janeiro. Od lat 70. pracuje w Stanach Zjednoczonych, jest członkiem ASC, jak również jednym z założycieli i przewodniczącym Brazylijskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. W swoim dorobku ma zdjęcia do wielu filmów fabularnych, reklamowych i krótkometrażowych. Największe uznanie przyniosła mu współpraca z Pedro Almodovarem przy filmach takich jak "Wszystko o mojej matce" (za zdjęcia do tego filmu był w 1999 roku nominowany do nagrody Goya), "Drżące ciało" czy "Kwiat mojego sekretu". Zrealizował także zdjęcia m.in. do "Królowej" Stephena Frearsa i "Miłości w czasach zarazy" Mike`a Newella.
Affonso Beato uczestniczył dotychczas w czterech odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2005 przewodniczył jurorom Konkursu Głównego, w latach 2007 i 2014 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich, a w 2010 - Konkursu Debiutów Reżyserskich. Filmy z jego zdjęciami były też kilkakrotnie nominowane do Złotej Żaby - w 1999 rok w Konkursie Głównym oceniano "Wszystko o mojej matce", w 2006 "Królową", a w 2007 "Miłość w czasach zarazy".      Dion Beebe
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1968 w Brisbane. Członek ASC i ACS, pracuje w Stanach Zjednoczonych i Australii. Największe sukcesy przyniosły mu zdjęcia do filmów Roba Marshalla. W 2003 rok był nominowany do Oscara za zdjęcia do "Chicago", a w 2006 zdobył statuetkę za "Wyznania Gejszy". Z tym samym reżyserem współpracował także m.in. przy filmie "Dziewięć". Zrealizował również zdjęcia do filmów takich jak "Praise" Johna Currana, "Tatuaż" Jane Campion czy "Zakładnik" Michaela Manna. Wyróżniony także nagrodami BAFTA, ASC i Satelita.
Dion Beebe był gościem trzech edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2010 zasiadał w jury Konkursu Głównego. W roku 2003 był nominowany do Złotej Żaby za zdjęcia do filmu "Tatuaż" Jane Campion.      Raphael Beinder
Niemiecki twórca zdjęć filmowych, urodzony w 1978 roku w Kempten. Ukończył studia na Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Mój ojciec śpi" Grzegorza Muskały, "Wilcze dziecko" Roberta Anjari-Rossi oraz "Podwórko" Any Felicii Scutelnicu.
W 2007 roku na Festiwalu Camerimage został nagrodzony Srebrną Kijanką za etiudę "Mój ojciec śpi".      Giora Bejach
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1960 roku w Kibbutz Hahotrim w Izraelu. Jako student zdobył nagrodę Izraelskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Autora Zdjęć za film krótkometrażowy "For the Sake of Appearance" Eitana Binona. Jest twórcą zdjęć nie tylko do filmów pełnometrażowych, lecz także seriali telewizyjnych oraz wideoklipów. Wielokrotnie nominowany do nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia m.in. do filmów "Dług" Assafa Bernsteina czy "Comme ton pere" Marco Carmela. Nagrodzony dwukrotnie Ophirem za "Out of sight" Daniela Sirkina oraz "Liban" Samuela Maoza.
Na festiwalu Camerimage gościł w latach 2009 i 2012. Podczas 17. edycji otrzymał Złotą Żabę za film "Liban", a trzy lata później zasiadał w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich.      Sławomir Bergański
Polski autor zdjęć filmowych. Studiował w PWSFTviT w Łodzi, gdzie stworzył takie etiudy filmowe jak "Anaesthesia", "Kimeria" czy "Jestem". Zrealizował również zdjęcia do krótkometrażowego filmu "Kilka prostych słów" w reżyserii Macieja Migasa i Anny Kazejak, a także do dokumentu Iwony Siekierzyńskiej "Obcey".
Sławomir Bergański był gościem pięciu edycji Festiwalu. W roku 2001 nagrodzono go Złotą Kijanką za zdjęcia do własnej etiudy "Kimeria". W Konkursie Etiud Studenckich 11. edycji oceniany był natomiast jego film "Anaesthesia".      Christian Berger
Austriacki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1945 roku w Innsbrucku. Nominowany do Oscara w 2010 roku za zdjęcia do filmu "Biała wstążka" Michaela Heneke. Za ten sam film otrzymał również nagrodę ASC. Z Michaelem Heneke pracował także przy takich filmach jak "Pianistka" czy "Ukryte". Jest wykładowcą szkoły filmowej we Wiedniu.
Christian Berger był gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. W latach 2010 i 2015 zasiadał w jury Konkursu Debiutów Operatorskich, a podczas 22. edycji Festiwalu - w jury Konkursu Głównego. Prowadził również seminaria dla studentów. Podczas IX edycji Festiwalu jego zdjęcia do filmu "Pianistka" oceniane były w Konkursie Głównym. W roku 2010 w ramach przeglądu kina austriackiego można było zobaczyć jego zdjęcia w filmach "Biała wstążka" i "Ukryte", a w roku 2015 publiczność festiwalowa miała okazję podziwiać jego zdjęcia do filmu "By The Sea" w reżyserii Angeliny Jolie, prezentowanego w ramach Pokazów Specjalnych.      Ingmar Bergman
Szwedzki reżyser i scenarzysta, urodzony w 1918 roku w Upssali. Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii kina. Sześciokrotnie nominowany do Oscara, laureat wszystkich najważniejszych światowych festiwali, m.in. w Wenecji, Cannes czy Berlinie. Do jego najsłynniejszych filmów należą "Persona", "Fanny i Aleksander", "Szepty i krzyki", "Siódma pieczęć" czy "Tam, gdzie rosną poziomki". W swoim dorobku miał kilkadziesiąt filmów, w większości uznanych za wybitne. Zmarł w roku 2007.
Ingmar Bergman nigdy niestety nie odwiedził Festiwalu Camerimage osobiście, jego twórczość była na nim jednak stale obecna, przede wszystkim za sprawą Svena Nykvista. Obaj twórcy nagrodzeni zostali w 1998 Nagrodą dla Duetu Wszechczasów. Filmy Bergmana można było obejrzeć w retrospektywie tego duetu w 2006 roku.      Ester Martin Bergsmark
Szwedzki reżyser i scenarzysta, urodzony w 1982 roku w Sztokholmie. Laureat Złotego Żuka - nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego - za obraz "Maggie w Krainie Czarów". Uznanie zyskał również jego dokument "She male snails", wyróżniony Nordic Vision Award oraz nagrodzony m.in. w Goeteborgu i Karlovych Varach.
Ester Martin Bergsmark był gościem festiwalu Camerimage w 2012 roku. Za film "She male snails" otrzymał wówczas specjalne wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. W roku 2014 w ramach Konkursu Debiutów Operatorskich i Reżyserskich pokazywany był jego film "Something Must Break".       Gabriel Beristain
Urodzony w 1955 roku w Meksyku autor zdjęć filmowych. Członek BSC i ASC. Przez wiele lat pracował w Wielkiej Brytanii, gdzie realizował zdjęcia do filmów reklamowych, dokumentalnych i fabularnych. Jest członkiem Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Od lat 90. pracuje w USA, ma w swoim dorobku zdjęcia do filmów takich jak "Blade, wieczny łowca II" i "Blade: Mroczna Trójca" Davida S. Goyera, "K2" Franca Roddama czy "Fatalny instynkt" Carla Reinera.
Gościem Festiwalu Camerimage Gabriel Beristain był dotychczas dwukrotnie. W roku 2008 zasiadał w jury Konkursu Głównego.      Glauco Bermudez
Meksykański autor zdjęć filmowych i fotograf, urodzony w Meksyku w 1982 roku. Absolwent Photography Art Centre w Meksyku, sztuki operatorskiej uczył się na Concordia University w Montrealu. Realizuje zdjęcia do filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych, m.in. w Meksyku, Kanadzie, USA i Francji. Filmy z jego zdjęciami brały udział w festiwalach w Montrealu, San Francisco, Toronto i Cannes. Był nagradzany m.in. w Sao Paulo i Barcelonie. W swoim dorobku ma takie tytuły jak "Sudden flashes of light", "La Cicatrice" czy "Death Valley Superstar".
Na Festiwalu Camerimage gościł dotychczas dwukrotnie. Za zdjęcia do filmu "Ex-voto for Three Souls" (reż. Diego Rivera Kohn) otrzymał w 2008 roku Złotą Żabę w Konkursie Filmów Dokumentalnych. W 2012 roku jego zdjęcia do filmu "The Scar" oceniane były w Konkursie Debiutów Operatorskich.      Sheila Curran Bernard
Amerykańska pisarka, scenarzystka, dokumentalistka i doradca medialny. Autorka książek "Documentary storytelling" i "Archival Storytelling" (z Kennem Rabinem). Jest laureatką nagrody Emmy za scenariusz dokumentu "Eyse on the Prize", ma w dorobku także nagrodę Peabody. Jej scenariusze brały udział w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach. Pracuje dla HBO, Lifetime i PBS. W dorobku filmowym ma takie tytuły jak serial "I`ll Make Me a World" czy pokazywany na festiwalu w Sundance dokument "Slavery by Another Name". Prowadzi warsztaty i seminaria z twórczego pisania m.in. w Norwegii, Polsce i USA. Współpracuje z wieloma uczelniami, w tym Uniwersytetem Harvarda czy Uniwersytetami w Berkeley i Bostonie.
Na Festiwalu Camerimage gościła w roku 2011. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Piotr Bernaś
Polski reżyser, autor zdjęć, dokumentalista, fotograf urodzony w 1973. Pracował jako fotograf wojenny dla Gazety Wyborczej. Za film "Paparazzi" otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Europejski Film Krótkometrażowy, do nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty oraz do nagrody w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Ten sam obraz przyniósł mu również Nagrodę Specjalną w konkursie międzynarodowym na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Na Festiwalu Camerimage w 2011 roku wraz z Łukaszem Żalem otrzymał Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film "Paparazzi".      Renato Berta
Autor zdjęć filmowych pochodzenia szwajcarskiego, urodzony w 1945 roku w Bellinzonie. Jest laureatem Cezara za zdjęcia do filmu "Do zobaczenia, chłopcy" (1987) Louisa Malle. Otrzymał także włoską nagrodą David di Donatello za pracę przy filmie "Noi credavamo" (reż. Mario Martone). Początkowo pracował z reżyserami włoskimi i szwajcarskimi , takimi jak Daniel Schmid, od lat 80., po przeprowadzce do Paryża, realizuje zdjęcia do filmów czołowych twórców kina francuskiego, m.in. Alaina Resnaisa ("Palić, nie palić") czy Louisa Malle.
Na festiwalu Camerimage Renato Berta gościł w roku 2004. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego. Jego zdjęcia do filmu "Palić, nie palić" brały udział w rywalizacji o Złotą Żabę w roku 1994. Podczas 16. edycji Festiwalu w 2008 można było obejrzeć zdjęcia Renato Berty do niektórych filmów Manoela de Oliveiry, w ramach retrospektywy portugalskiego reżysera. Były to obrazy takie jak "Podróż do początków świata", "Magiczne lustro" czy "Niepokój".      Bernardo Bertolucci
Włoski reżyser i scenarzysta, urodzony w 1941 roku w Parmie. Laureat dwóch Oscarów - za scenariusz i reżyserię filmu "Ostatni cesarz". W swoim dorobku ma jeszcze dwie inne nominacje do Oscara, a także nagrodę BAFTA, Złoty Glob, nagrodę jury festiwalu w Berlinie, włoską nagrodę David di Donatello i wiele innych prestiżowych wyróżnień i nominacji. W jego filmografii znajdują się takie tytuły jak "Konformista", "Ostatnie tango w Paryżu", "Mały Budda", "Ukryte pragnienia", "Marzyciele" czy "Rzymska opowieść". Zrealizował w sumie ponad dwadzieścia filmów, cieszących się uznaniem międzynarodowej krytyki.
Bernardo Bertolucci, choć dotychczas osobiście nie był gościem Festiwalu Camerimage, jest jego dwukrotnym laureatem. W roku 1997 otrzymał Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W tym samym roku, wraz z Vittorio Storaro, który statuetkę odebrał, został też uhonorowany Nagrodą dla Duetu Reżyser-Operator. W roku 1994 odbyła się retrospektywa, w ramach której pokazano takie jego filmy jak "Wiek XX", "Konformista", "Ostatni Cesarz", "Mały Budda" czy "Ostatnie tango w Paryżu". Film "Ukryte pragnienia" był natomiast oceniany w Konkursie Głównym podczas 4. edycji Festiwalu.      Jan Betke 
Niemiecki autor zdjęć filmowych, członek Niemieckiego Stowarzyszenia Operatorów BVK oraz Niemieckiego Stowarzyszenia Dokumentalistów. Współpracował z takimi operatorami jak Franz Rath i Henning  Stegmüller, pracując z kamerą na planie filmów m.in. Margareth von Trotta, Petera Hellera czy Reinera Kaufmana.  Prowadzi kursy dotyczące pracy kamery w filmie dokumentalnym, m.in. na Mali, gdzie powstało kilka jego filmów. 
Jan Betke był gościem festiwalu Camerimage w roku 2015. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.       Paul Bettany 
Brytyjski aktor filmowy, urodzony w 1971 roku w Londynie. W 2004 roku był nominowany do nagrody BAFTA za rolę w filmie „Pan i Władca: Na krańcu świata” Petera Weira. Międzynarodowy rozgłos i uznanie publiczności zyskał dzięki swoim kreacjom w takich filmach jak „Piękny umysł”  i „Kod da Vinci” Rona Howarda, „Turysta” Floriana Henckel von Donnersmarcka, „Transcendencja” Wally`ego Pfistera, „Młoda Wiktoria” Jean-Marca Vallee czy „Legion” Scotta Stewarta.  W roku 2014 po raz pierwszy stanął za kamerą jako reżyser, tworząc swój debiutancki film „Shelter”. 
Paul Bettany był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Jego film „Shelter” brał wówczas udział w Konkursie Debiutów Reżyserskich.       Bartosz Bieniek 
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1980 roku w Gdyni. Student Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako operator kamery pracował przy wielu polskich produkcjach fabularnych i dokumentalnych., m.in. przy „Drogówce”  i „Bogach” (zdj. Piotr Sobociński Jr.). Pracuje także przy serialach i filmach krótkometrażowych.
Bartosz Bieniek był gościem kilku edycji festiwalu Camerimage. Za zdjęcia do etiudy „Święto Zmarłych” otrzymał w 2012 roku specjalną nagrodę, ufundowaną przez Mastershot i PISF,  a w 2015 jego zdjęcia do etiudy  „Ameryka” nagrodzone zostały  Złota Kijanką w Konkursie Etiud Studenckich.      Theo Bierkens
Holenderski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1969 roku. Jeden z założycieli i były przewodniczący Holenderskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (NSC). Realizował zdjęcia do filmów takich jak "Am I Beautiful" czy "Dying to go home". W 1991 otrzymał nagrodę dla najlepszego operatora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
Uczestniczył w czterech odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 1999 pełnił funkcję jurora Konkursu Głównego. W 1998 roku był jednym z prowadzących warsztaty operatorskie dla studentów. W roku 2006, w ramach Przeglądu Kina Europejskiego, publiczność festiwalowa obejrzała film "Impossibly Yours" ze zdjęciami Theo Bierkensa. W 2007 roku zdjęcia tego autora do filmów "The discovery of heaven" i "The preacher" można było zobaczyć w ramach przeglądu filmów państw Beneluksu.      Barbara Bilińska
Polska dziennikarka, urodzona w 1967 roku w Płońsku. Karierę rozpoczynała w Polskim Radiu, od lat 90. pracowała w TVP jako reporter, a później m.in. wicedyrektor programowa TVP2. Od 2007 pracuje dla Discovery, zarządzając rodziną programów Discovery początkowo w Polsce, a obecnie w całej Europie Centralnej. Zarówno w TVP, jak i w Discovery zajmowała się produkcją i promocją filmów dokumentalnych.
Barbara Bilińska uczestniczyła w dwóch odsłonach Festiwalu Camerimage. W czasie obydwu wizyt, w latach 2009 i 2010, zasiadała w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Weronika Bilska
Polska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1983 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na UŚ, a także kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Laureatka wielu nagród, m.in. przyznawanej przez Gazetę Wyborczą nagrody "Warto", nagrody Kodaka na Studenckim Festiwalu Filmów Reklamowych czy nagrody jury na Festiwalu Kina Niezależnego "OFF jak gorąco". W swojej filmografii ma zarówno filmy dokumentalne i reklamowe, jak i etiudy fabularne, m.in. takie jak "Gwizdek", "Nasza zima zła", "Portier z hotelu Mewa", "7109 km" czy "Warszawianka".
Weronika Bilska uczestniczyła w czterech edycjach Festiwalu Camerimage. W roku 2007 otrzymała przyznawana przez firmę OSRAM nagrodę "Światło dla sztuki". W roku 2009, za zdjęcia do etiudy Marcina Maziarzewskiego "Brzydkie słowa", otrzymała Złotą Kijankę i nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.      Peter Biziou
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1944 roku w Walii. Należy do BSC. Laureat Oscara za zdjęcia do filmu "Mississippi w ogniu" Alana Parkera, z którym pracował również przy filmach "Pink Floyd The Wall" czy "Bugsy Malone" . Zrealizował zdjęcia do obrazów takich jak "Truman Show" Petera Weira, "Ryszard III" Richarda Loncraine`a, "Miasto radości" Rolanda Joffe czy "Niewierna" Adriana Lyne`a. Współpracował także z Terrym Gilliamem, jest autorem zdjęć m.in. do "Żywotu Briana". Jest również laureatem Złotej Palmy, przyznanej na festiwalu w Cannes za film "Inny kraj".
Gościem Festiwalu Camerimage Peter Biziou był w 2010 roku, zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego. Jego zdjęcia do filmu "Ryszard III" rywalizowały o Złotą Żabę podczas Festiwalu w 1996 roku. Festiwalowa publiczność miała również okazję oglądać efekty jego współpracy z Alanem Parkerem podczas retrospektywy brytyjskiego reżysera w 2008 roku.      Sebastian Blenkov
Duński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1972 roku w Århus. Absolwent Duńskiej Szkoły Filmowej w Kopenhadze. Dwukrotnie wyróżniony duńską nagrodą Robert - za zdjęcia do filmów "Pure hearts" Kennetha Kainza i "The green butchers" Andersa Thomasa Jensena. Zrealizował również zdjęcia m. in. do filmów "Excuse me" Henrika Rubena Genza czy "Dancer" Pernille Fischer Christensen. Pracuje przy filmach krótkometrażowych, dokumentalnych i serialach telewizyjnych. Zajmuje się również fotografią.
Sebastian Blenkov był gościem Festiwalu Camerimage w 2005 roku. Jego zdjęcia do filmu "Accused" Jacoba Thuesena były wówczas oceniane w Konkursie Głównym. Podczas 8. edycji Festiwalu przyznano mu natomiast Brązową Kijankę za zdjęcia do etiudy "A rare bird" Kennetha Kainza.      Richard Bluck 
Autor zdjęć filmowych pochodzący z Nowej Zelandii. Jako operator kamery i steadicamu pracował przy wielu międzynarodowych produkcjach, w tym takich kinowych hitach jak trylogia „Władca pierścieni” i „Hobbit: Niezwykła podróż” Petera Jacksona, „Avatar” Jamesa Camerona czy „Pan i władca: na krańcu świata” Petera Weira. W dorobku ma także kilka tytułów, które zrealizował jako samodzielny autor zdjęć, w tym m.in. „Czarna owcę” Jonathana Kinga i „Second Hand Wedding” Paula Murphy`ego. Odpowiadał również za wizualną stronę filmu dokumentalnego „Everest – poza krańcem świata” w reżyserii Leanne Polley, zrealizowanego z wykorzystaniem technologii 3D
Richard Bluck po raz pierwszy gościł na festiwalu Camerimage w roku 2014. Za zdjęcia do dokumentu „Everest – poza krańcem świata” otrzymał wówczas nagrodę w Konkursie Filmów 3D.      Jacek Bławut
Polski reżyser, scenarzysta i autor zdjęć filmowych, urodzony w 1950 roku w Zagórzu Śląskim. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładał m.in. w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Warszawie oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jako autor zdjęć pracował m.in. z Markiem Koterskim ("Dzień Świra") i Krzysztofem Kieślowskim ("Dekalog X"), zrealizował również zdjęcia do wielu własnych filmów dokumentalnych. W dorobku reżyserskim ma zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, takie jak "Wirtualna wojna", "Wojownik", "Kraj urodzenia" czy "Jeszcze nie wieczór". Za ten ostatni film otrzymał Srebrne Lwy, nominację do Złotej Kaczki i Orła. Był nagradzany m.in. na FFD w Krakowie i FPFF w Gdyni.
Jacek Bławut uczestniczył w dwóch odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2012 film "Samotność dźwięku" z jego zdjęciami otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. W Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych oceniany był w tym samym roku jego film "Wirtualna wojna". Filmy Jacka Bławuta - "Kostkę cukru" i "Nienormalnych" - można było zobaczyć w 2008 roku w ramach przeglądu Kamienie Milowe Polskiego Dokumentu Artystycznego. Podczas tej samej edycji w Konkursie Filmów Polskich brał udział film fabularny "Jeszcze nie wieczór".      Sean Bobbitt
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1958 roku w Corpus Christi w USA. Członek BSC. Zrealizował zdjęcia do filmów reżysera Steva McQueena, takich jak "Wstyd" czy "Głód". Nominowany do nagrody Emmy za zdjęcia do serialu "Rozważna i romantyczna". Ma w dorobku pracę przy kilkunastu filmach fabularnych i produkcjach telewizyjnych. W roku 2013 nominowany do Oscara za zdjęcia do głośnego filmu "Zniewolony" Steva McQueena.
Sean Bobbitt uczestniczył dotychczas w pięciu edycjach Festiwalu Camerimage. W 2001 roku był jednym z jurorów Konkursu Głównego, a w roku 2013 oceniał dzieła biorące udział w Konkursie Filmów Polskich. Kilkakrotnie prowadził także warsztaty ARRI. Filmy stworzone przez duet Bobbitt-McQueen dwukrotnie brały udział w Konkursie Głownym - w 2011 roku był to "Wstyd", a w 2013 - "Zniewolony". Podczas 19. edycji Festiwalu widzowie obejrzeli także film Tanji Wexler "Histeria - romantyczna historia wibratora", ze zdjęciami Bobbitta.


      Magdalena Boczarska 
Polska aktorka filmowa i teatralna, urodzona w 1978 roku w Krakowie. Absolwentka Państwowej Wyższej szkoły Teatralnej w Krakowie, występuje na deskach Teatru Narodowego w łodzi i Teatru Narodowego w Warszawie. Na dużym ekranie debiutowała w filmie duetu Konecki I Saramonowicz „Testosteron”, ale prawdziwy rozgłos przyniosła jej rola tytułowa w „Różyczce” Jana Kidawy Błońskiego, za którą zdobyła m.in. Złote Lwy na festiwalu W Gdyni oraz szereg innych nagród i nominacji. W dorobku ma również role w takich produkcjach jak „Jak się pozbyć cellulitu” Andrzeja Saromonowicza , „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego i w popularnym serialu „Czas Honoru”.
Magdalena Boczarska była gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadała wówczas w jury Konkursu Etiud Studenckich. 


      Nicolas Bolduc
Kanadyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1973 roku w Montrealu. Pracuje przy filmach pełno- i krótkometrażowych. W dorobku ma takie tytuły jak "Wiedźma wojny" i "Miasto cieni" Kima Nguyen, "Fatal" Michaela Youna, "Die" Dominica Jamesa czy "Ewa i Ognisty Koń" Julii Kwan.
Nicolas Bolduc był gościem festiwalu Camerimage w roku 2012. Za zdjęcia do filmu "Wiedźma wojny" został wówczas nagrodzony Złotą Żabą.       Magnus Borge
Norweski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1980 roku w Oslo. Absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej PWSFTviT. Pracuje przy filmach pełno- i krótkometrażowych, dokumentalnych oraz reklamowych, za które otrzymał już kilka nagród i nominacji.
Magnus Borge był dotychczas gościem sześciu edycji festiwalu Camerimage. W 2008 roku jego etiuda "Ziemia Ballarda" pokazywana była w Konkursie Etiud Studenckich, a w roku 2012 nagrodzony został Brązową Kijanką za zdjęcia do etiudy Magnusa von Horna "Bez śniegu". Podczas 22. edycji Festiwalu w Konkursie Filmów Polskich pokazywany był film "Kebab i Horoskop" z jego zdjęciami.      Russell Boyd
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1944 roku w Wiktorii. Laureat Oscara za zdjęcia do filmu "Pan i władca: na krańcu świat" Petera Weira. Wielokrotnie wyróżniany był nagrodą Australijskiego Instytutu Filmowego. Z Weirem współpracował także przy innych filmach, m.in. "Pikniku pod wiszącą skałą" (za zdjęcia do tego obrazu otrzymał nagrodę BAFTA), "Gallipoli", "Ostatniej fali" czy "Roku niebezpiecznego życia". Zrealizował zdjęcia także do filmów innych reżyserów australijskich, m.in. Petera Faimana ("Krokodyl Dundee") czy Stephena Wallace`a ("W imię braterskiej krwi"). Pracuje także w USA - jest autorem zdjęć do filmów takich jak "Dr. Dolittle" Betty Thomas, "Ghost Rider" Marka Johnsona czy "Wiecznie młody" Steve`a Minera. W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu filmów fabularnych.
Russell Boyd gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2003. Wraz z Peterem Weirem otrzymał wówczas nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Film tych twórców - "Pan i władca: na krańcu świata" brał podczas tej edycji udział w Konkursie Głównym. Zdjęcia Russella Boyda można było także oglądać w ramach pokazów specjalnych - w 1998 roku w filmie "Dr. Dolittle" a podczas następnej edycji - "Rok niebezpiecznego życia".      Klaus Maria Brandauer
Austriacki aktor urodzony w 1944 roku w Bad Aussee. Sławę międzynarodową zdobył jako aktor teatralny, występując na scenach w Niemczech i Austrii. Szerokiej publiczności dał się poznać w filmie "Mefisto" Istvana Szabo, za który otrzymał Zloty Glob w kategorii najbardziej obiecujący pierwszoplanowy debiut aktorski. W swoim dorobku ma grę w takich produkcjach jak "Nigdy nie mów nigdy", "Hanussen", "Quo Vadis?", "Rewolucja francuska", "Biały kieł" oraz "Tetro". Uznanie przyniosła mu drugoplanowa rola w filmie "Pożegnanie z Afryką", za którą przyznano mu Złoty Glob oraz nominowano do Oscara i nagrody BAFTA. Spróbował swoich sił także w reżyserii, tworząc m.in. film "Georg Elser - Einer aus Deutschland".
Na Festiwalu Camerimage gościł w 2011 roku. Za wybitne osiągnięcia uhonorowany został wówczas Specjalną Nagrodą dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Widownia festiwalowa miała okazję zobaczyć go w filmach "Pułkownik Redl", "Hanussen", "Manipulacja" (retrospektywa duetu Szabo-Koltai, 2005) czy "Manipulacja" (pokazy specjalne 2011).      Karl Erik Brøndbo
Autor zdjęć filmowych. Film "Tuba Atlantic" ze zdjęciami jego autorstwa był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski. Jest również autorem reklam i wideoklipów m.in. do utworu "So hot" grupy DU, "Dance all night with you" Sissy Wish oraz "Norsk Dansk" Sprutbass.
Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w roku 2011. Otrzymał wówczas nagrodę za Najlepsze Zdjęcia w Wideoklipie za pracę przy "So hot" DU.      Dirk Brüel  
Duński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1942 roku w Kopenhadze. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów, głównie duńskich, zarówno kinowych, jak i telewizyjnych. Współpracował z najwybitniejszymi reżyserami duńskimi. W dorobku ma m.in. zdjęcia do kilku filmów Billego Augusta – „Miesiąc miodowy”; „Zwrot do nadawcy”, „Marie Krøyer” czy „Silent Heart”. Uznanie zyskał również dzięki pracy przy takich obrazach jak „Spring Tide” (reż. Eddie Thomas Petersen), “The Magnetist's Fifth Winter” (reż. Morten Henriksen) czy „Lost Generation” (reż. Charlotte Sachs Bostrup). Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Robert, przyznawana przez Duński Instytut Filmowy.
Dirk Brüel po raz pierwszy uczestniczył w festiwalu Camerimage w roku 1999. Podczas 23. edycji w 2015 roku zasiadał w jury Konkursu Debiutów Operatorskich. Jego zdjęcia do filmu „Silent Heart” Billego Augusta można było wówczas zobaczyć w ramach Przeglądu Kina Państwa Nadbałtyckich.      Piotr Bucki 
Polski badacz marketingu, pisarz, bloger i wykładowca. Zajmuje się tworzeniem strategii marketingowych i komunikacyjnych, jest certyfikowanym trenerem kompetencji społecznych. Wykłada w Wyższej Szkole Bankowej, Polsko-Japońskiej wyższej szkole Technik Komputerowych oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Wspiera wiele przedsięwzięć internetowych, m.in. Travel World Passport. Jego artykuły publikowane były w czasopismach takich jak Charaktery czy Dolce Vita.
Piotr Bucki był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”. Poprowadził również towarzyszący konkursowi wykład z zakresu tworzenia reklam.  


      Ryszard Bugajski 
Polski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, pisarz, urodzony w 1943 roku w Warszawie. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii na PWSFTviT w Łodzi. Jego debiutem fabularnym był film „Kobieta i kobieta”, zaliczany do nurtu kina moralnego niepokoju. Za najważniejszy obraz w jego dorobku uznaje się wstrząsające „Przesłuchanie”, którego rozpowszechnianie było surowo zabronione przez komunistyczne władze PRL. W roku 1985 wyemigrował do Kanady, gdzie wyreżyserował wiele odcinków seriali telewizyjnych, m.in. z serii „Alfred Hitchcock przedstawia”. Po powrocie do Polski stworzył  m.in. filmy „Generał Nil” i „Układ zamknięty”. Jest również autorem wielu spektakli teatru telewizji i filmów dokumentalnych.  Za „Przesłuchanie” otrzymał m.in. nagrodę na MFF w Gdyni i Złotą Kaczkę miesięcznika „Film”. Odznaczony również nagrodami państwowymi – Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. 
Ryszard Bugajski był gościem festiwalu Camerimage w latach 2014 i 2016. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w jury Konkursu Głównego, a w programie festiwalu znalazł się pokaz specjalny filmu „Przesłuchanie”. „Generała Nila” można było zobaczyć w Konkursie Filmów Polskich w 2009 roku, a podczas 21. edycji festiwalu „Układ zamknięty” pokazywany był w cyklu „Prawdziwe historie”.  W roku 206 jego film "Zaćma" wziął udział w Konkursie Filmów Polskich.


      Don Burgess
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1956 roku w Santa Monica. Nominowany do Oscara, nagrody BAFTA i ASC za zdjęcia do "Forresta Gumpa" Roberta Zemeckisa. Z tym samym reżyserem zrealizował również filmy takie jak "Cast Away - poza światem" czy "Kontakt". Zrealizował również zdjęcia do takich produkcji jak "Zapomnij o Paryżu" Billy`ego Cristala, "Spider-Man" Samiego Raimiego czy "Tożsamość Bourne`a" Douga Limana. W swoim dorobku ma w sumie zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji amerykańskich.
Don Burgess był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2009. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Etiud Studenckich.


      Hanns-Peter Bushoff 
Niemiecki specjalista ds. marketingu muzycznego. Pracuje jako konsultant marketingowy dla Sony Music Germany. Współpracował również z BMG Records Munich. W swojej długoletniej karierze reprezentował z największe gwiazdy międzynarodowej sceny muzycznej, m.in. Boba Dylana, Bruce`a Springsteena, Roda Stewarta, Carlosa Santanę, Celine Dion, Barbrę Streisand, Joan Baez, Toma Waitsa czy Leonarda Cohena.
Hanns-Peter Bushoff był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Pełnił wówczas funkcję jurora Konkursu Wideoklipów, wziął również udział w seminarium o sztuce Boba Dylana i w wernisażu wystawy malarstwa tego artysty.powrót do góry ▲
      Paul Cameron
Kanadyjski autor zdjęć filmowych, urodzony 1958 roku w Montrealu. Członek ASC. Laureat nagrody BAFTA i Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles za zdjęcia do filmu "Zakładnik" Michaela Manna. Zrealizował również zdjęcia do takich obrazów jak "Człowiek w ogniu" i "Deja vu" Tony`ego Scotta, "Pamięć absolutna" Lena Wisemana czy "Dead Man Down" Nielsa Ardena Oplova. Jest autorem zdjęć do filmu Tony`ego Scotta "Beat the Devil", który można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
Paul Cameron był gościem 20. oraz 24. edycji Festiwalu Camerimage. W 2012 roku pełnił funkcję jurora Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu "Skok Henry`ego" Malcolma Venville`a można było zobaczyć w ramach pokazów specjalnych w roku 2010. W roku 2016 w Konkursie Pilotów Seriali wziął udział "Westworld: The Original" z jego zdjęciami, a sam Cameron poprowadził w tym roku warsztaty operatorskie.       Louis-Philippe Capelle
Belgijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1956 roku w Leopoldville. Realizuje zdjęcia do filmów reżyserów belgijskich i francuskich. W jego dorobku znajduje się kilkanaście produkcji fabularnych oraz wiele filmów dokumentalnych i telewizyjnych. Pracował z reżyserami takimi jak Alain Tasma, Olivier Smolders, Marie-France Collard czy Olivier Peray.
Louis-Philippe Capelle był gościem sześciu edycji Festiwalu Camerimage. W 2005 roku otrzymał Brązową Żabę za zdjęcia do filmu "Czarna noc" Oliviera Smoldersa. Czterokrotnie pełnił także funkcję jurora - w 2006 roku Konkursu Filmów Polskich, w 2007 Nokia Mobile Movie Competition, a w 2009 i 2016 roku - Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Peter Cargin
Brytyjski krytyk filmowy. Jest wiceprzewodniczącym British Federation of Film Societies, od wielu lat pracuje także w Brytyjskim Instytucie Filmowym. Należy do BAFTA oraz do dwóch międzynarodowych zrzeszeń krytyków - Fedora i The Critics` Circle. Jest także sekretarzem brytyjskiej gałęzi FIPRESCI oraz wydawcą magazynu "Film". Zasiadał w jury wielu prestiżowych festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Puli.
Peter Cargin był gościem Festiwalu Camerimage w 1997 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego.      Rick Carter
Amerykański scenograf, urodzony w 1952 r. w Los Angeles. Karierę w przemyśle filmowym rozpoczynał jako członek departamentu scenograficznego, z czasem stał się samodzielnym scenografem, pracującym z największymi reżyserami Hollywood, takimi jak Steven Spielberg, James Cameron czy Robert Zemeckis. Stworzył scenografię m.in. do filmów "Park Jurajski", "Forrest Gump", "Cast Away - poza światem", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Avatar", "Lincoln". Kilkakrotnie nominowany do Oskara, laureat dwóch statuetek - za "Awatara" i "Lincolna", zdobywca kilku nagród Bafta i wielu innych wyróżnień.
Rick Carter był gościem 21. edycji festiwalu Camerimage, podczas której odebrał Nagrodę Specjalną dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.      Walter Carvalho
Brazylijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1947 roku w João Pessoa. Zrealizował zdjęcia do kilkudziesięciu filmów, głównie południowoamerykańskich. Pracował z reżyserami takimi jak Wlater Sellers czy Hektor Babenco.
Walter Carvalho uczestniczył dotychczas w trzech edycjach Festiwalu Camerimage. W roku 1998 został nagrodzony Złotą Żabą za zdjęcia do filmu "Dworzec nadziei" Waltera Sallesa. Jego zdjęcia były oceniane w Konkursie Głównym również w 2002 roku w filmie "W cieniu słońca" Waltera Sallesa, a w roku 2004 widownia festiwalowa obejrzała w ramach pokazów specjalnych film "Carandiru" (reż. Hector Babenco, zdj. Walter Carvalho).      Lorenzo Castore
Włoski fotograf, twórca filmowy i pisarz, urodzony w 1973 roku we Florencji. Związany z Agencją/Galerią VU`. Jako fotograf pracował w Europie, USA, Indiach i na Kubie. Zdobywca Mario Giacomelli Award i Leica European Publishers` Award. Autor dwóch książek - "Nero" i "Paradiso". Jego debiutem filmowym był dokument "No peace without war", prezentowany m.in na Vision du Reel Film Festival w Nyon w Szwajcarii.
Lorenzo Castore był gościem festiwalu Camerimage w 2012 i 2013 roku. Podczas swojego pierwszego pobytu wraz z Adamem Cohenem został nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny "No peace without war". Rok później zasiadał w jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Carlos Catalan Alucha
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1978 roku. Studiował w Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya w Barcelonie oraz w brytyjskiej National Film and Television School. Jest autorem zdjęć do takich filmów jak "Trzecia gwiazda" Hattie Dalton, "Lucky by Chance" i "Running with the Bulls" Zoyi Akhtar czy “Song of Marion" Paula Andrew Williamsa.
Carlos Catalan Alucha był gościem dziewięciu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2001 został nagrodzony Srebrną Kijanką za zdjęcia do etiudy "Prey" w reżyserii Marca Monje. W roku 2014 film "Desert Dancer" Richarda Raymonda ze zdjęciami Carlosa Catalana pokazywany był w Konkursie Głównym.       Jim Chabin 
Amerykański producent i ekspert technologii 3D. Przewodniczący International 3D and Advanced Imaging Society, pełnił również funkcję przewodniczącego Academy of Television Arts and Science – prestiżowej organizacji przyznającej nagrody Emmy. Jest organizatorem i producentem wielu ważnych wydarzeń filmowych w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.
Jim Chabin był gościem festiwalu Camerimage w 2014 i 2015 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Filmów 3D.


      Dorota Chamczyk
Polska producentka, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka wydziału teatrologicznego UJ oraz wydziału produkcji w łódzkiej Szkole Filmowej. Jako dziennikarka współpracowała m.in. z polskimi magazynami teatralnymi. W krakowskim oddziale TVP zajmowała się produkcją spektakli i widowisk teatralnych. Do 2011 r. pełniła funkcję wicedyrektora Departamentu Produkcji Fabularnych TVN.
Dorota Chamczyk była gościem czterech edycji festiwalu Camerimage. W roku 2013 zasiadała w jury Konkursu Spotów Reklamowych, a rok później oceniała filmy w Konkursie Debiutów Reżyserskich. Podczas 22. edycji Festiwalu była również ekspertem programu Talent Demo. W roku 2015 weszła w skład jury pierwszej edycji Konkursu Pilotów Seriali.       Caroline Champetier
Francuska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1954 w Paryżu. Członkini Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Laureatka Cezara i nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu "Ludzie Boga" Xaviera Beauvoisa. Zrealizowała zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji filmowych, m.in. takich jak "Adwokat terroru" Barbeta Schroedera, "Młody porucznik" Xaviera Beauvoisa, "Hotel Ziemia Obiecana" Amosa Gitaia czy "Alice i Martin" Andre Techine`a.
Caroline Champetier była gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. W roku 2012 została nagrodzona Srebrną Żabą za zdjęcia do filmu "Holy Motors" Leosa Caraxa.      Gu Changwei
Chiński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1957 roku w Xi'an. Karierę rozpoczyna od zdjęć do filmów reżyserów chińskich, takich jak Chen Kaige czy Zhang Yimou. Od lat 90. pracuje również w USA, zrealizował zdjęcia m.in. do "Fałszywej ofiary" Roberta Altmana, "Wszystkich niewidzialnych dzieci" Spike`a Lee czy "Miłości w Nowym Jorku" Joan Chen.
Gu Changwei był gościem Festiwalu Camerimage w 1994 roku. W roku 1993 został laureatem Srebrnej Żaby za zdjęcia do filmu "Żegnaj, moja konkubino" Chen Kaige.      Michael Chapman
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1935 roku w Wellesley. Nominowany do Oscara za zdjęcia do "Ściganego" Andrew Davisa. Pracował także m.in. z Martinem Scorsese przy "Ostatnim walcu" i "Wściekłym byku". W roku 2003 Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych wyróżniło go swoją nagrodą za całokształt twórczości. Chapman pracował także jako aktor i reżyser.
Michael Chapman był dotychczas gościem pięciu odsłon Festiwalu Camerimage. W 2004 roku przewodniczył jury Konkursu Etiud Studenckich, a w roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Głównego. W latach 2008 i 2010 oceniał także filmy w Konkursie Filmów Dokumentalnych. Podczas 24. edycji festiwalu uhonorowano go Złotą Żabą za Całokształt Twórczości.       César Charlone
Brazylijski autor zdjęć filmowych pochodzenia urugwajskiego, urodzony w 1958 roku w Montevideo. Studiował w Sao Paulo, karierę rozpoczynał jako realizator zdjęć do filmów reklamowych i dokumentalnych. W latach 80. był wykładowcą International Film School na Kubie. Współpracuje z reżyserem Fernando Meirellesem, z którym stworzył film "Miasto Boga". Za zdjęcia do tego obrazu był w 2004 roku nominowany do Oscara.
César Charlone był dotychczas gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów Konkursu Głównego - w roku 2003 uhonorowano go Złotą Żabą za zdjęcia do "Miasta Boga", a w 2007 Srebrną Żabą za "Miasto ślepców" (oba filmy w reżyserii Fernando Meirellesa). Sam również zasiadał wśród jurorów - oceniał filmy w Konkursie Głównym podczas 13. edycji Festiwalu oraz w Konkursie Kina Polskiego w roku 2007.      Rémy Chevrin
Francuski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku1963. Przewodniczący Francuskiego Związku Autorów Zdjęć Filmowych. Nominowany do Cezara oraz do nagród w Locarno i San Sebastian. Zrealizował zdjęcia do takich produkcji jak "Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" François Dupeyrona, "Delikatność" Davida i Stephane`a Foenkinos czy "Piosenki o miłości" Christophe`a Honoré.
Remy Chevrin uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2008 roku, pełniąc funkcję członka jury Konkursu Filmów Polskich.      Juraj Chlpik
Słowacki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 w Bratysławie. Absolwent Film and Television School of Academy of Performing Arts w Bratysławie. Za zdjęcia do filmu "Ostatni autobus" otrzymał Grand Prix ITF w Stuttgarcie. Jego praca przy filmie "Dom" (reż. Zuzana Liová) została natomiast wyróżniona nominacją do nagrody Brytyjskiego Instytutu Filmowego i nagrodą na IFF w Palm Springs. Jest autorem zdjęć do filmów reklamowych wielu znanych marek, m.in. Gucci, O2, McDonalds, Orange, Coca Cola czy Skoda Auto. Zrealizował również zdjęcia do kilku wideoklipów.
Juraj Chlpik był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Otrzymał wówczas wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Ślepa miłość" (reż. Juraj Lehotsky).      Alain Choquart
Autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1960. Współpracował z Bertrandem Tavernierem przy takich filmach jak "L.627", "Przynęta", "Kapitan Conan", "Zacznijmy od dziś", "Wyprawa po dziecko" oraz z Johnem Berry'm przy produkcjach "Boesman i Lena", "Captive in The Land". W swoim dorobku ma również filmy krótkometrażowe, seriale, spoty reklamowe oraz wideoklipy stworzone we współpracy Sergem Gainsbourg, Enki Bilal czy Alainem Franchetem.
Był gościem festiwalu Camerimage w 2004 roku. Zasiadał wówczas w Jury Konkursu Etiud Studenckich. Film "Wyprawa po dziecko" z jego zdjęciami można było zobaczyć podczas Pokazów Specjalnych 12. edycji.      Paweł Chorzępa
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1981 roku w Rzeszowie. Absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uznanie zdobyły już jego zdjęcia do etiud studenckich - za pracę przy "Ostatnim pociągu" Weroniki Tofilskiej otrzymał nagrodę na Otwartym Studenckim Festiwalu Filmowym "Beginning" w Petersburgu, a za zdjęcia do "Kolejnego dnia" tej samej reżyserki Kodak Award na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Nagradzany również m.in. na festiwalach w Nyon czy Lipsku. Często pracuje przy filmach dokumentalnych - w dorobku ma zdjęcia m.in. do "Mojego domu" Magdaleny Szymków, "Decrescendo" i "Kawałka lata" Marty Minorowicz czy "Krajobrazu nizinnego z kołyską" Arkadiusza Biedrzyckiego.
Paweł Chorzępa uczestniczył w ośmiu odsłonach festiwalu Camerimage. W roku 2012 wraz z Jackiem Bławutem otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Samotność dźwięku". W tym samym konkursie oceniane były dwa inne filmy z jego zdjęciami - w roku 2010 "Kawałek lata", a w 2011 "Decrescendo". Zdjęcia Pawła Chorzępy dwukrotnie oceniane były również w ramach Konkursu Etiud Studenckich - w roku 2010 w etiudzie "Ostatni pociąg", a w 2008 roku w "Kolejnym dniu". Podczas 24. edycji festiwalu w konkursach znalazły się aż dwa filmy z jego zdjęciami: "Polonez" w KOnkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych i "Zud" wśród konkursowych dokumentów pełnometrażowych.       Joan Churchill
Autorka zdjęć filmowych, reżyserka, producentka. Wielokrotnie pracowała z Nickiem Broomfieldem, m.in. przy takich filmach jak "Juvenile Liaison", "Soldier Girls", "Tattooed Tears", "Aileen: Life & Death of a Serial Killer" oraz przy nagrodzonych Emmy serialach "American High" i "The Residents". W dorobku ma również takie produkcje jak "Punishment Parc", "Gimme Shelter", "Pumping Iron" oraz dokumenty "Kurt&Courtney", "Biggie&Tupac", "The Dixie Chicks: Shut Up & Sing". Jej filmy otrzymywały nominacje m.in. do nagrody na festiwalu Sundance czy Europejskiej Nagrody Filmowej.
Po raz pierwszy była gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Zasiadała wówczas w Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Film "Who Needs Sleep?" ze zdjęciami jej współautorstwa można było oglądać podczas pokazów specjalnych w 2006 roku. W roku 2013 uhonorowana została Nagrodą za Całokształt Osiągnięć w Filmie Dokumentalnym. Przewodniczyła również jurorom Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Ponownie funkcję przewodniczącej jury tego konkursu pełniła w 2015 roku, podczas swojej czwartej wizyty na Camerimage.       Bartek Cierlica
Polski autor zdjęć i reżyser, urodzony 1985 w Warszawie. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi oraz FAMU w Pradze. Pracuje przy filmach fabularnych, dokumentalnych, reklamowych i wideoklipach. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Terra Rosa" Mojcy Tirs, "Agape" Krzysztofa Pietroszka czy "Obcy" Borysa Lankosza. Był reżyserem i autorem zdjęć etiudy "Grabarze", za którą otrzymał Nagrodę Niezależnego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Dwa Brzegi oraz nominację do nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych festiwalu Nowe Horyzonty. W swoim dorobku ma również m.in. nagrodę firmy KODAK za zdjęcia do filmu reklamowego.
Był gościem dziewięciu edycji Festiwalu. W 2008 roku za etiudę "Grabarze" otrzymał Srebrną Kijankę.      Michael Cimino
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1939 roku w Nowym Jorku. Jego największym sukcesem był film "Łowca jeleni", za który w 1979 roku otrzymał Oscara za reżyserię. Wyreżyserował także filmy takie jak "Rok smoka" czy "Wrota niebios".
Michael Cimino gościł na Festiwalu Camerimage w roku 2000. Przewodniczył wówczas jurorom Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Jego film "Sycylijczyk" był podczas tej edycji Festiwalu pokazywany w ramach pokazu specjalnego, natomiast "Wrota niebios" ze zdjęciami Vilmosa Zsigmonda publiczność festiwalowa mogła obejrzeć w ramach retrospektywy węgierskiego operatora w 1997 roku.      Jim Clark
Brytyjski montażysta filmowy, urodzony w 1931 roku w Bostonie. Laureat Oscara za montaż filmu "Pola śmierci" Rolanda Joffe, nominowany do Nagrody Akademii za pracę przy "Misji" tego samego reżysera. W 2005 otrzymał Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów za całokształt twórczości. W swoim dorobku ma pracę m.in. przy takich filmach jak "Vera Drake" Mike`a Leigh, "Wzbierająca burza" Richarda Loncraine`a, "Maratończyk" Johna Schlesingera czy "Schadzka z Wenus" Istvána Szabó.
Jim Clark był gościem Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Oceniał wówczas filmy w Konkursie Etiud Studenckich. Poprowadził również warsztaty montażu filmowego. Zmontowany przez niego film "Oniegin" Marthy Fiennes był oceniany w Konkursie Głównym w roku 2000.      Manuel Alberto Claro
Chilijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1970 roku w Santiago. Mieszka w Danii, często pracuje z twórcami skandynawskimi - jest laureatem duńskiej nagrody Robert i norweskiej Amandy. Za zdjęcia do "Melancholii" Larsa von Triera został także uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową. Zrealizował zdjęcia do kilku filmów duńskiego reżysera Christoffera Boe, takich jak "Rekonstrukcja" czy "Wszystko będzie dobrze", a także np. do filmu "Zakochani widzą słonie" Dagura Kari.
Manuel Alberto Claro był gościem pięciu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2004 jego zdjęcia do "Rekonstrukcji" Christoffera Boe zostały nagrodzone Brązową Żabą, a w 2007 został laureatem Żaby Żab - nagrody przyznanej w internetowym plebiscycie na najlepsze zdjęcia wszystkich edycji festiwalu. Zasiadał także w gronie jurorów - w 2001 roku Konkursu Etiud Studenckich, w 2006 Konkursu Filmów Polskich, a w 2014 - Konkursu Głównego. Jego zdjęcia były oceniane podczas 19. edycji - "Melancholia" Larsa von Triera startowała wówczas w Konkursie Głównym, a "Swobodne spadanie" Heidi Marii Faisset w Konkursie Debiutów Reżyserskich. W ramach przeglądu kina duńskiego w 2006 roku widzowie obejrzeli także jego zdjęcia w filmach "Rekonstrukcja" oraz "Zakochani widzą słonie".      Murray Close
Brytyjski fotograf. Specjalizuje się w fotografii filmowej. Współpracował z takimi twórcami kina jak Clint Estwood czy Steven Spielberg. Karierę rozpoczął, pracując przy filmie "Lśnienie" Stanley`a Kubricka. Posiadał studia fotografii w Los Angeles i Pradze. Jako jeden z pierwszych fotografów wyspecjalizował się w technikach cyfrowych. Został wyróżniony kilkoma prestiżowymi wystawami indywidualnymi, m.in. w Londynie.
Murray Close był gościem Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Etiud Studenckich. Wykonywał także portrety uczestników Festiwalu.      Lorenzo Codelli
Włoski krytyk filmowy, filmoznawca i publicysta. Publikuje w wielu europejskich czasopismach o tematyce filmowej, takich jak "Positif", "International Film Guide" czy "Urania". Jest także autorem scenariusza do filmu dokumentalnego "The Nine Lives of Korean Cinema" oraz autorem i tłumaczem książek o historii i wielkich postaciach światowej kinematografii. Pełni również funkcję doradcy festiwalu w Cannes.
Lorenzo Codelli gościł na Festiwalu Camerimage w 2009 roku, pełniąc funkcję jurora Konkursu Etiud Studenckich.      Joel and Ethan Coen 
Amerykańscy reżyserzy, producenci i scenarzyści. Starszy z braci, Joel, urodził się w 1954 roku, młodszy - Ethan - w 1957. Pochodzą z Minneapolis w stanie Minnesota. Należą do najbardziej utytułowanych i cenionych twórców kina amerykańskiego. Wielokrotnie nominowani do Oscara, mają w dorobku statuetki za scenariusz i reżyserię filmów "Fargo" i "To nie jest kraj dla starych ludzi". Są również laureatami wielu innych prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy i Złotego Globu. Do ich najbardziej znanych filmów, oprócz tych nagrodzonych Oscarami, należą także "Big Lebowsky", "Człowiek, którego nie było", "Bracie, gdzie jesteś" czy "Barton Fink".
Podczas Festiwalu Camerimage 2001 Joelowi Coenowi przyznana została Polska Nagroda Filmowa od Premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Obaj bracia, wraz z Rogerem Deakinsem, wyróżnieni zostali wówczas także Nagrodą Specjalną Camerimage dla Zespołu za Wyjątkowe Osiągnięcia w Zakresie Sztuki Operatorskiej. W imieniu całego zespołu nagrodę odebrał obecny osobiście na Festiwalu Roger Deakins. Filmy braci Coen można było oglądać podczas kilku edycji Festiwalu, w ramach panoramy światowej lub pokazów specjalnych.      Martin Coppen
Brytyjsko-amerykański autor zdjęć, urodzony we wschodniej Anglii, mieszkający w Los Angeles. W branży muzycznej i filmowej obecny od lat 70., z czasem stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych oświetleniowców i autorów zdjęć do wideoklipów. Tworząc teledyski, współpracował z największymi sławami sceny muzycznej, takimi jak Red Hot Chilli Peppers, Metalica, Jay Z., Kylie Minogue, Seal, Will Smith czy Christina Aguilera. Jest także uznanym twórca zdjęć do filmów reklamowych.
Martin Coppen był gościem trzech edycji festiwalu Camerimage. W roku 2009 zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów, rok później – w jury Konkursu Debiutów Operatorskich, a w roku 2015 przewodniczył jurorom Konkursu Wideoklipów. W tym samym roku odebrał także Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów, poprowadził również warsztaty z cyklu „Wideoklipy: Mistrzowie Prezentują”. 


      Anton Corbijn
Holenderski fotograf, autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1955 roku w Strijen. Karierę rozpoczynał jako fotograf, pracując m.in. w Vogue i Rolling Stone Magazine. Uznanie zyskał jako reżyser teledysków - tworzył wideoklipy dla takich gwiazd muzyki jak U2, Nirvana, Depeche Mode, Metallica czy Brian Adams. Jest również reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. biograficznego filmu "Control" z 2007 roku czy powstałego w 2010 thrillera "Amerykanin" z George`em Clooney`em.
Anton Corbijn uczestniczył w Festiwalu Camerimege w 2007 roku. Został wówczas nagrodzony Nagrodą Specjalną dla Reżysera za Niezwykłe Osiągnięcia w Dziedzinie Teledysków. Jego film "Control" brał udział w Konkursie Głównym w 2007 roku.      Midge Costin
Amerykańska montażystka dźwięku i wykładowczyni uniwersytecka. Jest profesorem realizacji dźwięku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Dwukrotnie nominowana do Oscara za montaż dźwięku w filmach "Karmazynowy przypływ" Tony`ego Scotta i "Armageddon" Michaela Bay`a. Kilkakrotnie nominowana do nagrody Stowarzyszenia Montażystów Dźwięku Golden Reel. Pracowała również m.in. przy filmach takich jak "Umrzeć powtórnie" Kennetha Branagha, "Imagine: John Lennon" Davida Wolpera czy "Szybki jak błyskawica" Tony`ego Scotta.
Midge Costin była gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Rolf Coulanges
Niemiecki autor zdjęć filmowych, scenarzysta, reżyser i wykładowca, urodzony w 1945 roku. Pracuje w Hochschule der Medien w Stuttgarcie, należy do bvk. Twórca wielu filmów dokumentalnych, zainteresowany szczególnie problemami ekonomii i polityki, kulturą Ameryki Południowej, Afryki i Azji oraz historią muzyki. Jest autorem takich dokumentów jak "Elvis", "Reggae music" czy "Sacy Perere" . Za ten ostatni film otrzymał nagrodę na festiwalu w Londynie. Jest także autorem zdjęć do filmów fabularnych (m.in. "Scardanelli" Haralda Bergmanna) i eksperymentalnych.
Rolf Coulanges był gościem trzech edycji festiwalu Camerimage. W 2006 roku zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, a w 2012 Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Filmy Dokumentalne - tym razem krótkometrażowe - oceniał ponownie w 2015 roku.       Joel Cox
Amerykański montażysta, urodzony w 1941 r. w Los Angeles. Członek ACE. Zafascynowany filmowym światem, w 1961 r. rozpoczął pracę w Warner Bros jako chłopiec na posyłki. Z czasem rozpoczął prace przy montażu, początkowo jako asystent, by wkrótce stajać się jednym z czołowych współpracowników wytwórni. Najbardziej znany jest ze współpracy z Clintem Eastwoodem, z którym pracowali razem przy ok. 30 filmach, m.in. "Co się wydarzyło w Madison County", "Rzeka tajemnic" i "Listy z Iwo Jimy". Laureat Oskara za film "Bez przebaczenia" i nominacji do Oskara za obraz "Za wszelką cenę" w reżyserii Eastwooda.
Joel Cox był gościem festiwalu Camerimage w 2013 roku. Podczas 21. edycji Festiwalu Camerimage odebrał Nagrodę dla Montażysty za Szczególna Wrażliwość Wizualną.      Stuart Craig
Brytyjski scenarzysta urodzony w 1942 roku w Norwich. Pracował z reżyserem Richardem Attenborough przy takich filmach jak "Krzyk wolności", "Chaplin", "Cienista dolina" czy "Miłość i wojna". W jego dorobku znalazły się również takie filmy jak "Misja", "Rewolwer i melonik" oraz "Notting hill". Zajmował się scenografią do wszystkich części ekranizacji książki "Harry Potter". Dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, statuetkę zdobywał trzykrotnie za scenografię do filmów: "Gandhi", "Niebezpieczne związki" oraz "Angielski pacjent". Otrzymał 14 nominacji do nagrody BAFTA, a statuetkę 2-krotnie. Laureat nagrody Royal Designer for Industry przyznawanej przez Królewskie Towarzystwo Sztuk Pięknych w Londynie. W roku 2008 otrzymał Art Directors Lifetime Achievement Award.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Podczas tej edycji otrzymał Specjalną Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Widzowie Festiwalu mieli okazję oglądać jego scenografię w filmach "Chaplin" (pokazy specjalne 1993), "Harry Potter i insygnia śmierci" (pokazy specjalne 2010) oraz "Angielski pacjent" (2011, retrospektywa Johna Seale`a).      Dean Cundey
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Alhambra w Kalifornii, członek ASC. Współpracował m. in. z Robertem Zemeckisem (cykl "Powrót do przyszłości", "Miłość, szmaragd i krokodyl"), Danem Aykroydem, Stevenem Spielbergiem ("Hook", "Park jurajski") czy Nancy Meyers ("Czego pragną kobiety"). Za zdjęcia do filmu Zemeckisa "Kto wrobił królika Rogera?" był w 1989 roku nominowany do Oscara. W 1996 roku nominowano go do nagrody BAFTA za zdjęcia do "Apollo 13" Rona Howarda.
Dean Cundey zasiadał w jury Konkursu Głównego podczas Festiwalu Camerimage w 1999 roku. W tym samym charakterze uczestniczył też w Festiwalu w roku 2009.      Svetlana Cvetko 
Autorka zdjęć filmowych pochodząca z Chorwacji, na co dzień pracująca w USA. Uznanie zyskała jako autorka zdjęć do filmów dokumentalnych, m.in. takich jak pokazywany w Cannes film „Red Army” Gabe`a Polsky`ego, nagrodzona na festiwalu Sundance „Nierówność dla wszystkich” Jacoba Kornblutha czy nominowany do Oscara krótkometrażowy dokument „Facing Fear” Jasona Cohena. W dorobku ma także zdjęcia do takich filmów jak „Miss Representation” Jennifer Siebel Newsom i Kimberlee Acquaro czy „Bez tytułu” Jonathana Parkera. 
Svetlana Cvetko była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.        Jakub Czerwiński
Polski twórca zdjęć filmowych. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Gazda świata" Tomasza Bardorscha, "Przez szybę" i "Seans w kinie«Tatry»" Igora Chojna.
Pięciokrotnie uczestniczył w Festiwalu Camerimage. W 2009 roku za etiudę "Przez szybę" uhonorowany Srebrną Kijanką.
powrót do góry ▲
      Erik Daarstad
Norweski autor zdjęć filmowych. Od lat 50. pracuje w USA. Największe uznanie przyniosła mu praca przy filmach dokumentalnych. Siedmiokrotnie był nominowany do Oscara, statuetkę otrzymał w 1969 roku za zdjęcia do filmu "Why Man Creates". Jest wieloletnim współpracownikiem reżysera Terry`ego Sandersa, z którym zrealizował m.in. film "Fighting for Life".
Erik Daarstad był gościem dwóch edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2009 zasiadał w gronie jurorów Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Jego zdjęcia do filmów Terry`ego Sandersa można było zobaczyć podczas retrospektywy reżysera w 2009 roku. Pokazano wówczas m.in. filmy "Never give up", "Portrait of Zubin Mehte" czy "Slow fires".      Willem Dafoe
Amerykański aktor, urodzony w 1955 roku w Appleton w stanie Wisconsin. Dwukrotnie nominowany do Oscara - za role w filmach "Pluton" Olivera Stone`a i "Cień wampira" Eliasa Merhige. Występował w filmach największych amerykańskich reżyserów, m.in. w "Dzikości serca" Davida Lyncha, "Ostatnim kuszeniu Chrystusa" Martina Scorsese, "Wrotach niebios" Michaela Cimino czy "Żyć i umrzeć w Los Angeles" Wiliama Friedkina. Znany jest również z hollywoodzkich superprodukcji, takich jak "Speed: niebezpieczna prędkość" czy "Spider-Man".
Willem Dafoe uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Odebrał wówczas Nagrodę Specjalną Operatorów dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową. Filmy z Dafoe w roli głównej brały udział w Konkursie Głównym - w 2000 roku był to "American Psycho", a w 2001 roku "Cień wampira". Wielokrotnie można go było zobaczyć w filmach wyświetlanych w ramach pokazów specjalnych, np. w "Mississippi w ogniu" Alana Parkera.      Stephen Daldry 
Brytyjski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny oraz producent, urodzony w Dorset w 1960 roku. Ukończył Sheffield University. Swoją karierę rozpoczął w The Gate Theater w Londynie i w Royal Court Theater jako dyrektor artystyczny. W filmie debiutował krótkim metrażem w 1998 roku, natomiast już dwa lata później nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy „Billy Elliot”, nagrodzony Baftą i nominacją do Oscara. Jego kolejne filmy to docenione nominacjami do Złotych Globów, BAFTY i Oscara „Godziny” z Nicole Kidman, Julianne Moore i Maryl Streep, „Lektor” z Kate Winslet i Ralphem Fiennesem oraz „Śmieć” ze zdjęciami Adriano Goldmana.
Stephen Daldry był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. 


       Daniels
Duet autorów zdjęć i reżyserów - Daniel Kwan oraz Daniel Scheinert. Twórcy filmów krótkometrażowych, spotów reklamowych m.in. dla Levi's oraz wideoklipów m.in. "Simple Math" The Manchester Orchestra, "When The Night Falls" Chromeo, "Simple Song" The Shins oraz "Don't Stop" Foster The People.
Uczestniczyli w Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Teledysk "Simple Math" grupy The Manchester Orchestra zwyciężył wówczas w Konkursie Wideoklipów.      Magdalena Daniłoś 
Polska specjalistka od marketingu, dziennikarka, blogerka. CEO agencji marketingowej OFFON Agency, ewangelista video marketingu, wieloletnia dziennikarka, blogerka skupiająca się na tematyce video marketingu. Realizowała kampanie dla takich marek jak: Samsung, Bosch czy Viessmann oraz wielu podmiotów administracyjnych. Opiekun merytoryczny studiów podyplomowych na kierunku „Marketing Internetowy” Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz wykładowca na takich uczelniach jak Akademia Leona Koźmińskiego czy Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jest autorką publikacji na temat produkcji filmowej oraz budowania strategii video marketingowych w najważniejszych polskich magazynach branżowych. Prowadzi swój kanał YouTube, na którym przeprowadza wywiady z najbardziej znanymi osobowościami polskiej branży marketingowej oraz twórcami YouTube. Autorka pierwszej w Polsce książki dotyczącej video marketingu (Video marketing nie tylko na YouTube), która ukazała się nakładem wydawnictwa OnePress i niemal natychmiast stała się bestsellerem.
Magdalena Daniłoś była gościem festiwalu Camerimage w roku 2016. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w Kadrze”.        Patrick Daughters
Amerykański reżyser wideoklipów urodzony w 1976 w Berkeley. Jest autorem teledysków m.in. grupy Interpol ("No I in Threesome"), Feist ("I Feel It All", "Mushaboom"), Kings of Leon (“King of the Rodeo", “Four Kicks") oraz Department of Eagles (“Nobody Does It Like You").
W 2009 roku teledysk "Wrong" zespołu Depeche Mode w jego reżyserii został uhonorowany nagrodą za Najlepsze Zdjęcia do Wideoklipu.      Jeremy Davies
Amerykański aktor, urodzony w 1969 roku w Travers w stanie Michigan. Wyróżniony nagrodą Emmy za rolę w serialu "Justified: Bez przebaczenia". Jego dorobek aktorski obejmuje role w takich filmach jak m.in. "Nell" Michaela Apteda, "Twister" Jana de Bonta, "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga, "Million Dollar Hotel" Wima Wendersa, "Solaris" Stevena Soderbergha czy "Dogville" Larsa von Triera.
Jeremy Davies był gościem festiwalu w roku 2000. Film "Million Dollar Hotel" z jego udziałem był wówczas oceniany w Konkursie Głównym.


      John De Borman 
Urodzony w 1954 roku w Paryżu autor zdjęć filmowych, pracujący w USA. Nagrodzony na festiwalu w Sundace nagrodą za zdjęcia do filmu "Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig. Zrealizował zdjęcia do kilku filmów Petera Chelsoma, m.in. "Zatańcz ze mną". W swoim dorobku ma zdjęcia ponad trzydziestu filmów fabularnych. Ostatnio współpracował z Dustinem Hoffmanem przy filmie "Kwartet".
John de Borman był gościem ośmiu edycji Festiwalu Camerimage. Czterokrotnie zasiadał w jury - w roku 2002 Konkursu Głównego, w 2003 i 2012 roku Konkursu Etiud Studenckich, a w roku 2015 - Konkursu Wideoklipów. Zdjęcia jego autorstwa można było oglądać podczas pokazów specjalnych - w 2004 roku w filmie "Zatań ze mną", a w 2006 w "Czarnej magii" Olivera Parkera. W roku 2009 De Borman był gościem specjalnego pokazu filmu "Była sobie dziewczyna". 

 
 
      Bruno De Keyzer
Francuski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1949 roku w Maitenon. Karierę rozpoczynał jako asystent Svena Nykvista przy filmie "Czarny księżyc" Louisa Malle i "Lokatorze" Romana Polańskiego. Realizował także zdjęcia do filmów krótkometrażowych i wideoklipów (m.in. Marianne Faithfull). Laureat Cezara za zdjęcia do filmu "Niedziela na wsi" Bertranda Traveniera, z tym samym reżyserem zrealizował także m.in. filmy "Życie i nic więcej" (nominacja do Cezara) oraz "Około północy". Pracował również m.in. z Volkerem Schlöndorffem przy "Królu Olch" i Markiem Peploe przy "Zwycięstwie".
Bruno de Keyzer był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Zasiadał wtedy w jury Konkursu Debiutów Operatorskich. Jego zdjęcia do "Króla Olch" można było zobaczyć w ramach retrospektywy Volkera Schlöndorffa w 2009 roku i w panoramie światowej 1996. W roku 2010 w ramach panoramy światowej pokazano natomiast film "Księżniczka Montpensier" Bertranda Traveniera.      Dennis Dembia
Amerykański specjalista do spraw marketingu i PR, urodzony w 1977 roku w Wooster w Ohio. Wicedyrektor firmy PR-owej Rogers & Cowan, odpowiedzialny za strategiczne projekty tej firmy. Jako organizator globalnych kampanii bądź juror współpracował z wieloma międzynarodowymi festiwalami filmowymi, takimi jak The Zurich Film Festival, Bahamas International Film Festival czy Aruba International Film Festival. Regularnie uczestniczy w festiwalach w Berlinie, Cannes, Toronto i Sundance.
Dennis Dembia był gościem festiwalu Camerimage czterokrotnie. Zasiadał w festiwalowych składach jurorskich - podczas 20. edycji - Konkursu Etiud Studenckich, rok później - Konkursu Filmów Polskich, a w 2014 roku - Konkursu Debiutów Operatorskich.      Manoel De Oliveira
Portugalski reżyser, urodzony w 1908 roku w Porto. Nagradzany na festiwalach w Cannes i Wenecji, jest również laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej. Debiutował w roku 1930, do dziś tworzy nowe filmy. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt uznanych tytułów, m.in. "Dziwny przypadek Angeliki", "Magiczne lustro", "Wracam do domu", "Piękność dnia", "Podróż do początku świata" czy "Klasztor". Przy wielu swoich filmach pracował również jako scenarzysta, montażysta lub producent. Zmarł w roku 2015.
Manoel de Oliveira gościł na Festiwalu Camerimage w 2004 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera o Szczególnej Wrażliwości Wizualnej. Poprowadził także warsztaty dla studentów. W roku 2008, w stulecie urodzin reżysera, zorganizowana została retrospektywa jego twórczości - publiczność festiwalowa miała okazję obejrzeć filmy takie jak m .in."Zawsze piękna", "Magiczne lustro", "Niepokój" czy "Ruchome słowa".      Roger A. Deakins
Brytyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1949 roku w Torquay. Pięciokrotnie nominowany do Oscara, m.in. za zdjęcia do "Prawdziwego męstwa" braci Coen czy "Skazanych na Shawshank" Franka Darabanta. Z Joelem i Ethanem Coenami pracował przy 11 filmach. Zrealizował także zdjęcia do filmów takich jak "Piękny umysł" Rona Howarda czy "Lektor" Stephena Daldry.
Na Festiwalu Camerimage Roger Deakins gościł dotychczas trzykrotnie. W 2001 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. W 1995 roku jego zdjęcia do "Skazanych na Shawshank" nagrodzone zostały Brązową Żabą. W roku 2008 znalazł się wśród kandydatów do Złotej Żaby - w Konkursie Głównym rywalizował wówczas film "Wątpliwość", do którego Deakins realizował zdjęcia. W tym samym roku brytyjski operator poprowadził także warsztaty Arri. W roku 2001, podczas 9. edycji Festiwalu, Roger Deakins i bracia Coen zostali uhonorowani Nagrodą Specjalną Camerimage dla Zespołu za Wyjątkowe Osiągnięcia w Zakresie Sztuki Operatorskiej. Ponownie śród kandydatów do Złotej Zaby w Konkursie Głównym znalazł się w 2015 roku, kiedy oceniano jego zdjęcia do filmu "Sicario" Denisa Villeneuve.      Benoît Debie 
Belgijski autor zdjęć filmowych, członek Belgijskiego Stowarzyszenia Operatorów SBC. Uznanie zyskał dzięki pracy przy takich produkcjach jak „Nieodwracalne” i „Wkraczając w pustkę” Gaspara Noé, „Dorwać Gringo” Adriana Grunberga czy „Lost River” Ryana Goslinga. Ostatnio pracował przy „Wszystko będzie dobrze” Wima Wendersa i „Love” Gaspara Noé. Jest także autorem zdjęć do wideoklipów, pracował m.in. dla 30 Seconds to Mars (nagroda MTV wspólnie z Jaredem Let, Robem Wittem i Danielem Carberrym za „Hurricane”) czy Rihanny.
Benoît Debie osobiście gościł na festiwalu Camerimage w roku 2010, kiedy w ramach Konkursu Głównego oceniane były jego zdjęcia do „Wkraczając w pustkę” Gaspare Noé. W roku 2015 nagrodzono go Grand Prix Konkursu Filmów 3D za zdjęcia do „Love” tego samego reżysera. Podczas 23. edycji festiwalu w Konkursie Filmów 3D zaprezentowano również inny film z jego zdjęciami – „Wszystko będzie dobrze” Wima Wendersa, a w Konkursie Wideoklipów prezentowano jego zdjęcia do teledysku Rihanny „Bitch Better Have My Money”.


      Bruno Delbonnel
Francuski twórca zdjęć filmowych, urodzony w 1957 roku w Nancy. Członek Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Początkowo realizował zdjęcia do filmów reklamowych, w 1993 zadebiutował jako samodzielny autor zdjęć do filmu fabularnego. Sukces przyniosła mu współpraca z reżyserem Jean-Pierre`em Jeunetem przy filmie "Amelia". Za zdjęcia do tego obrazu zdobył Europejską Nagrodę Filmową oraz nominacje do Oscara (2001), Cezara i nagrody BAFTA. Ponowne nominacje do Oscara przyniosły mu zdjęcia do filmów "Bardzo długie zaręczyny" (2004; za ten film został także uhonorowany Cezarem) oraz "Harry Potter i Książę Półkrwi" (2009).
Na Festiwalu Camerimage Bruno Delbonnel gościł dotychczas czterokrotnie. W roku 2006 był jednym z jurorów Konkursu Głównego, zaś w 2009 - Konkursu Filmów Polskich. Za zdjęcia do filmu "Across the Universe" otrzymał statuetkę Srebrnej Żaby podczas 15. edycji Festiwalu, zaś w 2013 roku nagrodzono go Brązową Żabą za zdjęcia do "Co jest grane, Davis?" braci Coen.      Ricardo Della Rosa
Brazylijski autor zdjęć filmowych. Członek Brazylijskiego Stowarzyszenia Operatorów. Pracuje głownie w Brazylii, a także w USA. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Olga" Jayme Monjardima, "Dom z piasku" Andruchy Waddingtona, "Upalne brazylijskie lato" Heitora Dhalii czy "Ja, Alex Cross" Roba Cohena. Za zdjęcia do "Domu z piasku" był nominowany do nagrody Satelita.
Ricardo Della Rosa uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Został wówczas wyróżniony Brązową Żabą za zdjęcia do filmu "Dom z piasku".      Tonino Delli Colli
Włoski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1922 roku w Rzymie. Czterokrotny laureat prestiżowej włoskiej nagrody David di Donatello, w roku 2005 ASC uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. Karierę rozpoczynał jeszcze przed wojną, później współpracował wielokrotnie z Pierem Paolo Pasolinim, m.in. przy "Ewangelii według Św. Mateusza". Realizował również zdjęcia do filmów Sergio Leone ("Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce"), Federica Felliniego ( "Historie niesamowite", "Głos z księżyca") i Romana Polańskiego ("Śmierć i dziewczyna", "Gorzkie gody"). Ostatnim filmem, przy którym pracował, było nagrodzone Oscarem "Życie jest piękne" Roberta Benigniego. Zmarł w roku 2005.
W roku 2005, podczas 13. edycji Festiwalu Camerimage, Tonino Delli Colli został uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości.      Peter Deming
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1957 roku. Laureat nagrody Film Independent oraz nagrody na festiwalu w Sundance. Zrealizował zdjęcia do filmów Davia Lyncha "Mulholland Drive" oraz "Zagubiona autostrada". Pracował również przy takich produkcjach jak np. "Amnezja" Philipa Kaufmana, "Ludzie, których znam" Daniela Algranta, "Z piekła rodem" braci Hughes czy nagrodzona w Sundance "Prywatka" Reginalda Hudlina i Ellen Brown. Od czasu debiutu w latach 80. zrealizował już zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji filmowych.
Peter Deming był gościem dwóch odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2002 zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich. Filmy z jego zdjęciami dwukrotnie brały udział w Konkursie Głównym - w 2001 roku "Mulholland Drive" Davida Lyncha, a w roku 2010 "Zeszłej nocy" Massy Tadjedin. W ramach pokazów specjalnych 10. edycji można było zobaczyć jego zdjęcia do filmu "Ludzie, których znałem".      Caleb Deschanel
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1944 r. w Filadelfii. Uhonorowany doktoratem honoris causa American Film Institute oraz nagrodą ASC za całokształt twórczości. Pięciokrotnie nominowany do Oskara. Odpowiadał za wizualną stronę takich filmów jak m.in. "Pierwszy krok w kosmos" Phillipa Kaufmana, "Anna i król" Andy'ego Tennanta, "List w butelce" Luisa Mandoki, "Patriota" Rolanda Emmericha czy "Pasja" Mela Gibsona.
Caleb Deschanel po raz pierwszy uczestniczył w festiwalu Camerimage w roku 2013, pełniąc funkcję przewodniczącego jury Konkursu Etiud Studenckich. Ponownie odwiedził Festiwal w roku 2014 - został wówczas uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości.      Boris Dobrovolskij
Rosyjski reżyser, urodzony w 1980 roku w Moskwie. Absolwent Uniwersytetu Moskiewskiego oraz School of Scriptwriters and Film Directors w Moskwie. Za krótkometrażowy film "The Line" otrzymał drugą nagrodę na Meeting Rimini Film Festival w 2006 roku. Specjalizuje się w realizacjach techniką cyfrową. W dorobku ma takie tytuły jak "I plant a tree", "Hotel" czy telewizyjne seriale "School number one" i "Hot ice". Jest także autorem wideoklipów muzycznych.
Boris Dobrovolskij był gościem Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Otrzymał wówczas Nagrodę Jury Nokia Mobile Movie Competition za pracę "Alone together".      Anthony Dod Mantle
Brytyjski operator filmowy mieszkający w Danii, urodzony w 1955 roku w Oxfordzie. Zrealizował zdjęcia do kilku filmów grupy Dogma 95, takich jak "Dogville" Larsa von Triera czy "Celebrtion" Thomasa Vinterberga. Laureat Oscara za zdjęcia do filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" Danny`ego Boyle`a, został także wyróżniony nagrodami BAFTA, ASC, Europejską Nagrodą Filmową i .in. Z Dannym Boyle`em pracował także przy wielu innych filmach, takich jak "127 godzin", "Milionerzy" czy "28 dni później". Często realizuje zdjęcia do filmów reżyserów skandynawskich, m.in. Larsa von Triera ("Antychryst", "Manderlay") czy Thomasa Vinterberga ("Wszystko dla miłości").
Anthony Dod Mantle był gościem sześciu edycji Festiwalu Camerimage. Za zdjęcia do filmu "Slumgod. Milioner z ulicy" został w 2008 roku nagrodzony Złotą Żabą. W Konkursie Głównym oceniane był także jego zdjęcia do filmów "Celebration" Vinterberga (w 1998), "Mifune" Sorena Kragh-Jacobsena (w 1999) i "127 godzin" Boyle`a (w 2010). Efekty pracy Dod Mantle`a można było podziwiać na Festiwalu jeszcze kilkakrotnie. W przeglądzie kina duńskiego w 2006 roku widzowie zobaczli "Dogville" von Triera i "Wszystko dla miłości" Virtenberga, a w ramach pokazów specjalnych podczas tej samej edycji "Ostatniego króla Szkocji" Kevina Mcdonalda. Rok wcześniej w panoramie europejskiej pokazano natomiast film Vinterberga "Moja droga Wendy".      Roger Donaldson
Reżyser, scenarzysta i producent pochodzenia australijskiego, urodzony w 1945 roku w Ballarat. Od lat 80. pracuje w USA. Do jego najbardziej znanych filmów należą "Bunt na Bounty" (1984; za ten obraz był nominowany do Złotej Palmy), "Koktajl" (1994), "Góra Dantego" (1997) czy "Angielska robota" (2008). Jego dorobek jako reżysera i producenta obejmuje w sumie ponad dwadzieścia filmów.
Roger Donaldson pełnił funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego podczas 19. edycji Festiwalu Camerimage. W ramach pokazów specjalnych festiwalowa publiczność obejrzała w 2011 roku jego film "Bóg zemsty".      Simon Drescher 
Niemiecki autor zdjęć filmowych, student Filmakademie Baden-Württemberg. Pracuje przy filmach krótkometrażowych i reklamowych oraz produkcjach telewizyjnych. 
Simon Drescher był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Jego  zdjęcia do etiudy „Stavanger” (reż. Arto Sebastian Buhmann) zostały wówczas nagrodzone Srebrną Kijanką Konkursu Etiud Studenckich.       Andreas Dresen 
Niemiecki reżyser, urodzony w 1963 roku w Gera. Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie za film „Na półpiętrze” oraz Nagrodą dla Najlepszego Reżysera na festiwalu w Karlovych Warach za „Whisky z wódką”. Jest także laureatem wielu nagród przyznawanych przez niemieckie środowisko filmowe. W 2013 roku był członkiem jury MFF w Berlinie. W dorobku ma również takie tytuły jak „Lato w Berlinie”, „W pół drogi”, „W siódmym niebie” czy „Kształty nocy”. 
Andreas Dresen był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Etiud Studenckich. Jego film były też wielokrotnie pokazywane i oceniane podczas festiwalu -  „Kształty nocy” oraz „Na półpiętrze” brały udział w Konkursie Głównym (w 1999 i 2002 roku), a „Lato w Berlinie” i „W pół drogi” można było zobaczyć w ramach Panoramy Europejskiej (w 2005 i 2012 roku).       Jean-Marie Dreujou 
Francuski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1959 roku w Tours. Trzykrotnie nominowany do Cezara – doceniono w ten sposób jego zdjęcia do filmów „Dwóch braci” Jean-Jacquesa Annauda,  „Dziewczyna na moście” Patrice`a Leconte`a  oraz „Kapryśna rzeka” Bernarda Giraudeau. Należy do częstych współpracowników zarówno Jean-Jacquesa Annauda, jak i Patrice`a Leconte`a. Pracował również przy filmach dokumentalnych, z powodzeniem realizuje zdjęcia do filmów reklamowych największych światowych marek. Film „Wolf Totem” Jean-Jacquesa Annauda był jego drugim projektem realizowanym w Chinach. Wcześniej pracował w Państwie Środka przy obrazie „Balzac i mała Chinka” w reżyserii Dai Sijie. 
Jean-Marie Dreujou był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu „Wolf Totem” prezentowane były zarówno w Konkursie Głównym, jak i w Konkursie Filmów 3D.       Stuart Dryburgh
Autor zdjęć filmowych pochodzenia brytyjskiego, pracujący w USA i Nowej Zelandii. Urodził się w 1952 roku w Londynie. Sukcesy przyniosła mu współpraca z Jane Campion na planach filmów "Fortepian" i "Portret damy". Pracuje także w Hollywood - był twórcą zdjęć m.in. do kasowego przeboju "Dziennik Bridget Jones", czy filmu Bena Stillera "Sekretne życie Waltera Mitty".
Stuart Dryburgh zapisał się w historii Festiwalu Camerimage jako laureat pierwszej, przyznanej w 1993 roku, Złotej Żaby. Statuetkę otrzymał za zdjęcia do "Fortepianu" Jane Campion. W czasie kolejnej edycji zasiadał w składzie jury Konkursu Głównego, a w roku 2012 był jednym z jurorów Konkursu Debiutów Operatorskich. Ponownie odwiedził Festiwal w roku 2013, pełniąc funkcję jurora Konkursu Filmów Polskich i uczestnicząc w specjalnym pokazie filmu "Sekretne Życie Waltera Mitty".      Simon Duggan 
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1959 roku w Wellington w Nowej Zelandii. Karierę operatorską rozpoczynał w Australii, gdzie początkowo specjalizował się w zdjęciach do filmów reklamowych, współpracując z takimi reżyserami jak Alex Proyas, David Denneen czy Bruce Hunt. Z Alexem Proyasem zrealizował także kilka fabularnych filmów pełnometrażowych, i to zarówno w Australii, jak i po przeprowadzce do USA. Efektem współpracy tego duetu są takie tytuły jak Garażowe dni, Ja, Robot czy Zapowiedź. Zrealizował również zdjęcia do wielu innych produkcji, by wymienić choćby Szklaną pułapkę 4.0 czy Underworld: Evolution Lena Wisemana, Elitę zabójców Gary’ego McKendry’ego, 300: Początek Imperium Noama Murro, Warcraft: Początek Duncana Jonesa, obsypanego nagrodami Wielkiego Gatsby’ego Baza Luhrmanna czy Przełęcz ocalonych Mela Gibsona. 
Simon Duggan był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. Filmy z jego zdjęciami dwukrotnie brały udział w Konkursie Głównym – w 2013 roku był to Wielki Gatsby, zaś trzy lata później – Przełęcz Ocalonych. W roku 2016 był jednym z jurorów Konkursu Wideoklipów.

      Piotr Dumała
Polski reżyser, scenarzysta, pisarz, grafik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych, urodzony w 1959 roku w Warszawie. Wykładowca PWSFTviT w Łodzi oraz Uniwersytetu Harvarda i University College of Arts Crafts and Design Konstfack w Sztokholmie. Wielokrotnie nagradzany za swoje filmy animowane, m.in. na festiwalach w Krakowie, Zagrzebiu i Madrycie. Jest autorem nowych technik tworzenia filmów animowanych. Pracował w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie i łódzkim studiu Se-ma-for. Do jego najbardziej znanych filmów należą "Nerwowe życie kosmosu", "Ściany", "Łagodna" czy "Franz Kafka".
Na Festiwalu Camerimage Piotr Dumała gościł w roku 2007 i 2016. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w gronie jurorów Konkursu Głównego. W tym samym roku jego filmy można było oglądać w ramach Przeglądu Filmów Animowanych. W roku 2016 jego film "Ederly" brał udział w KOnkursie Filmów Polskich.      Jolanta Dylewska
Polska autorka zdjęć filmowych, reżyserka, scenarzystka filmów dokumentalnych, urodzona w 1958 roku we Wrocławiu. Jest profesorem sztuk plastycznych i wykładowcą Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi oraz Wydziału Kompozycji Obrazu i Kinematografii Filmakademie Baden-Württemberg w Ludwigsburgu w Niemczech. Za zdjęcia do filmu "Rozmowa z człowiekiem z szafy" Mariusza Grzegorzka otrzymała Złote Lwy Gdańskie w 1993 roku. W swoim dorobku ma zdjęcia do takich filmów jak "Głośniej od bomb", "W dół kolorowym wzgórzem", "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Chłopiec na galopującym koniu" Adama Guzińskiego. Za zdjęcia do filmu "W ciemności" Agnieszki Holland została laureatką Orła, Nagrody Indywidualnej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest członkiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Była gościem sześciu edycji Festiwalu Camerimage. Filmy ze zdjęciami jej autorstwa brały udział zarówno w Konkursie Filmów Polskich jak i Konkursie Głównym. Złotą Żabę otrzymała podczas 19. edycji festiwalu za obraz "W ciemności".      Paweł Dyllus
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1981 roku w Chorzowie. Absolwent wydziału Radia i Telewizji UŚ we Wrocławiu. Członek PSC. Laureat nagrody Kodaka na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i nagrody dla młodego operatora na Young Film Festival we Wrocławiu. W swoim dorobku ma zdjęcia m.in. do filmów takich jak "Wojna żeńsko-męska" Łukasza Palkowskiego, "Jak żyć" Szymona Jakubowskiego, "Ballada o Piotrowskim" Rafaela Kapelinskiego czy "Zgorszenie publiczne" Macieja Prykowskiego.
Paweł Dyllus był gościem sześciu edycji Festiwalu Camerimage. Za zdjęcia do etiudy Julii Ruszkiewicz "Sezon na kaczki" otrzymał Złotą Kijankę w 2006 roku. Za ten sam obraz otrzymał również Nagrodę Specjalną Davida Samuelsona za Najlepszą Technikę Zdjęć w Konkursie Filmów Studenckich, ufundowaną przez Panavision. W roku 2014 w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych brał udział film "Superjednostka" z jego zdjęciami (reż. Teresa Czepiec), a w roku 2015 w tym samym konkursie o Złotą Żabę walczył film "Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód" Bogdana Dziworskiego, również ze zdjęciami Pawła Dyllusa. Podczas 23. edycji zdjęcia Pawła można było zobaczyć również w "Matce" Lee Mackintosha Jonesa, pokazywanej w ramach Panoramy Europejskiej.       John Dyson
Brytyjki pisarz i dziennikarz pochodzący z Nowej Zelandii, urodzony w 1943 roku w Auckland. Należy do czołowych dziennikarzy Reader`s Digest. Publikuje książki i artykuły o tematyce podróżniczej, żeglarskiej, przyrodniczej i naukowej. Jego fascynacja morzem i żeglarstwem zaowocowała bestsellerową książką "Columbus: For Gold, God and Glory" i wieloma innymi tytułami, docenianymi przez czytelników na całym świecie. Prowadzi również program telewizyjny "Treasure at the South Pole", nadawany przez stację NBC. Należy do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.
John Dyson był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2009. Oceniał wówczas filmy biorące udział w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Brał także udział w panelu dyskusyjnym Konflikt Słów i Obrazu w Filmie Dokumentalnym.      Bogdan Dziworski
Polski reżyser, autor zdjęć filmowych i fotograf, urodzony w 1941 roku w Łodzi. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, posiada tytuł profesora zwyczajnego. Laureat kilku nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego zdjęcia do filmu "Wieczne pretensje" Grzegorza Królikiewicza zostały w 1975 roku wyróżnione Złotymi Lwami. Autor wielu nagradzanych filmów dokumentalnych, często o tematyce sportowej, jak np. "Olimpiada", "Hokej" czy "Fechmistrz". Jako autor zdjęć pracował także m.in. z Pawłem Pawlikowskim przy filmie "Z Moskwy do Pietuszek". Jest również autorem wystaw i albumów fotograficznych.
Bogdan Dziworski był gościem pięciu edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2008 zasiadał w jury Konkursu Filmów Dokumentalnch. Jego filmy "Hokej" i "Sceny narciarskie z Franzem Kramerem" można było oglądać w 2008 roku w ramach pokazu Kamienie Milowe Polskiego Dokumentu Artystycznego. W roku 2015 jego film "Plus Minus, czyli podróże muchy na Wschód" pokazywany był w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. 
powrót do góry ▲
      Paweł Edelman 
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1958 roku w Łodzi. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Roman Polański ("Rzeź"), Andrzej Wajda ("Pan Tadeusz", "Tatarak") czy Jerzy Stuhr ("Historie miłosne"). Światowe uznanie przyniosły mu zdjęcia do "Pianisty" Romana Polańskiego, za które został nominowany do Oscara w 2003 roku oraz uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową. Jest także laureatem innych prestiżowych nagród, takich jak Cezar, Złota Kaczka czy Złote Lwy. Współpracował także z reżyserami amerykańskimi, m.in. ze Stevenem Zaillianem przy "Wszystkich ludziach króla" czy Vadimem Perelmanem przy "Życiu przed oczyma".
Paweł Edelman uczestniczył dotychczas w siedmiu odsłonach Festiwalu Camerimage. W 2007 roku, podczas 15. edycji Festiwalu, zasiadał w jury Konkursu Głównego. W roku 1997 został nagrodzony Brązową Żabą za "Kroniki domowe" Leszka Wosiewicza. Festiwalowa publiczność wielokrotnie miała też okazję oglądać filmy z jego zdjęciami w ramach pokazów specjalnych i Panoramy Europejskiej. Były to takie tytuły jak "Wszyscy ludzie króla", "Katyń", "The Ghost Writer" czy "Rzeź".       Eric Alan Edwards 
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1953 roku w Portland. Wieloletni współpracownik Gusa Van Santa, z którym zrealizował takie filmy jak „Narkotykowy kowboj”, „Moje własne Idaho”, „Za wszelką ceną” czy „Słoń”. Jest także autorem zdjęć m.in. do filmów „Wpadka” Judda Apatowa, „Sztuka zrywania” Peytona Reeda czy „Zamiana ciał” Davida Dobkina. Z sukcesami pracuje jako autor zdjęć do wideoklipów, które zrealizował dla takich artystów jak Michael Jackson, Paul Simon, Joni Mitchell, Brus Springsteen czy Red Hot Chilli Peppers.
Eric Alan Edwards był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Oceniał wówczas filmy zakwalifikowane do Konkursu Debiutów Operatorskich.       Atom Egoyan 
Kanadyjski reżyser i scenarzysta pochodzenia ormiańskiego, urodzony w Kairze w 1960 roku.  Jego filmy nagradzane były na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes i Toronto. Kilka obrazów poświęcił problemom historii i tożsamości Ormian (Next of Kin, Family Viewing). Jego kino skupia się także na problemach społecznych, dysfunkcjach rodziny, wyobcowaniu jednostki. Uznanie zyskał takimi filmami jak Likwidator, Klub „Exotica” , Słodkie jutro, Gdzie leży prawda, Adoracja, Chloe. Często współpracuje z autorem zdjęć Paulem Sarossym.
Atom Egoyan był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Wraz z Paulem Sarossym odebrał wówczas Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Ich wspólny film Remember brał wówczas udział w Konkursie Głównym.       Frederic Elmes
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Mountain Lakes. Uhonorowany nagrodą Independent Spirit za pracę przy filmach "Dzikość serca" i "Noc na Ziemi". Wieloletni współpracownik Davida Lyncha, z którym spotkał się m.in. przy takich produkcjach jak "Głowa do wycierania", "Blue Velvet" czy "Dzikość serca". Zrealizował także zdjęcia do filmów Jima Jarmuscha "Noc na Ziemi", "Kawa i papierosy" czy "Broken flowers", a także m.in. do "Hulka" Anga Lee, "Przed zmierzchem" Christophere`a Reeve`a i wielu innych produkcji amerykańskich.
Frederic Elmes gościł na Festiwalu Camerimage dwukrotnie. W roku 2000, wraz z Davidem Lynchem, odebrał Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Podczas 17. edycji był natomiast jednym z jurorów Konkursu Filmów Polskich.      Robert Elswitt 
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1960 roku w Kalifornii. Laureat Oscara i Nagrody ASC za zdjęcia do filmu Aż poleje się krew Paula T. Andersona. Do nagrody Akademii był nominowany również za zdjęcia do Good Night and Good Luck Georga Clooneya. Pracował również przy takich produkcjach jak Wada ukryta Paula T. Andersona, Jutro nie umiera nigdy Rogera Spottiswooda, Człowiek, który gapił się na kozy Granta Heslova czy Salt Phillipa Noyce’a. 
Robert Elswit był gościem festiwalu Camerimage w 2005 roku. Kilka lat później, podczas 24. edycji Camerimage, przyznano mu nagrodę w Konkursie Pilotów Seriali za zdjęcia do serialu Długa noc: Plaża.      Ross Emery 
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w Sydney. Należy do Australijskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ACS. Doświadczenie zdobywał pracując z takimi gwiazdami operatorskimi jak William Fraker, Laszlo Kovacs czy Dariusz Wolski. Należał do pionu operatorskiego słynnej trylogii „Matrix”. Jako autor zdjęć ma w dorobku takie tytuły jak m.in. „Wolverine”  Jamesa Magolda czy „Złota Dama” Simona Curtisa.
Ross Emery był gościem festiwalu Camerimage w latach 2015 i 2016. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich, a rok później - Konkursu Filmów Polskich. Jego zdjęcia do filmu „Złota Dama” można było oglądać w ramach Pokazów Specjalnych w 2015 roku.       Rob Epstein
Amerykański reżyser, producent i scenarzysta, urodzony w 1955 roku w New Jersey. Dwukrotny laureat Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. Statuetkę przyznano mu za filmy "Common Threads: Stories from the Quilt" i "Czas Harveya Milka" (wspólnie z Jeffrey`em Friedmanem. Nagradzany także m.in. na festiwalach w Berlinie i Sundance. Oprócz wielu uznanych filmów dokumentalnych ma w dorobku także stworzony z Friedmanem fabularny film "Skowyt".
Rob Epstein był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2010 i 2014. Podczas pierwszej wizyty zasiadał w gronie jurorów Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. W tym samym roku odbył się retrospektywa jego filmów dokumentalnych, na specjalnym pokazie można było również zobaczyć film "Skowyt". W roku 2014 był natomiast przewodniczącym jury Konkursu Etiud Studenckich.      Mátyás Erdély 
Węgierski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 roku w Budapeszcie. Pracuje przy filmach pełnometrażowych, telewizyjnych i reklamowych. Jego zdjęcia w filmie  „James White” (reż. Josh Mond) można było zobaczyć  m.in. na festiwalach w Toronto i Londynie. Rozgłos zyskał dzięki zdjęciom do „Syna Szawła” w reżyserii Laszlo Nemesa – filmu nagrodzonego m.in. Grand Jury Prize na MFF Cannes 2015.
Mátyás Erdély był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. Za zdjęcia do „Syna Szawła” otrzymał w 2015 Brązową Żabę w Konkursie Głównym. W roku 2016 na podstawie tego filmu poprowadził warsztaty firmy Kodak.       Ewa Ewart
Polska dokumentalistka, dziennikarka i producentka, urodzona w 1956 roku w Warszawie. Współpracowała z prestiżowymi zagranicznymi stacjami i agencjami informacyjnymi, takimi jak hiszpańskie EFE, amerykańskie CBS News czy brytyjskie BBC. W swoich dokumentach wielokrotnie wracała do problemów Rosji i Europy Wschodniej - stanu wojennego w Polsce, rozpadu ZSRR, rządów Jelcyna i Putina czy wydarzeń z Biesłanu. Realizowała jednak również filmy i programy telewizyjne dotyczące m.in. obozów pracy w Korei Północnej ("Przepustka do piekła", 2004) czy wojny domowej w Kolumbii ("Wojna kokainowa", 2000). Autorka telewizyjnego cyklu "Dokumenty Ewy Ewart", nagrodzonego m.in. Wiktorem w roku 2009.
Ewa Ewart była gościem festiwalu Camerimage w latach 2013 i 2015. Podczas pierwszej wizyty zaiadała w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Była również jednym z ekspertów programu Talent Demo. W roku 2015 zaprezentowała publiczności swój film dokumentalny "Zdobyć Miasto".
powrót do góry ▲
      Daniel Featherstone
Australijski autor zdjęć filmowych. Absolwent Australian Film Television and Radio School, a także Curtin University of Technology w Perth. Specjalizuje się w filmach dokumentalnych, krótkometrażowych i reklamowych, pracuje także w technice cyfrowej. Był nominowany do australijskiej nagrody AFI, jest także laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia czarno-białe na festiwalu w Slamdance w USA i nagrody Kodaka na Cilect Festival w Danii. Jest reżyserem i autorem scenariusza kilku filmów krótkometrażowych. Sukcesy odnosi również jako fotograf.
W 1998 roku, podczas 6. odsłony Festiwalu Camerimage, Daniel Featherstone został laureatem Złotej Kijanki, przyznanej mu za etiudę "Great Falls" w reżyserii Yvesa Steninga.      F.X. Feeney
Amerykański pisarz, scenarzysta, dziennikarz i producent, urodzony w 1953 roku w Nowym Jorku. Jest autorem scenariuszy do filmów "Droga do Białego Domu" George` a Hickenloopera i "Frankenstein wyzwolony" Rogera Cormana. Przez wiele lat współpracował ze stacją telewizyjną Z Channel jako krytyk, konsultant i twórca filmów reklamowych. Uznanie przyniosła mu praca dziennikarska. Publikował m.in. w Vanity Fair, Variety, L.A. Weekly czy People Magazine. Jest także autorem monograficznych esejów o Romanie Polańskim i Michaelu Mannie.
F.X. Feeney był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Zasiadał wówczas w gronie jury Konkursu Filmów Polskich. Jego teksty znalazły się także w wydawanych przez organizatorów Festiwalu albumach o Volkerze Schlöndorffie i Michaelu Ballhausie.      Dante Ferretti
Włoski scenograf, urodzony w 1943 roku w Macerata. Trzykrotny laureat Oscara - statuetkę przyznano mu za scenografię do filmów "Aviator", "Sweeney Todd" oraz "Hugo i jego wynalazek". Do nagrody Amerykańskiej Akademii był nominowany ponadto jeszcze siedmiokrotnie. Jest także laureatem nagród BAFTA, David di Donatello, Amerykańskiej Gildii Scenografów i. in. Stały współpracownik Martina Scorsese, z którym tworzył m. in. filmy takie jak "Wyspa tajemnic", "Aviator", "Gangi Nowego Jorku" czy "Wiek niewinności". Stworzył także scenografię do filmów Federico Felliniego ("Miasto kobiet"), Franco Zeffirelliego ("Hamlet"), Terry`ego Gilliama ("Przygody barona Munchausena") czy Briana de Palmy ("Czarna Dalia").
Dante Ferretti był gościem Festiwalu Camerimage w 2006 roku. Odebrał wówczas Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Festiwalowa publiczność wielokrotnie miała okazję oglądać jego scenografie - film "Wiek niewinności" oceniany był w Konkursie Głównym w 1993, w ramach pokazów specjalnych wyświetlono filmy "Tytus" Julie Taymor (2000) i "Sweeney Todd" Tima Burtona, a w ramach retrospektyw "Wzgórze nadziei" (2010) Anthony`ego Minghelli i "Gangi Nowego Jorku"(2011) Martina Scorsese.      Kacper Fertacz
Polski autor zdjęć filmowych urodzony w 1985 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć filmów fabularnych, dokumentalnych, reklam i teledysków. Słuchacz Budapest Cinematography Masterclass 2007 prowadzonego przez Vilmosa Zsigmonda. W dorobku ma zdjęcia do takich filmów jak „Facet (nie)potrzebny od zaraz” Weroniki Migoń, „Wyłączność” Krzysztofa Szota i „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego. 
Kacper Fertacz regularnie uczestniczy w festiwalu Camerimage już od czasów studenckich.  Podczas 22. edycji Festiwalu wraz z Krzysztofem Skoniecznym odebrał główną nagrodę w Konkursie Filmów Polskich za film „Hardkor Disko”, a sukces ten powtórzył w 2016, kiedy w Konkursie Filmów Polskich wygrała "Ostatnia rodzina" z jego zdjęciami, w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.  Wielokrotnie na festiwalu pokazywano również wideoklipy z jego zdjęciami.      Ralph Fiennes
Amerykański aktor teatralny i filmowy oraz reżyser, urodzony w 1962 roku w Ipswich. Występował w teatrach szekspirowskich, w filmie zadebiutował na początku lat 90. Uznanie przyniosła mu rola w "Wichrowych wzgórzach" Petera Kosminsky`ego. Wystąpił również w filmach takich jak "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, "Angielski pacjent" Anthony`ego Manghelli, "Kropla słońca" Istvana Szabo, "Pająk" Davida Kronenberga, "Księżna" Saula Dibba cz "Lektor" Stephena Daldry`ego, a także w serii o Harrym Potterze. Dwukrotnie był nominowany do Oscara - za role w "Angielskim pacjencie" i "Liście Schindlera", jest również laureatem nagrody BAFTA i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Ralph Fiennes był gościem Festiwalu Camerimage w 2005 roku. Odebrał wówczas Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego. Film w jego reżyserii - "Koriolan" - był oceniany w Konkursie Głównym w 2011 roku. Widzowie Festiwalu mogli go także wielokrotnie oglądać na ekranie - w konkursowych filmach "Dzieciątko z Macon" (1993) i "Onegin" (2000) oraz w wyświetlanych w ramach pokazów specjalnych obrazach takich jak "Wierny ogrodnik" Fernando Meirellesa, "Lista Schindlera" Steven Spielberga czy "Harry Potter i insygnia śmierci" Davida Yatesa.      Steven Fierberg
Amerykański autor zdjęć filmowych urodzony w Detroit. W swoim dorobku ma ponad 50 filmów kinowych i telewizyjnych, m.in. "Twelve" Joela Schumachera, "Sekretarka" Stevena Shainberga, "Krzyk mody" Sally Potter, "Repo Chick" Alexa Coxa oraz "Miłość i inne używki" Eda Zwicka. Jest również twórcą zdjęć do 25 odcinków popularnego serialu "Ekipa". Zdjęcia do filmu telewizyjnego "Attyla" przyniosły mu nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Fierberg jest również wykładowcą na Uniwersytecie w Nowym Yorku oraz w Amerykańskim Instytucie Filmowym. Jest członkiem ASC.
Gościł na Festiwalu Camerimage w 2011 i 2013 roku. Podczas 19. edycji zasiadał w Jury Konkursu Debiutów Operatorskich, a dwa lata później - Konkursu Debiutów Reżyserskich. Brał również udział w Plus Camerimage Winners Show w 2008 oraz 2011 roku.      Alexandr Filippov
Rosyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1960 roku w Leningradzie. Absolwent Russian Institute of Cinematography (VGIK). Członek Rosyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Zdobywca nagród m.in. na festiwalach w Palermo, Stuttgarcie, Monterey, Madrycie czy Atenach. Od lat 80. pracował dla Leningradzkiego Studia Filmów Dokumentalnych, a także dla miejscowej telewizji i międzynarodowego kanału "Russian Travel Guide TV". W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, takich jak m.in. "The Eight Day", "Petersburg" czy "Russian Sultan". Pracował także przy wideoklipach i produkcjach telewizyjnych.
Alexandr Filippov był gościem trzech odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2009 otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Nyarma" Edgara Barteneva. Filmy dokumentalne z jego zdjęciami oceniane były przez jury jeszcze dwukrotnie - w 2008 roku był to obraz "yaptic-hasse", a w roku 2011 - "I Will Forget This Day".      Bruce L. Finn
Amerykański autor zdjęć filmowych. Wyróżniony nagrodą Emmy za zdjęcia do serialu "8 prostych zasad". Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Best Thing Ever" Tada Quilla, "Naturally Native" Jennifer Wynne-Farmer i Valerie Red-Horse czy "Word of mouth" Toma Lazarusa. Jest założycielem i właścicielem firmy Finn Light, produkującej światła dla potrzeb przemysłu filmowego.
Bruce Finn był gościem Festiwalu Camerimage cztery razy, uczestniczył także w Plus Camerimage Winners Show w 2011 roku. Podczas 14. edycji Festiwalu zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, poprowadził wówczas również warsztaty dla studentów.      Gavin Finney
Brytyjski autor zdjęć filmowych. W latach 2006 - 2008 był przewodniczącym BSC. Nominowany do nagrody BAFTA za film "Wiedźmikołaj" Vadima Jeana, laureat telewizyjnej nagrody RTS. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Skrzydlaty Szkot" Douglasa Mackinnona, "Wszystko zostaje w rodzinie" Nialla Johnsona, "Alex i Emma" Roba Reinera czy "Dziewczyny St.Trinian" Olivera Parkera i Barnaby Thompsona.
Gavin Finney był gościem Festiwalu Camerimage dwukrotnie. W roku 2006 był jednym z prowadzących warsztaty ARRI, a w roku 2008 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich.      Jens Fischer
Szwedzki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Sztokholmie. Zrealizował zdjęcia do filmów wielu skandynawskich reżyserów, m.in. Daniela Fridella, a także do kilkunastu produkcji pracującego w Szwecji Brytyjczyka Colina Nutleya, takich jak np. "Nic nowego pod słońcem", "Burzyciel" czy "Perły królowej Saby". Jest trzykrotnym laureatem Złotego Żuka - nagrody Szwedzkiego Instytutu Filmowego.
Jens Fischer był gościem festiwalu Camerimage dwukrotnie. W roku 1998 został nagrodzony Brązową Żabą za zdjęcia do filmu "Beneath the suface" Daniela Fridella, a w 2005 Srebrną Żabą za "Perły królowej Saby". W 1999 i 2008 roku widzowie panoramy europejskiej mieli okazję obejrzeć filmy "Angel" i "Nic nowego pod słońcem" Colina Nutleya ze zdjęciami Jensa Fischera.      Robert Fischer
Niemiecki reżyser, scenarzysta, producent i pisarz, urodzony w 1954 roku w Greven. Specjalizuje się w filmach dokumentalnych poświęconych wybitnym postaciom kina i jego historii. Uznanie zyskały takie jego obrazy jak "Film is Truth: Milos Forman", "Monsieur Truffaut meets Mr. Hitchcock" czy "Fassbinder in Hollywood". Historii kina poświęcił także wiele publikacji, pisząc m.in. o Hitchcocku, Wellesie czy Lynchu. Jest jednym z dyrektorów programowych Festiwalu Filmowego w Monachium.
Robert Fischer był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, poprowadził także seminarium dla studentów. Podczas tej samej edycji w ramach pokazu specjalnego można było zobaczyć jego film "Of Love and Constraints: Speculations on Fassbinder's I Only Want You To Love Me".      Wolfgang Fischer
Niemiecki autor zdjęć filmowych, producent filmów dokumentalnych, dziennikarz. Publikuje w wielu czasopismach branżowych, m.in. "Film" i "TVKameramann".
Dwukrotnie, w latach 1999 i 2000, był gościem Festiwalu Camerimage. W roku 1999 zasiadał wśród jurorów Konkursu Głównego.      Bob Fisher
Amerykański dziennikarz i krytyk filmowy, urodzony w Nowym Jorku. Honorowy członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Publikuje w najważniejszych czasopismach branży filmowej, zajmując się również sztuką autorów zdjęć. Często występuje także w roli moderatora dyskusji i paneli poświęconych filmowi. Współpracuje z ASC i ICG (International Cinematographers Guilde).
Bob Fisher był gościem 2. i 3. edycji Festiwalu Camerimage. W roku 1995 zasiadał w jury Konkursu Głównego.      Jack Fisk
Amerykański scenograf, urodzony w 1945 roku w Canton. Wielokrotnie współpracował z Terrence'm Malickiem przy takich filmach jak "Drzewo życia", "Podróż do Nowej Ziemi", "Cienka czerwona linia". Tworzył scenografię także do filmu Paula Thomasa Andersona "Aż poleje się krew", za który był nominowany do Oscara, nagrody BAFTA oraz za który otrzymał nagrodę Amerykańskiej Gildii Scenografów. Fisk jest wieloletnim przyjacielem Davida Lyncha, z którym pracował przy "Prostej historii" oraz "Mullholand Drive". Sam wyreżyserował takie filmy jak "Fiołki są błękitne" oraz "Przybłęda". W swojej pracy inspiracje czerpie z twórczości Edwarda Hoppera czy Francisa Bacona.
Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Otrzymał wtedy Specjalną Nagrodę dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W tym samym roku jego scenografię można było zobaczyć w rywalizującym w Konkursie Głównym filmie "Drzewo życia". O Złotą Żabę rywalizowały też filmy Davia Lyncha ze scenografią Fiska - w 1999 roku "Prosta historia", a w 2001 - "Mullholand Drive".      Peter Flinckenberg
Fiński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1971 roku w Espoo. Absolwent University of Art and Design w Helsinkach i New York University Tisch School of Arts. Nagradzany m.in. na festiwalach w Upsaala, Helsinkach, Porvoo i Bolonii. Członek Fińskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych F.S.C., jest także jurorem Cine Film Festival w Espoo. Pracuje przy filmach fabularnych pełno- i krótkometrażowych, głównie w reżyserii twórców fińskich. Jest również autorem zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, a także do wideoklipów, produkcji telewizyjnych i filmów reklamowych.
Peter Flinckenberg był gościem dwóch odsłon Festiwalu Camerimage. W 2001 roku nagrodzono go Brązową Kijanką za zdjęcia do etiudy Zero Degrees" (reż. Jyri Kähönen). W roku 20011 film Mii Halme "Forever yours" z jego zdjęciami brał udział w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Gerry Floyd 
Brytyjski autor zdjęć filmowych, pochodzący z Belfastu. Jest również wykształconym fotografem. Doświadczenie zdobywał na planach filmów reklamowych, ma również duże doświadczenie w filmowaniu teledysków, które tworzył dla takich zespołów jak The Pet Shop Boys, Take That, Technotronic czy The Cocteau Twins. Odpowiadał również za zdjęcia do nagradzanego filmu Notes on Blindness w reżyserii Jamesa Spinneya i Petera Middletona. 
Gerry Floyd był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage. W roku 2016 za zdjęcia do Notes of Blindness został uhonorowany przyznaną wówczas po raz pierwszy Złotą Żabą za Najlepszy Dokument Fabularyzowany w ramach Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.        Dr Magdalena Florek
Wykładowczyni uniwersytecka, specjalistka ds. marketingu, konsultantka ds. strategii marki. Pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Współzałożycielka i członkini zarządu fundacji Best Place - Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc. Autorka książek i artykułów z zakresu marketingu terytorialnego, promocji i wizerunku miejsc. Magdalena Florek uczestniczyła w festiwalu Camerimage w latach 2012, 2013 i 2014. Pełniła funkcję jurora Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze Europejskie w Kadrze".      Tony Forsberg
Szwedzki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1933 roku. Członek Szwedzkiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Zrealizował zdjęcia do filmu Ingmara Bergmana "W obecności klowna". Od lat 50. stale współpracuje z wieloma twórcami szwedzkiego kina, ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów.
Na Festiwalu Camerimage Tony Forsberg gościł w 1999 roku, pełniąc funkcję jurora Konkursu Głównego.      Marc Forster
Urodzony w 1969 r. w Ulm w Niemczech. Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował w New York Univeristy. Karierę filmową rozpoczynał od filmów dokumentalnych, a międzynarodowe uznanie zyskał filmem "Czekając na wyrok" z oscarową rolą Halle Berry. Od lat współpracuje z operatorem Roberto Schaeferem, z którym zrealizował niemal wszystkie swoje filmy, w tym "Marzyciela", "Chłopca z latawcem", "007 Quantum of solace", "Zostań" czy "Kaznodzieję z karabinem". Nominowany m.in. do nagrody BAFTA, Złotego Globu i Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
Marc Forster był gościem festiwalu Camerimage w 2013 roku. Wraz z Roberto Schaefferem odebrał wówczas Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser.      Elena Fortes
Dyrektor wykonawcza Ambulante Org., organizacji non-profit, promującej filmy dokumentalne jako narzędzie przemian społeczno-kulturalnych. Organizatorka Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ambulante, członkini Komitetu Programowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Morelia, jurorka kilku międzynarodowych festiwali. Pomysłodawczyni programu Ambulante Beyond, promującego sztukę filmu dokumentalnego w Meksyku i Ameryce Środkowej.
Elena Fortes uczestniczyła w festiwalu Camerimage w roku 2012. Zasiadała wówczas w jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Ron Fortunato
Amerykański autor zdjęć filmowych. Członek ASC. Autor zdjęć do kilkunastu filmów fabularnych i wielu produkcji telewizyjnych. Za zdjęcia do serialu "Prawnicy z Centre Street" był nominowany do nagrody Emmy. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Mój przyjaciel Hachiko" Lasse Hallstroma, "Nim diabeł się dowie, że nie żyjesz" i "Uznajcie mnie za winnego" Sidneya Lumeta czy "Nic doustnie" Garry`ego Oldmana. Za zdjęcia do filmu Oldmana był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej.
Ron Fortunato uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 1997 roku. Został wówczas laureatem Srebrnej Żaby za zdjęcia do filmu "Nic doustnie". W 2006 roku w ramach pokazów specjalnych wyświetlony został film "Catch the fire" Phillipe`a Noyce`a ze zdjęciami Rona Fortunato i Garry`ego Philipsa.      Robert Fraisse
Francuski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1940 roku w Paryżu. Pracował jako asystent operatora przy słynnej ekranizacji "Procesu" Kafki w reżyserii Orsona Wellesa. Zrealizował zdjęcia do wielu filmów Jacquesa Annaunda, takich jak, "Siedem lat w Tybecie" czy "Wróg u bram". Za zdjęcia do filmu Annaunda "Kochanek" był w 1992 roku nominowany do Oscara. W swoim dorobku ma niemal trzydzieści filmów fabularnych.
Na Festiwalu Camerimage Robert Fraisse gościł w latach 2001,2005 i 2012. Podczas 9. edycji Festiwalu zasiadał w gronie jurorów Konkursu Głównego. W roku 2000 zdobył Srebrną Żabę za zdjęcia do filmu "Vatel" w reżyserii Rolanda Joffe, a podczas 20. edycji festiwalu przewodniczył jurorom Konkursu Debiutów Operatorskich.      William Fraker
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1923 roku w Los Angeles. Członek i trzykrotny przewodniczący ASC. Pięciokrotnie był nominowany do Oscara, za swoje osiągnięcia otrzymał także nagrodę ASC za całokształt twórczości. W jego dorobku znajdują się filmy takie jak "W poszukiwaniu idealnego kochanka" Richarda Brooksa, "Niebiosa mogą zaczekać" Bucka Henry`ego i Warrena Beatty, "1941" Stevena Spielberga, "Gry wojenne" Johna Badhama, "Romans Murphy`ego" Martina Ritta czy "Bullitt" Petera Yatesa. Zmarł w roku 2010.
William Fraker był gościem Festiwalu Camerimage w 2003 roku. Otrzymał wówczas Nagrodę za Całokształt Twórczość. Z tej okazji odbyła się retrospektywa filmów z jego zdjęciami. Podczas tej samej edycji przewodniczył także jurorom Konkursu Etiud Studenckich.      Freddie Francis
Wybitny amerykański autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1917 roku w Londynie. Dwukrotny laureat Oscara - statuetkę przyznano mu za zdjęcia do filmów "Chwała" Edwarda Zwicka i "Synowie i kochankowie" Jacka Cardiffa. Czterokrotnie nominowany do nagrody BAFTA. Zrealizował zdjęcia do filmów m.in. Davida Lyncha ("Człowiek słoń", "Diuna", "Prosta historia"), Roberta Mulligana ("Człowiek z księżyca", "Serce Klary"), Martina Scorsese ("Przylądek strachu"). Sam był również reżyserem kilkunastu filmów. Zmarł w roku 2007.
Na Festiwalu Camerimage Freddie Francis gościł w 2002 roku. Został wówczas uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości. Odbyła się również retrospektywa jego twórczości. W roku 1999 jurorzy Konkursu Głównego oceniali jego zdjęcia do "Prostej historii" Davida Lyncha.      David Franco 
Autor zdjęć filmowych pochodzenia francuskiego, urodzony w 1963 roku. Od lat z powodzeniem pracuje w USA, gdzie uznanie zyskał m.in. dzięki pracy dla telewizji. Odpowiadał za zdjęcia do tak popularnych seriali jak „Gra o Tron”, „Zakazane Imperium” czy „Gotowe na wszystko”. Uhonorowany m.in. nagrodą ASC za zdjęcia do serialu „Zakazane Imperium”. W dorobku ma również filmy kinowe, m.in. „Honor zabójcy” Russella Mulcahy`ego, „Jak ugryźć 10 milionów” Jonathana Lynna , „300 mil do Graceland” Damiena Lichtensteina oraz obsypany nagrodami telewizyjny mini-serial „Pochowaj moje serce w Wounded Knee”. 
Podczas 22. edycji festiwalu Camerimage, w roku 2014, David Franco pełnił funkcję jurora Konkursu Debiutów Operatorskich.       Scott Franklin 
Amerykański producent filmowy, urodzony w Nowym Jorku. Wieloletni współpracownik Darrena Aronofsky`ego, z którym jako producent spotkał się na planach takich filmów jak „Noe: Wybrany przez Boga”, „Czarny łabędź” (nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy Film), „Zapaśnik”, „Pi” czy „Requiem dla snu”. Był także producentem m.in. filmów „2 dni w Nowym Jorku” w reżyserii July Delpy czy reżyserowanego przez Madonnę dramatu „W.E.”. 
Scott Franklin był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów Polskich, został również jednym z ekspertów programu Talent Demo. 


      Greig Fraser
Australijski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1975 roku w Melbourne. Członek Amerykańskiego (ASC) i Australijskiego (ACS) Stowarzyszenia Operatorów. W ciągu swojej trwającej od kilkunastu lat kariery pracował przy takich produkcjach jak m.in. Jaśniejsza od gwiazd Jane Campion, Wróg numer jeden Kathryn Bigelow, Foxcatcher Bennetta Millera czy Łotr 1 Garetha Edwardsa – kolejny film kultowego cyklu Gwiezdne Wojny. Międzynarodowe uznanie i liczne nagrody – w tym Nagrodę ASC i [nominację do] OSCARA – przyniosły mu zdjęcia do filmu Lion. Droga do domu Gartha Davisa. 
Greig Fraser był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage, jest tez jego dwukrotnym laureatem. W roku 2010 zdobył Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia w Wideoklipie za prace przy teledysku The Space in Between grupy  How to Destroy Angels. W roku 2014 był jednym z jurorów Konkursu Wideoklipów, a w roku 2016 uhonorowano go Złotą Żabą Konkursu Głównego za zdjęcia do filmu Lion. Droga do domu. 


      Murray Fredericks
Reżyser i autor zdjęć filmowych urodzony w 1970 roku w Sydney. Uznanie krytyków zyskał jego pierwszy film dokumentalny "Salt", który nakręcił wraz z Michaelem Angusem.
Uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2009 roku. Został uhonorowany Złotą Żabą za "Salt" w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Donald Fredericksen
Amerykański autor zdjęć filmowych, profesor Cornell University w Nowym Jorku. Autor publikacji z zakresu teorii i historii filmu. Wraz z polskim filmoznawcą Markiem Hendrykowskim zajmował się analizą "Kanału" Andrzeja Wajdy, wydaną w serii "Klasyka Kina". Prowadził także gościnne wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim.
Gościem Festiwalu Camerimage Donald Fredericksen był w 1998 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich.      Christian Frei 
Szwajcarski reżyser i producent, urodzony w 1959 roku w Schönenwerd. Znany jest głównie ze swoich filmów dokumentalnych. Jego film „Fotograf Wojenny” był w 2001 roku nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. W dorobku ma także m.in. takie dokumenty jak nagrodzeni w Sundance „Kosmiczni turyści”, „Wielki Budda” czy „Bezsenność w Nowym Jorku”. Od 2010 roku jest prezesem Szwajcarskiej Akademii Filmowej.
Christian Frei był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Jego najnowszy film „ Bezsenność w Nowym Jorku” brał w tym samym roku udział w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.       Jacqueline B. Frost
Amerykańska autorka zdjęć filmowych i wykładowczyni uniwersytecka. Jest profesorem na Wydziale Kina i Telewizji Uniwersytetu Stanowego w Fullerton w Kalifornii, gdzie wykłada operatorstwo, reżyserię i produkcję filmową. Od ponad dwudziestu pięciu lat pracuje również jako niezależna autorka zdjęć i producentka, tworząc filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, za które zdobywała nagrody zarówno w USA, jak i za granicą.  Jej książka Cinematography for Directors cieszy się niesłabnącą popularnością i wkrótce doczeka się drugiego wydania.  Obecnie pracuje nad swoim najnowszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym Rebel By Nature: the life and art of Ana Mendieta.
Jacqueline B. Frost była gościem festiwalu Camerimage w roku 2016 jako jurorka Konkursu Etiud Studenckich.      Junichi Fujisawa
Japoński autor zdjęć filmowych. Laureat nagrody Japońskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "Youkame no Semi" ("Rebirth") Izuru Narushimy. Pracował przy filmach wielu japońskich reżyserów, takich jak Yoichi Sai czy Toshiaki Toyoda.
Junichi Fujisawa jest laureatem Srebrnej Żaby, przyznanej mu w 1999 roku za zdjęcia do filmu "Hakuchi: The Innocent" Macoto Tezuki.
powrót do góry ▲
      Marek Gajczak
Polski autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1966 roku w Krakowie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Pracuje zarówno przy filmach fabularnych, jaki i dokumentalnych. Zrealizował zdjęcia do filmów takich jak "Antychryst" Adama Guzińskiego (praca przy tym obrazie przyniosła mu nagrodę główną European Short Film Stuttgart Ludwigsburg), "Szczęśliwy człowiek" i "Siedem lekcji miłości" Małgorzaty Szumowskiej, "Goralenvolk" Artura Więcka czy "Renoir" Janine Berthold. Jest także reżyserem i autorem zdjęć do filmu "Sposób na Moravię", pokazywanego m.in. na festiwalu w Cannes.
Marek Gajczak był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2000 i 2002. W roku 1997 za etiudę "Sposób na Moravię" został nagrodzony Srebrną Kijanką.      Dennis Gassner 
Kanadyjski scenograf, urodzony w 1948 roku w Vancouver. Laureat Oscara za pracę przy filmie Bugsy Barry’ego Levinsona. Do Nagrody Akademii nominowany był jeszcze czterokrotnie – za filmy Barton Fink, Droga do zatracenia, Złoty kompas oraz Tajemnice Lasu. W dorobku ma również takie tytuły jak Truman Show Petera Weira, Duża ryba Tima Burtona, a także kilka filmów z serii o Jamesie Bondzie – Quantum of Solace, Skyfall oraz Spectre. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA, był również wielokrotnie honorowany przez Gildię Scenografów. 
Dennis Gassner był gościem festiwalu Camerimage w roku 2016. Odebrał wówczas Nagrodę dla Scenografa ze Szczególna Wrażliwością Wizualną.


      Sue Gibson
Brytyjska autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1952 roku w Derby. Była pierwszą kobietą zaproszoną do członkowstwa w BSC, jak również pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącego tej organizacji. Karierę rozpoczynała jako twórczyni wielokrotnie nagradzanych reklam telewizyjnych. Jej debiutem w filmie fabularnym były zdjęcia do "Hear my song" Petera Chelsoma. Zrealizowała także zdjęcia do filmów takich jak "Pani Dalloway" Marleen Gorris, "Panna Marple: Godzina zero" Davida Grindley`a czy "Kwartet" Mike`a Bindera. Jako członkini drugiej ekipy pracowała również przy filmach "Resident Evil" i "Obcy kontra Predator".
Sue Gibson była gościem trzech edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2008 zasiadała w jury Konkursu Etiud Studenckich.      Witold Giersz
Polski reżyser i scenarzysta filmów animowanych, autor projektów plastycznych, urodzony w 1927 roku w Poraju. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jeden z twórców polskiej szkoły animacji, pracował w najważniejszych polskich studiach animacji - w Bielsku-Białej, Poznaniu i Warszawie. Opracował własną technikę animacji, nazywaną "ożywionym malarstwem". W dorobku ma ponad sześćdziesiąt filmów animowanych, z których najbardziej znane to m.in. "Mały western", "Czerwone i czarne", "Koń" czy "Pożar". Laureat wielu nagród, m.in. w Cannes, Krakowie, Oberhausen czy Edynburgu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!" w Poznaniu.
Witold Giersz uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Oceniał wówczas filmy w Konkursie Etiud Studenckich. W tym samym roku odbyła się również retrospektywa jego filmów, podczas której można było zobaczyć m.in. takie dzieła jak "Stary Kowboj" czy "Oczekiwanie". Podczas XVI edycji festiwalu niektóre prace Giersza można było natomiast zobaczyć w ramach przeglądu polskich filmów animowanych dla dzieci.      Terry Gilliam
Amerykański plastyk, reżyser, scenarzysta, animator, członek trupy Monthy Pythona urodzony w 1940 roku w Minneapolis. Karierę rozpoczął od animacji do "Latającego Cyrku Monthy Pythona". Współreżyserował obraz "Monthy Python i Święty Graal" wraz z Terry Jonesem, a kilka lat później debiutował jako reżyser filmem "Jabberwocky". Na swoim koncie ma reżyserię takich filmów jak "Las Vegas Parano", "12 małp", "Nieustraszeni bracia Grimm" oraz "Parnassus". Nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu "Brazil". Filmy, przy których pracował, były nominowane również do nagród BAFTA, Złotego Globu oraz Złotej Palmy.
W 2009 roku był gościem Festiwalu Camerimage. Otrzymał wtedy specjalną Nagrodę dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. W tym samym roku jego film "Parnassus" oceniany był w Konkursie Głównym. W roku 2006 widzowie Festiwalu w ramach pokazów specjalnych obejrzeli natomiast film "Kraina traw".      Goert Giltay
Holenderski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1952 roku w Zandvoort. W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu produkcji filmowych, telewizyjnych i dokumentalnych. Współpracował m.in. z reżyserem Josem Stellingiem przy filmach takich jak "Zwrotniczy", "Ani pociągów, ani samolotów"czy "Galeria". Największe uznanie przyniósł duetowi Stelling-Giltay film "Latający Holender" z 1995 roku.
Osobiście Goert Giltay gościł na Festiwalu Camerimage dwukrotnie - w 2010 i 2013 roku. W czasie pierwszej wizyty zasiadał w gronie jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich, a trzy lata później - Konkursu Debiutów Operatorskich. W roku 1995 za zdjęcia do "Latającego Holendra" otrzymał Srebrną Żabę. Jego zdjęcia można było oglądać podczas Przeglądu Kina Państw Beneluksu w 2007 roku, w czasie retrospektywy duetu Giltay-Stelling w roku 2010 oraz podczas Przeglądu Kina Holenderskiego w 2013.      Xavi Giménez 
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1970 roku w Barcelonie. Pracował przy takich filmach jak „Delikatna” i „Ciemność” Jaume Balagueró, „Mechanik” i „Kolej transsyberyjska” Brada Andersona, „Agora” Alejandro Amenábara, czy „Intacto”  Juana Carlosa Fresnadillo. Zdobywca wielu hiszpańskich nagród filmowych, m.in. trzykrotnie Barcelona Film Award czy Goya Award. Pracuje również przy produkcjach telewizyjnych.
W 2015 roku Xavi Giménez został zwycięzcą pierwszego w historii festiwalu Konkursu Pilotów Seriali, zdobywając Grand Prix za zdjęcia do pilotażowego odcinka „Domu Grozy” w reżyserii Juana Antonio Bayony.      Jakub Giza
Polski twórca zdjęć filmowych urodzony w 1980 roku w Krakowie. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Dwukrotny zwycięzca nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym za filmy "52 Procent" Rafała Skalskiego (2007) i "Bocznica" Anny Kazejak (2009). W swoim dorobku ma także takie filmy jak "Sztuka milczenia" Rafaela Lewandowskiego czy "Jutro mnie tu nie będzie" Julii Kolberger. Otrzymał również nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.
Uczestniczył w ośmiu edycjach Festiwalu Camerimage. W 2010 roku za etiudę "Jutro mnie tu nie będzie" uhonorowany został Złotą Kijanką. Filmy ze zdjęciami Jakuba Gizy trzykrotnie startowały w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Michael Glawogger
Austriacki reżyser, scenarzysta, autor zdjęć filmowych, urodzony w 1959 roku w Graz. W swojej filmografii ma wiele dokumentów m.in. "Megamiasta", "Śmierć człowieka pracy", "Chwała dziwkom". Zajmuje się również reżyserią i scenografią do fabularnych filmów pełnometrażowych takich jak "Szlak mrówek", "Ślimaki", "Czeski numer" oraz "Najlepszy kontakt". Za "Śmierć człowieka pracy" otrzymał nagrodę na festiwalu Planet Doc Film Festival oraz nominację do nagrody w Konkursie "Horyzonty" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Zmarł w roku 2014. 
Na Festiwalu Camerimage Michael Glawogger gościł dwukrotnie. Film "Śmierć człowieka pracy" w jego reżyserii został zaprezentowany w 2008 roku podczas Panoramy Filmów Dokumentalnych. Podczas 19. edycji zasiadał w Jury Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych, a w roku 2012 był jednym z jurorów Konkursu Głównego. Podczas 20. edycji film "Chwała dziwkom" brał udział w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. W roku 2014 w Konkursie Filmów 3D brał udział wyreżyserowany przez niego film dokumentalny "Świątynie kultury. Rosyjska Biblioteka Narodowa".      Bogumił Godfrejów
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1976 roku w Krakowie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Laureat Złotych Lwów za zdjęcia do filmu "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za pracę przy "Światłach" Hansa-Christiana Schmida. Zrealizował również zdjęcia do nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "Męska sprawa" w reżyserii Sławomira Fabickiego. Pracował także przy filmach takich jak "Zerwany" Jacka Filipiaka, "Hi Way" Jacka Borusińskiego czy "Requiem" Hansa-Christiana Schmida.
Bogumił Godfrejów był gościem siedmiu edycji Festiwalu Camerimage. Dwukrotnie został laureatem Złotej Kijanki - w roku 1999 za wyreżyserowany przez siebie film "Claire", a w roku 2000 za "Kręgi snu", również we własnej reżyserii. Film "Z odzysku" z jego zdjęciami brał udział w Konkursie Filmów Polskich i Konkursie Debiutów Europejskich w 2006 roku. Jego prace można też było kilkakrotnie zobaczyć w ramach filmów wyświetlanych w pokazach specjalnych lub panoramie kina europejskiego.      Katrin Goetter 
Niemiecka producentka filmowa i telewizyjna. Karierę zaczynała w branży reklamowej, pracowała jako asystent reżysera przy produkcjach fabularnych, ma na koncie również scenariusze seriali telewizyjnych. Do jej największych sukcesów należy praca w charakterze producenta wykonawczego przy serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, który zyskał międzynarodowe uznanie, zdobywając m.in. nagrodę Emmy w 2014 roku. Od kilku lat wykłada na kierunku produkcja filmowa i scenopisarstwo telewizyjne w Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie. 
Katrin Goetter była gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadała wówczas w jury odbywającego się po raz pierwszy Konkursu Pilotów Seriali. 


      Stephen Goldblatt
Autor zdjęć filmowych, urodzony w 1945 roku w RPA. Karierę rozpoczynał w wielkiej Brytanii jako fotoreporter oraz realizator zdjęć do filmów reklamowych i dokumentalnych. Pracę przy filmach fabularnych rozpoczął od zdjęć do "Breaking Glass" Briana Gibsona i "Zagadki nieśmiertelności" Tony`ego Scotta. Dwukrotnie był nominowany do Oscara i nagrody ASC - za zdjęcia do "Księcia przypływów" Barbry Streisand (1991) i filmu "Batman Forever" Joela Schumachera (1995). Trzykrotnie otrzymał nominację do nagrody Emmy. Jest także twórcą zdjęć do filmów takich jak "Zabójcza broń" Richarda Donnera, "Anioły w Ameryce" Charliego Wilsona czy "Julie i Julia" Nory Ephron.
Stephen Goldblatt był uczestnikiem pięciu odsłon Festiwalu Camerimage. Podczas 15. edycji uhonorowany został Nagrodą za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się retrospektywa jego twórczości, podczas której widzowie obejrzeli filmy takie jak "Zagadka nieśmiertelności", "Książę przypływów" czy "Bliżej". W tym samym roku poprowadził także warsztaty oświetleniowe, a Festiwalowi towarzyszyła wystawa jego fotografii. W latach 2008, 2010 i 2012 zasiadał w jury Konkursu Głównego.      Adriano Goldman 
Brazylijski autor zdjęć filmowych, wideoklipów, reklam i reżyserowanych telewizyjnych koncertów, urodzony w Sao Paulo. W 2009 roku uhonorowany nagrodą w Sundance za najlepsze zdjęcia do filmu „Ucieczka z piekła” Cary’ego Fukunagi. W dorobku ma także zdjęcia do takich tytułów jak „Układ”  Johny`ego Crowleya, „Jane Eyre” Cary’ego Fukunagi czy „Sierpień w Hrabstwie Osage”  Johna Wellesa.
Adriano Goldman był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Debiutów Reżyserskich. Podczas tej samej edycji jego zdjęcia do filmu „Śmieć” Stephena Daldry’ego były nominowane do Złotej Żaby w Konkursie Głównym. 


      Gorka Gómez Andreu
Hiszpański autor zdjęć filmowych. Współpracownik reżysera Miguela Ángela Jiméneza, z którym współtworzył firmę produkcyjną Kinoskopik Film Production. Zrealizował zdjęcia do dwóch pierwszych pełnometrażowych filmów Jiméneza - "Chaika" i "Ori", wcześniej pracowali razem przy produkcjach dokumentalnych i krótkometrażowych. Gorka Gómez Andreu ma w dorobku zdjęcia także do wielu innych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i seriali telewizyjnych.
Gorka Gómez Andreu był gościem festiwalu Camerimage w roku 2012. Za zdjęcia do filmu "Chaika" otrzymał wówczas główną nagrodę w Konkursie Debiutów Operatorskich.      Anne Goursaud
Amerykańska montażystka i reżyserka. Absolwentka paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Columbia. Pracowała z Francisem Fordem Coppolą przy filmach "Drakula" i "Ten od serca". Była także montażystką filmów Janusza Kamińskiego ("Stracone dusze") i Jacka Nicholsona ("Dwóch Jake`ów"). Samodzielnie wyreżyserowała kilka filmów fabularnych, m.in. "Następne dziewięć i pół tygodnia" czy "Bluszcz II".
Na Festiwalu Camerimage Anne Goursaud gościła w 1999 roku, pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Głównego.      Eduard Grau
Hiszpański autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1981 w Barcelonie. W swoim dorobku ma zdjęcia do filmów takich jak "Samotny mężczyzna" Toma Forda, "Pogrzebany" Rodriga Cortes, "Szepty" Nicka Murphy.
Eduard Grau uczestniczył w ośmiu edycjach Festiwalu Camerimage. W 2009 roku jego zdjęcia do filmu "Samotny mężczyzna" brały udział w Konkursie Głównym. Rok później został nagrodzony Brązową Żabą za obraz "Pogrzebany". Podczas 20. edycji festiwalu zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich, a jego zdjęcia do filmu "Arthur Newman" Dante Arioli można było zobaczyć w ramach pokazów specjalnych. W roku 2015 film "Sufrażystka" z jego zdjęciami i w reżyserii Sarah Gavron pokazywany był w Konkursie Głównym.       Jack N. Green
Urodzony w 1939 roku w San Francisco amerykański autor zdjęć filmowych, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC). Wieloletni współpracownik Clinta Estwooda, z którym stworzył filmy takie jak "Co się wydarzyło w Madison County", "Kosmiczni kowboje" czy "Doskonały świat". Za zdjęcia do filmu Estwooda "Bez przebaczenia" był w 1993 roku nominowany do Oscara. Współpracował także m.in. z Agnieszką Holland.
Na Festiwalu Camerimage Jack Green gościł w 1997 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego, był też jednym z prowadzących warsztaty sztuki operatorskiej.      Adam Greenberg
Amerykański autor zdjęć filmowych pochodzenia polskiego, urodzony w 1939 roku w Krakowie. Członek ASC. W roku 1991 był nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Terminator 2: dzień sądu". Z Jamesem Cameronem współpracował też przy pierwszej części "Terminatora". Zrealizował zdjęcia do takich filmów jak "Godziny szczytu" Bretta Ratnera, "Uwierz w ducha" Jerry`ego Zuckera czy "Mądrość" Emilio Esteveza. Dwukrotnie był także nominowany do nagrody ASC.
Adam Greenberg był gościem Festiwalu w 2002 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego. W tym samym roku można było także, w ramach pokazów specjalnych, obejrzeć jego zdjęcia w filmie "Święty Mikołaj 2" Michaela Lembecka.      Robbie Greenberg
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w Nowym Jorku. Członek ASC. Karierę rozpoczynał od zdjęć do filmów dokumentalnych i niskobudżetowych. Laureat nagrody Emmy za zdjęcia do filmów "Wschodząca gwiazda" ("Introducing Dorothy Dandridge", 2000) Marthy Coolidge, "Winchell" Paula Mazutsky`ego (1999) i "James Dean" Marka Rydella (2001). Za zdjęcia do filmu "Niezłomne" Katji von Garnier został także wyróżniony nagrodą ASC. W swoim dorobku ma zdjęcia do około trzydziestu filmów fabularnych.
Robbie Greenberg był gościem 14. i 15. edycji Festiwalu. W roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich, a rok później był jurorem Konkursu Głównego. Jego zdjęcia do filmu "Even Money" rywalizowały o Złotą Żabę w roku 2006.      Frank Griebe
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1964 roku w Hamburgu. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu "Pachnidło: Historia mordercy" Toma Tykwera. Zrealizował również zdjęcia do wielu innych filmów tego reżysera, takich jak "Niebo", "Księżniczka i wojownik", "Trzy", "Biegnij Lola, biegnij" czy "The International". Współpracował także z innymi niemieckimi reżyserami, m.in. z Doris Dorrie przy "Nagich" i Leanderem Haussmannem przy "Herr Lehmann" i "NVA".
Frank Griebe był gościem czterech odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2006 wraz z Tomem Tykwerem został wyróżniony Nagrodą dla Duetu Reżyser-Operator. Dzieła tych dwóch twórców trzykrotnie były oceniane w Konkursie Głównym - w 1998 był to film "Biegnij Lola, biegnij", w 2000 "Księżniczka i wojownik", a w 2011 "Trzy". W 2006 roku Frank Griebe poprowadził także warsztaty dla studentów. W roku 2012 film Toma Tykwera i rodzeństwa Wachowskich "Atlas chmur" ze zdjęciami Franka Griebego brał udział w Konkursie Głównym.      Lawrence Grobel
Słynny amerykański dziennikarz i publicysta. Pisywał do największych gazet i magazynów w USA, takich jak The New York Times, Rolling Stone, Enterteinment Weekly czy Reader`s Digest. Sławę przyniosły mu wywiady z gwiazdami kina, m.in. Marlonem Brando czy Alem Pacino. Jest autorem publikacji dotyczących świata filmu i mediów, w tym także biografii wielu sławnych osób. Prowadził seminaria na temat dziennikarstwa i sztuki przeprowadzania wywiadów na wielu uczelniach całego świata.
Lawrence Grobel uczestniczył do tej pory w ośmiu odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2007 zasiadał w jury Konkursu Głównego, a w 2009, 2010, 2013 i 2016 Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Podczas 19. edycji Festiwalu oceniał filmy w Konkursie Filmów Polskich, a w 2012 i w 2014 w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Malwina Grochowska
Polska krytyk filmowa. Była członkiem jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes. Należy do Koła Piśmiennictwa, jednej z sekcji Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Związana z portalem Filmweb.pl, współpracuje również z miesięcznikiem "Kino". Publikowała w "Przekroju", "Dialogu", "Magazynie SFP".
Uczestniczyła w 19. edycji Festiwalu Camerimage. Zasiadała w ówczas w Jury Konkursu Debiutów Reżyserskich.      David Gropman 
Amerykański scenograf, urodzony w 1952 roku w Los Angeles. Dwukrotnie nominowany do Oscara – Akademia wyróżniła go nominacjami za pracę przy filmach „Wbrew regułom” Lasse Hallströma oraz „Życie Pi” Anga Lee. Z Lasse Hallströmem współpracował także przy filmie „Czekolada”, za który wyróżniony został nominacją do nagrody BAFTA. W dorobku ma również scenografie do takich tytułów jak „Pokój Marvina” Jerry`ego Zacksa, „Kroniki portowe” Lasse Hallströma czy „Wątpliwość”  Johna Patricka Shanleya.
David Gropman był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego.      Sturla Brandth Grøvlen 
Norweski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1980 roku w Trondheim. Mieszka i pracuje w Kopenhadze, gdzie ukończył The National Film School of Denmark. Autor zdjęć do filmów krótko- i pełnometrażowych, dokumentalnych, reklamowych i wideoklipów. Za pracę przy „Vicotrii” Sebastiana Schippera nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie w 2015 roku. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu również zdjęcia do „Baranów. Islandzkiej opowieści” Grímura Hákonarsona.
Sturla Brandt Grøvlen był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Za zdjęcia do „Baranów. Islandzkiej opowieści” nagrodzony został wówczas Srebrną Żabą w Konkursie Głównym. Poprowadził również warsztaty firmy Canon. 

 

      Martin Gschlacht
Austriacki autor zdjęć filmowych, producent, urodzony w 1969 roku w Wiedniu. Twórca i producent Coop 99 Filmproduktion. Zrealizował zdjęcia do takich filmów jak "Księżycowy tata" Bakhtyara Khudojnazarova, "Złe komórki" Barbary Albert, "Czeski numer" Michaela Glawoggera, "Rewanż" Götza Spielmanna, "Kobiety bez mężczyzn" Shirin Neshat oraz "Oddech" Karla Markovicsa. Został nagrodzony m.in. Austriacką Nagrodą Filmową, a film "Rewanż" z jego zdjęciami był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
Uczestniczył w 19. edycji Festiwalu Camerimage. Film "Oddech", przy którym pracował, brał wówczas udział w Konkursie Debiutów Reżyserskich. W tym samym roku zasiadał w Jury Konkursu Debiutów Operatorskich.


powrót do góry ▲

      Philipp Haberlandt
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1979 roku w Berlinie. Absolwent niemieckiej Filmacademy Baden-Württemberg. W swoim dorobku ma zdęcia do filmów takich jak "Fieber" i "Sechzehneichen" Hendrika Handloegtena, "Trans papa" Sarah Judith Mettke czy "Emil Orange" Mario Zozina. Pracował także przy filmach reklamowych, m.in. dla Adidasa, MTV i Filharmonii w Hamburgu.
Philipp Haberlandt był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 roku. Za zdjęcia do filmu "St. Chrisrophorus: Roadkill" Gregora Erlera otrzymał wówczas Srebrną Kijankę.      Andrzej Haliński 
Polski scenograf, urodzony w 1945 roku w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach. Jego dorobek obejmuje ponad 60 filmów fabularnych, a także seriali i produkcji telewizyjnych, w tym spektakli teatru telewizji. Pracuje w Polsce, USA, Kanadzie, Meksyku i wielu krajach europejskich. Z wykształcenia architekt, od lat 70. poświęca się głównie pracy na planach filmowych. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym z Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Wojciechem Jerzym Hasem. W swoim dorobku filmowym ma scenografie do takich filmów jak Mała Matura 1947, C.K. Dezerterzy i Excentrycy Janusza Majewskiego, Stara baśń, Ogniem i mieczem czy 1920. Bitwa Warszawska Jerzego Hoffmana, Żywie Białoruś Krzysztofa Łukaszewicza, Dziewczyna z szafy Bodo Koxa czy Zaćma Ryszard Bugajskiego, by wymienić tylko kilka tytułów . Jako II scenograf pracował na palnie Ziemi obiecanej Andrzeja Wajdy. W roku 2012 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Andrzej Haliński odwiedził festiwal Camerimage w 2016 roku. Był wówczas jednym z jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich. Film Zaćma z jego scenografią i w reżyserii Ryszarda Bugajskiego pokazywany był w  tym samym roku w Konkursie Filmów Polskich.      Conrad Hall
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1926 roku w Papeete. Dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, zdobywca trzech statuetek. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła go za zdjęcia do filmów "Butch Cassidy i Sundance Kid", "American Beauty" oraz "Droga do zatracenia". Conrad Hall nie zdążył odebrać ostatniej nagrody - zmarł w 2003 roku, na krótko przed ceremonią rozdania Oscarów.
Jest laureatem Brązowej Żaby 2. edycji Festiwalu Camerimage, przyznanej za zdjęcia do filmu "Searching for Bobby Fisher" Stevena Zailliana. W roku 1995 pełnił funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. W tym samym roku otrzymał także Złotą Żabę za Całokształt Twórczości. Z tej okazji odbyła się retrospektywa jego dzieł, w której pokazano m.in. filmy "Dzień szarańczy" i "Butch Cassidy and Sundance Kid". Do Złotej Żaby ponownie był nominowany w 2002 roku za zdjęcia do filmu "Droga do zatracenia" Sama Mendesa.      Piers Handling
Dyrektor Toronto International Film Festival. Karierę rozpoczął w Kanadyjskim Instytucie Filmowym (CFI), gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora. Wykładał historię filmu na uniwersytetach w Ottawie i Kingston. Od wielu lat publikuje artykuły i recenzje filmowe w prasie branżowej. Należy do zarządu Canadian Film Centre, jest także doradcą kanadyjskiego Ministra Kultury. Za swoje zasługi otrzymał francuskie odznaczenie "Chavalier des Arts et des Lettres" oraz doktoraty honoris causa uniwersytetów Ryerson, York i OCAD.
Piers Handling był gościem Festiwalu Camerimage w 2012 roku, pełniąc funkcję członka jury Konkursu Głównego. W roku 2016 gościł na festiwalu jako kurator wystawy "David Cronenberg. Evolution".      Thomas Hardmeier 
Autor zdjęć filmowych pochodzenia szwajcarskiego, urodzony w 1965 roku w Zurychu. Należy do Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Laureat Cezara za zdjęcia do filmu „The Young and Prodigious T.S. Spivet” Jean-Pierre`a Jeuneta. W dorobku ma również zdjęcia do takich produkcji jak „Yves Saint Laurent” i „Droga pod wiatr” Jalila Lesperta, „Do not disturb” Yvana Attala czy „Intersections” Davida Marconiego 
Thomas Hardmeier był gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Był wówczas członkiem jury Konkursu Debiutów Reżyserskich. Otrzymał także nagrodę w Konkursie Filmów 3D za zdjęcia do „The Young and Prodigious T.S. Spivet”, a jego zdjęcia w filmie „Yves Saint Laurent” można było oglądać w ramach Panoramy Europejskiej


      Ellen Harrington 
Amerykańska kuratorka sztuki. Pracuje dla Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, zajmując się organizacją wystaw, pokazów i programów edukacyjnych, dotyczących różnych obszarów kina. Jest dyrektorem kolekcji i wystaw w powstającym w Los Angeles Academy Museum of Motion Pictures. 
Ellen Harrington była gościem festiwalu Camerimage w 2014 roku. Pełniła wówczas funkcję jurora Konkursu Filmów Polskich.


      Ed Harris
Amerykański aktor i reżyser urodzony w 1950 roku w Tenafly, New Jersey. Uwagę krytyków przyciągnął filmem "Pierwszy krok w kosmos" Philipa Kaufmana. W swoim dorobku ma takie produkcje jak "Głębia" Jamesa Camerona, "Szalony Megs" Davida Hugh Jonesa, "Apollo 13","Piękny umysł" Rona Howarda oraz "Kopia Mistrza" Agnieszki Holland. Czterokrotnie nominowany do Oscara za kreacje aktorskie m.in. w filmach "Godziny" Stephena Daldry i "Pollock", którego jest również reżyserem. Jest laureatem Złotego Globu za drugoplanową rolę w "Truman Show" Petera Weira. Otrzymał także nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz dwie nominacje do nagrody BAFTA, Emmy, Saturnów oraz trzy nominacje do Satelity.
Był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2000.      Hal Hartley
Amerykański reżyser, scenarzysta, producent urodzony w 1959 roku w Lindenhurst w Nowym Yorku. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Niezwykła prawda", "Zaufanie", "Henry Fool", "Księga życia", "Amator", "Nie ma takiej rzeczy", "Dziewczyna z planety poniedziałek", "Prości faceci", "Przetrwać pożądanie" oraz "Meanwhile". Dwukrotnie nominowany do Głównej Nagrody Jury na festiwalu Sundance, brał również udział w Konkursie Głównym na festiwalu w Cannes. Laureat Złotej Palmy za scenariusz do filmu "Henry Fool".
Gościł na Festiwalu Camerimage w 2011. Odbyła się wówczas retrospektywa jego twórczości.      Anselm Hartmann
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1986 roku. Absolwent Wiedeńskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma filmy krótkometrażowe, reklamowe i wideoklipy.
Anselm Hartmann jest laureatem Brązowej Kijanki, którą odebrał w 2013 roku za zdjęcia do filmu "The Funeral of Harald Kramer" Marca Schlegela. Jego kolejna etiuda - "The Jacket" - brała udział w Konkursie Etiud Studneckich w 2014 roku.       Natalia Hatalska
Ekspertka w dziedzinie alternatywnych form komunikacji marketingowej, absolwentka London Business School, stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship. W latach 2005-2009 kierownik działu komunikacji portalu Wirtualna Polska. Wykładowczyni kilku polskich uczelni wyższych. Jest autorką popularnego bloga poświęconego reklamie, wyróżnionego w 2009 roku nagrodą Blog Roku w kategorii Profesjonalne w konkursie organizowanym przez Onet.
Natalia Hatalska była gościem festiwalu Camerimage w 2012, 2013 i 2014 roku. Pełniła funkcję jurora Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze Europejskie w Kadrze".      Rutger Hauer
Aktor filmowy i teatralny pochodzenia holenderskiego, urodzony w 1944 roku w Breukelen. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów współczesnego kina. Pierwsze sukcesy przyniosła mu rola w nominowanym do Oscara filmie "Tureckie owoce" Paula Verhoevena. Laureat Złotego Globu za rolę w filmie telewizyjnym "Ucieczka z Sobiboru" Jacka Golda, nominowany do tej samej nagrody za "Vaterland - Tajemnica III Rzeszy" oraz do Saturna za rolę w "Łowcy androidów" Ridley`a Scotta. Ta ostatnia rola ugruntowała jego pozycję w Hoollywood. Do najbardziej znanych filmów z jego udziałem należą "Nocny Jastrząb" Bruce`a Malmutha, "Sin City: Miasto Grzechu" Roberta Rodrigueza, "Batman: Początek" Christophera Nolana czy "Niebezpieczny umysł" George`a Clooney`a. Wystąpił także w filmie Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" z 2011 roku, w którym wcielił się w rolę holenderskiego malarza Petera Breugela.
Rutger Hauer był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2009. Uczestniczył również w Plus Camerimage Winners Show w roku 2011. Widzowie Festiwalu wielokrotnie mieli okazję oglądać filmy z jego udziałem. W Konkursie Głównym oceniane były filmy "Szymon Mag" (1999), "Bridge Flight" (2009) oraz "Młyn i krzyż" (2011). W retrospektywie Johna Seale`a pokazano "Autostopowicza", natomiast w retrospektywie Dante Spinottiego - "Legendę o świętym pijaku".      James Hawkinson 
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1962 w Los Angeles. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców zdjęć do seriali i produkcji telewizyjnych, a także wideoklipów. Odpowiadał za zdjęcia do cieszącego się ogromną popularnością serialu The Man in the High Castle Studia Amazon, pracował również przy tak uznanych produkcjach telewizyjnych jak Hannibal, Happy Endings czy Bogaci bankruci. Jego dorobek w filmie fabularnym obejmuje tytuły takie jak Nienarodzony Davida S. Goyera i Autostopowicz Dave’a Meyersa. Jest również mistrzem w filmowaniu wideoklipów. Teledysk Windowlicker zespołu Aphex Twin ze zdjęciami Jamesa Hawkinsa można oglądać w nowojorskim Museum of Modern Arts. Pracował również z takimi artystami jak fun., Beyonce, Missy Elliot czy Tool. Był nominowany do Nagrody ASC za najlepsze zdjęcia do filmu telewizyjnego/miniserialu/odcinka pilotażowego  za The Man in the High Castle.
James Hawkinson był gościem festiwalu Camerimage w 2016 roku. Zasiadał wówczas w jury First Look – Konkursu Pilotów Seriali. 

 

      Todd Haynes
Amerykański reżyser, urodzony w 1961 w Los Angeles. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem był "Poison", za który otrzymał Główną Nagrodę Jury na festiwalu w Sundance w kategorii najlepszy dramat i który do dziś uznawany jest za przełomowe dzieło nurtu New Queer Cinema. Kolejne filmy Haynes'a to "Schronienie" oraz "Idol", za który to film otrzymał Złotą Palmę w Cannes za największy wkład artystyczny. Największy rozgłos przyniosło mu "Daleko od nieba", przy którym pracował z operatorem Edem Lachmanem. Otrzymał za niego Złotego Satelitę oraz nominację do Oscara, Złotego Globu, Złotego Lwa oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Dalsza współpraca tego duetu zaowocowała filmem "Bob Marley. I'm Not There" oraz miniserialem "Mildred Pierce", nominowanymi m.in. do nagrody Emmy, nagrody Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych oraz Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Wraz z Edem Lachmanem został wówczas uhonorowany Nagrodą Specjalną dla Duetu Reżyser - Autor Zdjęć. Odbyła się także retrospektywa obu twórców.      David "Buzz" Hays 
Amerykański producent i stereografer. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie stereoskopii, założyciel firmy True Image Company, jest także współzałożycielem i przewodniczącym Advance Iamging and 3D Society. Współpracował z wytwórnią Disneya, Paramount Pictures czy Warner Bros., angażując się w takie produkcje jak „Niesamowity Spder-Man”, „Wielki Gatsby”, „Życie Pi”. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu technologii 3D i dźwięku nowej generacji w ośrodkach filmowych i telewizyjnych na całym świecie.
David „Buzz” Hays był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Filmów 3D.

 
 
      Jenny He 
Amerykańska kuratorka sztuki. Specjalizuje się w sztuce filmowej, organizowała wystawy dla takich instytucji jak Museum of Modern Art.,92Y Tribeca Gallery, Museum of Moving Image czy Max Ernst Museum. Wśród jej najbardziej docenianych realizacji znajdują się wystawy poświęcone twórczości Kathryn Bigelow i Tima Burtona. Często zasiada w jury festiwali filmowych w USA i za granicą.
Jenny He była gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Znalazła się wówczas w gronie jurorów Konkursu Debiutów Reżyserskich.


      Alan Heim
Amerykański montażysta, urodzony w 1936 roku w Nowym Jorku. Laureat Oscara i nagrody BAFTA za montaż filmu "Cały ten zgiełk" Boba Fosse`a, nominowany do tych samych nagród za "Sieć" Sidneya Lumeta. Wyróżniony trzema statuetkami nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów Eddie. W dorobku ma również takie filmy jak "Mewa" Lumeta, "Star 80" i "Lenny" Fosse`a oraz "Valmont" Milosa Formana, "Więzień nienawiści" Tony`ego Kaye`a czy "Pamiętnik" Nicka Cassavetesa. W latach 2004-2008 był przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów, ponownie został wybrany na to stanowisko w 2012 roku.
Alan Heim uczestniczył w Festiwalu Camerimage w 2012 roku. Był wówczas przewodniczącym jury Konkursu Filmów Polskich. Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011, uczestniczył także w Plus Camerimage Winners Show.      Nadav Hekselman
Izraelski autor zdjęć urodzony w 1980 roku w Tel Awiwie. Absolwent Wydziału Filmu i Telewizji na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W swoim dorobku ma takie filmy jak uhonorowany Niemiecką Nagrodą Filmową obraz "Serce z Jenin" Leona Gellera i Marcusa Vettera, "Funeral at Noon" Adama Sandersona, "Urban Legend" Eliava Lilti czy "Drogi" Liora Gellera. Jest również autorem zdjęć do wielu wideoklipów, spotów reklamowych i filmów krótkometrażowych.
Nadav Hekselman był dotychczas gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. Podczas 16. edycji otrzymał Brązową Kijankę za etiudę "Drogi". W roku 2013 jego zdjęcia do filmu "Funeral at Moon" Adama Sandersona oceniane był w Konkursie Debiutów Operatorskich, dwa lata później o Grand Prix Konkursu Pilotów Seriali walczyły jego zdjęcia do serialu Sirens: The Sinking Woman. W tym samym konkursie w roku 2016 zaprezentowano jego zdjęcia do serialu "False Flag".      Tim Hetherington
Brytyjski dziennikarz, fotograf, autor zdęć filmowych urodzony w 1970 roku w Liverpoolu. Najbardziej znany z filmu dokumentalnego "Wojna Restepo", który był nominowany do Oscara, nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych oraz otrzymał Główną Nagrodę Jury na festiwalu Sundance w 2010 roku. Zginął tragicznie podczas konfliktu w Libanie w 2011 roku.
W 2010 roku na Festiwalu Camerimage przyznano mu Złotą Żabą w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do filmu "Wojna Restepo".      Arthur Hiller
Kanadyjski reżyser, producent i aktor, urodzony w 1923 roku w Edmonton. Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotym Globem za reżyserię legendarnego melodramatu "Love story". W latach 1989-1993 był przewodniczącym Amerykańskiej Akademii Filmowej. W swoim dorobku ma m.in. Srebrnego Niedźwiedzia i nominację do Emmy. W jego filmografii, oprócz słynnego "Love story", znajdują się takie tytuły jak "Szpital", "Samotny facet", "Nic nie widziałem, nic nie słyszałem" czy "Babe". Wyreżyserował także kilkanaście seriali.
Arthur Hiller był gościem Festiwalu Camerimage w 1994 roku. Otrzymał wówczas Medal za Wyjątkowy Wkład w Rozwój Festiwalu Camerimage.      Michael Hoffman 
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1956 roku na Hawajach. Jego film „Czas Przemian” pokazywany był w Konkursie Głównym Berlinale 1995. Uznanie zyskał dzięki takim filmom jak „Ostatnia stacja” z Helen Miren, „Gambit, czyli jak ograć króla” z Colinem Firthem i Cameron Diaz czy „W pogoni za szczęściem” z Meg Ryan i Kieferem Sutherlandem. Za „Ostatnią stację” nominowany był do nagrody Independent Spirit.
Michael Hoffman był gościem festiwalu Camerimage w 2015 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. Był również jednym z ekspertów programu Talent Demo.        Adam Holender
Autor zdjęć filmowych polskiego pochodzenia, od lat pracujący w USA. Urodził się w 1937 roku w Krakowie, ukończył łódzką PWSFTviT. Jest twórcą zdjęć do nagrodzonego Oscarem filmu "Nocny kowboj" w reżyserii Johna Schlesingera, współpracował także z Paulem Newmanem, Waynem Wangiem czy Agnieszką Holland (na planie filmu "Zabić księdza").
Adam Holender uczestniczył w dziewięciu edycjach Festiwalu Camerimage.Czterokrotnie zasiadał w festiwalowym jury. W roku 1994, 2003 i 2013 oceniał filmy w Konkursie Głównym, a w roku 2011 - w Konkursie Etiud Studenckich. Za swoje osiągnięcia artystyczne został wyróżniony Nagrodą dla Polskiego Operatora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową, przyznaną mu podczas 15. edycji Festiwalu Camerimage w 2007 roku. Jego zdjęcia do filmu "Dym" Paula Austera były oceniane w Konkursie Głównym w roku 1995, rok wcześniej w ramach pokazów specjalnych widzowie obejrzeli filmy "Fresh" i "Nocny kowboj". W zorganizowanym 2003 roku retrospektywnym przeglądzie filmów absolwentów łódzkiej szkoły filmowej pokazano natomiast zrealizowany przez Holendra we współpracy z Andrzejem Ramlauem film "Trzej muzykanci". W roku 2012 był jednym z ekspertów programu Talent Demo.      Agnieszka Holland
Polska reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1948 roku w Warszawie. Trzykrotnie nominowana do Oscara - za filmy "Gorzkie żniwa" (1985), "Europa, Europa" (1991) i "W ciemności" (2011). W swoim dorobku, jako reżyserka i scenarzystka, ma kilkadziesiąt filmów. Wielokrotnie była nagradzana na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, San Sebastian, Las Vegas czy Gdańsku. Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Na Festiwalu Camerimage Agnieszka Holland gościła dotychczas trzykrotnie. W roku 1997 pełniła funkcję przewodniczącej jury Konkursu Głównego. W 2003 została uhonorowana Nagrodą Specjalną ówczesnego Sponsora Generalnego - firmy Atlas, przyznaną za promocję polskiej kultury za granicą. Filmy Agnieszki Holland uczestniczyły także w festiwalowych konkursach - oceniana w Konkursie Głównym "Kopia mistrza" została wyświetlona na specjalnym pokazie podczas gali otwarcia 14. edycji Festiwalu w 2006 roku, a w roku 2011 Jolanta Dylewska zdobyła Złotą Żabę za zdjęcia do filmu Holland "W ciemności".      Johan Holmquist
Szwedzki autor zdjęć filmowych urodzony w 1979 roku w Sztokholmie. Studiował w Swedish University College of Film. Był nominowany do studenckiego Oscara (Studencka Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej) za zdjęcia do filmu "Bekas" Karzana Kadera, jest także laureatem Szwedzkiego Festiwalu Filmowego. W swoim dorobku ma zdjęcia do filmów dokumentalnych, fabularnych i reklamowych, m.in. takich jak "Bäst före" Matsa Arehna, "Confessions" Therese Andrén czy "Visfetivalen" Calle Åstrand.
Johan Holmquist gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W 2010 roku za film "Bekas" otrzymał Brązową Kijankę.      Gustaw Holoubek
Polski aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog, urodzony w 1923 roku w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Laureat wielu nagród teatralnych i telewizyjnych oraz odznaczeń państwowych. W swoim dorobku miał liczne role w teatrze i teatrze telewizji - wystąpił w kilkuset przedstawieniach, współpracując z najbardziej uznanymi teatrami w Polsce. Do historii przeszła rola Konrada-Gustawa w "Dziadach" Kazimierza Dejmka. Równie imponująca jest jego filmografia, obejmująca ponad pięćdziesiąt tytułów. Jego debiutem filmowym była rola w filmie "Żołnierz zwycięstwa" (1953). Występował w filmach takich reżyserów jak Wojciech Jerzy Has ("Pętla", "Pożegnania", "Sanatorium pod Klepsydrą"), Janusz Morgenstern ("Jutro premiera"), Tadeusz Konwicki ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa"), Jerzy Kawalerowicz ("Gra"), Jerzy Hoffman ("Pan Wołodyjowski"), Kazimierz Kutz ("Sól czarnej ziemi"), Volker Schlondorff ("Blaszany bębenek") i wielu innych. Był także posłem na sejm i senatorem. Zmarł w roku 2008.
Gustaw Holoubek był gościem Festiwalu Camerimage w 2005 roku. Odebrał wówczas Nagrodę Operatorów dla Aktora za Całokształt Twórczości. Publiczność festiwalowa miała okazję oglądać jego kreacje w filmach "Jak daleko stąd, jak blisko", "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Urząd", wyświetlanych w ramach pokazów specjalnych.      Ryszard Horowitz
Wybitny fotokompozytor i fotografik, urodzony w roku 1939 w Krakowie, od lat 50. tworzący w USA. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. Horowitz znany jest ze swoich oryginalnych eksperymentów fotograficznych, opartych często na technikach komputerowej obróbki zdjęć. Za swój wkład w rozwój fotografii i osiągnięcia artystyczne odznaczony został wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim orderu Zasługi RP i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Ryszard Horowitz uczestniczył dotychczas w siedmiu edycjach Festiwalu Camerimage. Był jednym z jurorów oceniających filmy konkursowe podczas Festiwali w 1993, 2008 i 2014 roku, a także autorem plakatu pierwszej edycji Festiwalu. W roku 1994, podczas 2. edycji, odbyła się pierwsza w Polsce wystawa prac fotograficznych Ryszarda Horowitza. Ponownie jego prace można było zobaczyć podczas 22. edycji Festiwalu, w ramach jubileuszowej wystawy "RH75".      Albert Hughes
Amerykański reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1972 roku w Detroit. Wraz z bratem bliźniakiem Allenem tworzą duet znany pod nazwą the Hughes brothers. W 1993 roku bracia byli nominowani do nagrody Independent Spirit za debiutancki film "Zagrożenie dla społeczeńtwa". Za kolejne produkcje otrzymali także nominacje do nagród w Karlowych Warach i Sundance. Do najbardziej znanych filmów braci Hughes należą "Księga ocalenia" z Denzelem Washingtonem i Garym Oldmanem czy "Z piekła rodem" z Johnnym Deepem i Heather Graham.
Albert Hughes był gościem sześciu odsłon Festiwalu Camerimage. W latach 2010 i 2012 zasiadał w jury Konkursu Filmów Polskich, a w 2011, 2013 i 2014- Konkursu Debiutów Reżyserskich. Podczas 20. i 22. edycji festiwalu był także jednym z ekspertów programu Talent Demo.      Sin Huh
Autor zdjęć filmowych. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Na własną rękę" i "Gekidnapped" Sarah Winkenstette oraz "Narben im Beton" Juliane Engelmann. Film "Raju" Maxa Zähle, przy którym pracował, otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Został wówczas uhonorowany Brązową Kijanką za etiudę "Raju".      Jean Michel Humeau
Francuski autor zdjęć filmowych, członek Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (AFC). Twórca zdjęć do kilkunastu, głównie francuskich, filmów fabularnych.
Podczas Festiwalu Camerimage w 1998 roku zasiadał w jury Konkursu Głównego i Konkursu Etiud Studenckich. Był naszym gościem także w roku 1995.      Isabelle Huppert
Izabelle Huppert urodziła się w 1953 roku w Paryżu. Studiowała w Conservatoire de Versailles, gdzie otrzymała nagrodę za grę aktorską w sztuce "Kaprys" Alfreda de Musset i dzięki temu mogła kontynuować edukację w paryskiej Conservatoire National Superieur d'Art Dramatique. Zadebiutowała w 1971r. i szybko stała się jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia, występując w takich produkcjach jak "Koronczarka" Claude Goretty (za którą otrzymała nagrodę BAFTA) oraz "Ratuj kto może (życie)" Jean-Luca Godarda. Znana jest z portretowania skomplikowanych ról kobiecych w filmach "Gabrielle" Patrice Chereau, "8 kobiet" Francois Ozona oraz "Pianistka" Michaela Hanneke. Rola w ostatnim z tych filmów przyniosła jej Złotą Palmę w Cannes, nominację do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej.
Była gościem Festiwalu Camerimage w roku 2008. Uhonorowano ją wówczas Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego. Film "Pianistka" z jej udziałem był pretendentem do Złotej Żaby w 2001 roku.

 

      Tuomo Hutri 
Fiński autor zdjęć filmowych, urodzony w 1973 roku w Hyvinkää. Absolwent University of Art and Design w Helsinkach (UIAH), posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w pracy na planach filmów dokumentalnych, fabularnych i reklamowych, zarówno w Finlandii, jak i za granicą. Jego zdjęcia wielokrotnie można było oglądać w konkursach festiwalu Camerimage – od etiud studenckich, przez dokumenty, po pokazywany w Konkursie Głównym film Listy do Ojca Jakuba Klausa Härö. Z tym samym reżyserem pracował także na planie Szermierza. W dorobku ma również takie obrazy jak Przybysz Jukki-Pekki Valkeapää czy Samotny port – miłość Aku Louhimiesa. Laureat dwóch fińskich nagród Jussi – za filmy Przybysz oraz Szermierz.
Tuomo Hutri odwiedzał festiwal Camerimage już od czasów studenckich. W 2016 roku przyjechał do Bydgoszczy jako juror Konkursu Debiutów Reżyserskich.

 
powrót do góry ▲

      Sławomir Idziak
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1945 w Katowicach. Absolwent łódzkiej PWSFTviT, pracował przy kilkudziesięciu filmach, ma także na swoim koncie osiągnięcia jako autor scenariuszy i reżyser. Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in. z Andrzejem Wajdą przy "Weselu" i "Dyrygencie", Krzysztofem Kieślowskim ("Krótki film o zabijaniu", "Trzy kolory: niebieski") czy Krzysztofem Zanussim ( m.in. "Imperatyw" czy "Bilans kwartalny"). Od lat 90. z sukcesami pracuje także w USA. Za zdjęcia do filmu Ridleya Scotta "Helikopter w ogniu" był w 2002 roku nominowany do Oscara.
Sławomir Idziak nalezy do stałych gości festiwalu. W 1993 roku wchodził w skład jury Konkursu Głównego. Kilkakrotnie sam był nominowany do Złotej Żaby: w 2002 roku za zdjęcia do "Helikoptera w ogniu", w 2004 za "Paradygmat" Krzysztofa Zanussiego. W składzie jury, tym razem konkursu Nokia Mobile Movie Competition, zasiadał także w 2007 i 2008 roku, pełniąc funkcję przewodniczącego. W roku 2012 zasiadał w jury Konkursu Etiud Studenckich. Od roku 2003 Sławomir Idziak kilkakrotnie prowadził festiwalowe warsztaty dla adeptów sztuki operatorskiej (m.in. warsztaty Arri). Filmy z jego zdjęciami wielokrotnie brały udział w Konkursie Głównym, a także w przeglądach retrospektywnych. W roku 2016 poprowadził warsztaty "Charmed by Kieslowski". W roku 2013 odebrał Nagrodę za Całokształt Twórczości.      Bartek Ignaciuk
Polski reżyser urodzony w 1972 roku. Jego najbardziej znanym filmem jest "Chomik", który został nominowany do nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Nowe Horyzonty. Zajmował się reżyserią pierwszego sezonu popularnego serialu "Usta Usta". Jest również uznanym reżyserem w branży reklamowej - dwa razy otrzymał nagrodę na Festiwalu Klubu Twórców Reklamy.
W 2010 roku gościł na Festiwalu Camerimage. Za reżyserię teledysku Kory "Zabawa w chowanego" otrzymał nagrodę dla Najlepszego Wideoklipu.      Jeremy Irons
Brytyjski aktor filmowy i teatralny urodzony w 1948 roku w Cowes. Karierę aktorską rozpoczynał na deskach teatru w Bristolu, później występował m.in. w prestiżowym Royal Shakespeare Company w Londynie. W swojej filmografii ma takie tytuły jak "Kochanica Francuza" Karla Reisza, "Misja" Rolanda Joffé, "Nierozłączni" Davida Cronenberga, "Ukryte pragnienia" Bernardo Bertolucciego czy "Chciwość" J.C. Chandora. Jest laureatem Oscara za pierwszoplanową rolę w "Drugiej prawdzie" Barbet Schroeder. Za swoje osiągnięcia aktorskie wyróżniony również dwoma Złotymi Globami, dwoma nagrodami Emmy, nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrodą Film Independent, nominacjami do nagród BAFTA oraz Złotego Satelity.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 1997 roku.      James Ivory
Amerykański reżyser i scenarzysta, urodzony w 1928 roku w Berkeley. Trzykrotnie nominowany do Oscara - Amerykańska Akademia doceniła w ten sposób jego pracę reżyserską nad filmami "Okruchy dnia", "Powrót do Howards End" i "Pokój z widokiem". Filmy Ivory`ego zdobyły liczne statuetki i nominacje do Oscara także w innych kategoriach - wyróżniono m.in. stale współpracującą z reżyserem scenarzystkę Ruth Jhabvala. James Ivory wielokrotnie był także nominowany do nagród na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Sukcesami cieszyły się jego ekranizacje powieści Henry`ego Jamesa - oprócz "Pokoju z widokiem" reżyser przeniósł na ekran także "Bostończyków" i "Europejczyków". W swoim dorobku Ivory ma około trzydziestu filmów. Posiada Honorowy Doktorat Bard's College w Nowym Jorku.
Reżyser gościł na Festiwalu Camerimage w 2003 roku. Pełnił wówczas funkcję przewodniczącego jury Konkursu Głównego. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera za Wyjątkową Wrażliwość Wizualną. Jego film "Powrót do Howards End" startował w Konkursie Głównym 1. edycji Festiwalu. Podczas pokazów specjalnych festiwalowa publiczność miała także okazję obejrzeć filmy "Jefferson w Paryżu" (1995) i "Rozwód po francusku" (2003).


powrót do góry ▲

      Irène Jacob
Francuska aktorka filmowa i teatralna, urodzona w 1966 roku w Paryżu. Jej debiutem kinowym był film "Do zobaczenia, chłopcy" Luisa Malle`a. Najbardziej znana z ról w filmach Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory. Czerwony" i "Podwójne życie Weroniki". Wystąpiła także w "Tajemniczym ogrodzie" Agnieszki Holland. Za rolę w "Podwójnym życiu Weroniki" otrzymała w 1991 roku Złotą Palmę w Cannes. Dwukrotnie była także nominowana do Cezara.
Irene Jacob gościła na Festiwalu Camerimage w 2002 roku. Przyznano jej wówczas nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego. W 1994 roku jurorzy Konkursu Głównego oceniali "Trzy kolory. Czerwony" z Irene Jacob w roli głównej.       Minka Jakerson
Szwedzka reżyserka i autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1978 roku. Absolwentka Edinburgh College of Art. W dorobku reżyserskim ma krótkometrażowe filmy dokumentalne i fabularne, takie jak "The Yearning Room", "Facing Time" czy "The Dollar Bill". Jako autorka zdjęć pracowała natomiast przy takich obrazach jak "She Male Snails", "Three Steps to Paradise", "Homeless", "Nobody Passes Perfectly" czy "One Day". Za zdjęcia do filmu "She Male Snails" (reż. Ester Martin Bergsmark) otrzymała Kodak Vision Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Göteborgu.
Minka Jakerson była gościem dwóch odsłon festiwalu Camerimage. W 2012 roku otrzymała Specjalne Wyróżnienie w Konursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za zdjęcia do "She Male Snails". W 2010 roku jej zdjęcia można było zobaczyć w filmie "Homeless", ocenianym w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, a dwa lata wcześniej w Konkursie Filmów Dokumentalnych brał udział film "One Day" z jej zdjęciami. W roku 2014 jej zdjęcia do filmu Something Must Break (reż. Ester Martin Bergsmark) oceniane były w Konkursie Debiutów Operatorskich.       Krystyna Janda
Polska aktorka filmowa i teatralna urodzona w 1952 roku w Starachowicach. Założycielka i dyrektorka Teatru Polonia. Absolwentka PWST w Warszawie. W teatrze zadebiutowała już w czasie studiów rolą w przedstawieniu "Trzy siostry" Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po raz pierwszy w filmie pojawiła się w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy i kontynuowała współpracę z reżyserem przy takich produkcjach jak "Dyrygent", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza". W swoim dorobku artystycznym ma ponad 80 filmów polskich i zagranicznych m.in. "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka, "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego, "Wróżby Kumaka" Roberta Glińskiego oraz "Rewers" Borysa Lankosza. Za rolę w filmie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Za swoje osiągnięcia artystyczne pięciokrotnie nagradzana Złotą Kaczką oraz czterokrotnie nominowana do Orła i Europejskiej Nagrody Filmowej. Na festiwalu w Gdyni otrzymała Złote Lwy Gdańskie oraz Nagrodę Indywidualną za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Kobiecą oraz Najlepszą Kreację Aktorską
Uczestniczyła w czterech edycjach Festiwalu Camerimage. Podczas 16. edycji festiwalu odebrała Nagrodę za Wkład w Rozwój Sztuki Operatorskiej w imieniu zmarłego męża, Edwarda Kłosińskiego.      Jim Jarmusch
Amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i producent, urodzony w 1953 roku w Akron. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców kina niezależnego. Debiutował w 1980 roku filmem "Nieustające wakacje", w swojej filmografii ma kilkanaście tytułów, zwykle bardzo wysoko ocenianych przez krytyków. W dorobku Jarmuscha znajdują się filmy takie jak "Poza prawem", "Noc na Ziemi", "Truposz", "Kawa i papierosy" czy "Broken flowers". Wielokrotnie był wyróżniany na największych festiwalach filmowych, m. i n. w Cannes, Locarno czy Sundance.
W roku 1998, podczas 6. edycji Festiwalu Camerimage, Jim Jarmusch został wyróżniony, wraz z Robbie Müllerem , Nagrodą Specjalną dla Duetu Reżyser-Operator. Jego film "Ghost Dog: Droga Samuraja" był w 1999 roku oceniany w Konkursie Głównym. Kilka jego obrazów można było także zobaczyć podczas retrospektywy autora zdjęć Robbie`ego Müllera, w 2006 roku.      Andrzej J. Jaroszewicz
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1938 w Białej Podlaskiej. Absolwent łódzkiej PWSTiF. Przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego. Twórca zdjęć do kilkunastu filmów, m.in. "Quo vadis?" Jerzego Kawalerowicza czy "Dekalog VIII" Krzysztofa Kieślowskiego. Największe sukcesy przyniosła mu współpraca z Andrzejem Żuławskim, z którym pracował przy filmach takich jak "Na srebrnym globie", "Borys Godunow", "Błękitna nuta" czy "Szamanka".
Andrzej Jaroszewicz należy do grona stałych bywalców Festiwalu Camerimage. Dotychczas odwiedził nas trzynastokrotnie. Był jednym z jurorów Konkursu Głównego podczas 4. edycji Festiwalu. Zasiadał także w jury Konkursu Technologicznego w roku 2004. W 2002 roku otrzymał, wraz z Andrzejem Żuławskim, Nagrodę Specjalną dla Duetu Operator - Reżyser. Filmy z jego zdjęciami wielokrotnie można było oglądać w ramach pokazów specjalnych, a także w retrospektywie Andrzeja Żuławskiego w roku 2008 (m.in. "Szamanka", "Na srebrnym globie", "Kobieta publiczna").      Norman Jewison
Amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia kanadyjskiego, urodzony w 1926 roku w Toronto. Siedmiokrotnie był nominowany do Oscara, jako reżyser lub producent, a jego filmy zdobyły w sumie 12 statuetek. W swoim dorobku ma także nominacje do nagród BAFTA i Złotych Globów, oraz Nagrodę Specjalną na festiwalu w Berlinie. Pracę reżysera rozpoczął w latach 50., od tamtej pory stworzył kilkadziesiąt filmów, w tym tytuły takie jak "Rosjanie nadchodzą", "W upalną noc", "Opowieści żołnierza", "Wpływ księżyca" czy musicale "Jesus Christ Superstar" i "Skrzypek na dachu".
Norman Jewison był gościem Festiwalu Camerimage w 1999 roku. Został wówczas uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, a w ramach pokazów specjalnych pokazano jego film "W upalną noc".      Roland Joffé 
Brytyjski reżyser filmowy, urodzony w 1945 roku w Londynie. Początkowo reżyserował seriale telewizyjne, od lat 80. tworzy filmy fabularne. Największe sukcesy przyniosły mu dwa filmy z początkowego okresu twórczości - "Pola śmierci" (1984) i "Misja" (1986). Za oba te dzieła otrzymał nominacje do Oscara i nagrody BAFTA. W dorobku reżysera znajdują się także takie obrazy jak "Projekt Manhattan", " Miasto radości" czy "Szkarłatna litera". Jego filmy były kilkakrotnie nominowane do Złotych Globów oraz nagród w Cannes i Berlinie.
Roland Joffe gościł na Festiwalu Camerimage trzykrotnie. W roku 1999 uhonorowany został Nagrodą dla Reżysera ze Specjalną Wrażliwością Wizualną. Za zdjęcia do jego filmu "Vatel" Robert Frisse zdobył Srebrną Żabę podczas 8. edycji festiwalu. W ramach panoramy światowej w 1993 roku pokazano jego film "Miasto radości", a w 1999 obraz "Żegnaj, kochanku" wyświetlany był w ramach pokazów specjalnych. W roku 2014 przewodniczył jurorom Konkursu Głównego.       Neil Jordan
Irlandzki pisarz, scenarzysta i reżyser, urodzony w 1950 roku w Sligo. Laureat Oscara za scenariusz do filmu "Gra pozorów". Jest autorem filmów o tematyce irlandzkiej, takich jak, oprócz oscarowej "Gry pozorów", "Chłopak rzeźnika" czy "Michael Collins". Pracuje również w USA, gdzie zrealizował m. in. "Wywiad z wampirem". W jego dorobku znajdują się również tytuły takie jak "Ondine", "Śniadanie na plutonie" czy "Odważna". Wśród wielu nagród ma w swoim dorobku wyróżnienia przyznane na festiwalach w Cannes, Wenecji i Berlinie.
Neil Jordan był gościem Festiwalu Camerimage w roku 2002. Otrzymał wówczas Nagrodę Specjalną dla Reżysera za Szczególną Wrażliwość Wizualną. Jego film "Gra pozorów" można było oglądać podczas 1. edycji Festiwalu w ramach panoramy światowej, a obraz "Podwójny blef" wyświetlany był w ramach pokazów specjalnych podczas 10. edycji.      Sebastian Junger
Amerykański dziennikarz wojenny i dokumentalista urodzony w 1962 w Belmoncie. Autor głośnego filmu dokumentalnego "Wojna Restepo", za który otrzymał nominację do Oscara oraz nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych w kategorii Najlepsze osiągnięcie reżyserskie w filmie dokumentalnym. Uhonorowany Główną Nagrodą Jury na Sundance.
Na Festiwalu Camerimage w 2010 został laureatem nagrody Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych za reżyserię filmu "Wojna Restepo".


powrót do góry ▲

      Mahmoud Kalari
Irański autor zdjęć filmowych urodzony w 1952 roku w Teheranie. W 1980 roku określony jako jeden z 15 najlepszych fotografów magazynu The Times, na wielkim ekranie jako twórca zdjęć zadebiutował filmem "Jadehay sard". W swoim dorobku ma takie filmy jak "Chwila niewinności", "Dywan" Mohsena Makhmalbaf oraz "Uniesie nas wiatr" Abbasa Kiarostami. Ma na swoim koncie również zdjęcia do filmu "Rozstanie", który otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Złoty Glob, Złotego Niedźwiedzia, Cezara, nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Film Independent.
Trzykrotnie uczestniczył w Festiwalu Camerimage. Podczas 7. edycji festiwalu film "Uniesie nas wiatr" brał udział w Konkursie Głównym. W 2000 roku zasiadał w jury Konkursu Głównego oraz Konkursu Etiud Studenckich. Doceniony w roku 2011 za zdjęcia do "Rozstania" Asghara Farhadi, za które otrzymał Srebrną Żabę na Konkursie Głównym.      Janusz Kamiński
Polski autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1959 roku w Zębicach. Dwukrotny laureat Oscara - statuetkę przyznano mu za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga - w 1994 do "Listy Schindlera", a w 1999 do "Szeregowca Ryana". Ze Spielbergiem pracował także przy wielu innych filmach, m. in. "A.I. Sztucznej inteligencji", "Wojnie światów" czy "Parku jurajskim". Do Nagrody Akademii nominowany był również za zdjęcia do "Motyla i skafandra" Juliana Schnabela oraz "Amistad" i "Czasu wojny" Spielberga. W swoim dorobku reżyserskim ma natomiast tytuły takie jak "Stracone dusze" i "Hania".
Janusz Kamiński był gościem czterech edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2002 uhonorowany został Nagrodą Sponsora Generalnego - Firmy Atlas za Promocję Polskiej Kultury za Granicą. Podczas 15. edycji Festiwalu jego zdjęcia do filmu "Motyl i skafander" nagrodzone zostały Złotą Żabą. W tym samym roku galę otwarcie Festiwalu uświetnił pokaz wyreżyserowanego przez Kamińskiego filmu "Hania". Jego zdjęcia do "Szeregowca Ryana" oceniane były w 1998 w Konkursie Głównym, a w ramach pokazów specjalnych widzowie festiwalu obejrzeli w 2008 roku "Listę Schindlera". W roku 2015 "Most Szpiegów" - najnowszy film Stevena Spielberga ze zdjęciami Kamińskiego - pokazywany był jako jeden z filmów otwarcia Festiwalu.       Janusz Kaniewski
Polski grafik i projektant, urodzony w 1974 roku w Warszawie. Członek elitarnego zespołu europejskich projektantów transportu przyszłości, jako pierwszy Polak projektował dla Ferrari i pracowni Pininfariny. Wykładał m.in. w Instituto Europeo di Desing w Turynie i Royal College of Art. w Londynie. Przez magazyn "Forbes" uznany za jednego z najbardziej kreatywnych ludzi w Polsce. Był kuratorem festiwalu Gdynia Design Days. Współpracował z ONZ, był także doradcą prezydenta Gdyni. Zmarł w roku 2015.
Janusz Kaniewski był gościem festiwalu Camerimage w 2012 i 2013 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Spotów Reklamowych "Fundusze Europejskie w Kadrze".      Kazimierz Karabasz
Polski reżyser filmów dokumentalnych, urodzony w 1930 roku w Bydgoszczy. Uznawany za najwybitniejszego twórcę polskiego dokumentu, doczekał się wielu uczniów i naśladowców. Jest wykładowcą PWSFTviT w Łodzi, od 1992 roku posiada tytuł profesorski. Pierwsze filmy dokumentalne tworzył w latach 50. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest film "Muzykanci" z 1960 roku, za który otrzymał nagrody na festiwalach w Wenecji i Krakowie. Złotego Lajkonika w Krakowie przyznano mu także za film "Rok Franka W.". Jest również reżyserem filmów fabularnych, m.in. nominowanego do Złotych Lwów obrazu "Cień już niedaleko". Wyróżniony kilkoma odznaczeniami państwowymi, m.in. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Kazimierz Karabasz był gościem Festiwalu Camerimage w 2008 roku. Otrzymał wówczas Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym. Kilka jego filmów pokazywanych było również w specjalnym pokazie zatytułowanym "Kamienie milowe polskiego dokumentu artystycznego".      Nicolas Karakatsanis
Belgijski autor zdjęć filmowych. W swoim dorobku ma filmy "Lewy brzeg", "Strefa zaginionych" oraz "Niezwykłe życie Rockiego".
W 2009 roku teledysk "Blonde Fire" grupy The Hickey Underworld ze zdjęciami jego autorstwa otrzymał nagrodę dla Najlepszego Wideoklipu.      Aki Kaurismäki
Fiński reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w 1957 roku w Orimattila. Nagradzany na festiwalach w Cannes, San Sebastian i Wenecji, jest również kilkakrotnym laureatem fińskiej nagrody filmowej Jusi. Sześciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Debiutował na początku lat 80. adaptacją "Zbrodni i kary". Inspiracje literackie widoczne są także w jego filmach "Hamlet robi interesy", "Dziewczynka z fabryki zapałek" czy "Życie cyganerii". Reżyser znany jest również z filmów takich jak "Leningrad Cowboys jadą do Ameryki", "Juha", "Człowiek bez przeszłości", "Światła o zmierzchu" i. in. W niektórych swoich filmach pojawia się jako aktor. Wraz z bratem Miką jest właścicielem firmy producenckiej.
Aki Kaurismäki był dotychczas gościem dwóch odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2004 wraz z Timo Salminenem odebrał Nagrodę dla Duetu Reżyser-Operator. Jego filmy kilkakrotnie brały udział w Konkursie Głównym - w 1999 "Juha", w 2002 "Mężczyzna bez przeszłości", a w 2011 - "Człowiek z Havru". W ramach panoramy europejskiej można było natomiast zobaczyć "Bad family" (2010) i "Dryfujące obłoki" (1996).      Stephen Keith-Roach
Amerykański autor zdjęć filmowych, pracujący głównie przy reklamach i wideoklipach. Przygodę na planie filmowych rozpoczął w serii filmów o Różowej Panterze, ale w pionie operatorskim znalazł się dopiero u Stephena Frearsa, pracując przy "Mojej pięknej pralni". Jako twórca wideoklipów współpracował m.in. z Eltonem Johnem, Robbiem Williamsem, Tiną Turner, Spice Girls, Jamiroquai czy U2. Kręci spoty reklamowe dla Amnesty International, angażując się charytatywnie. Jest także twórcą filmów reklamowych, które tworzył dla największych światowych marek.
Stephen Keith-Roach był gościem festiwalu Camerimage w roku 2013. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Wideoklipów.      Victor J. Kemper
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w roku 1927 w Newark w New Jersey. Wieloletni członek i dwukrotny przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (ASC). Laureat nagrody Emmy za zdjęcia do popularnego serialu telewizyjnego "Kojak". Jest twórcą zdjęć do kilkudziesięciu filmów, współpracował z reżyserami takimi jak Arthur Hill czy Tim Burton.
Victor Kemper gościł na Festiwalu Camerimage cztery razy. Wchodził w skład jury podczas pierwszej edycji, będąc w tym czasie przewodniczącym ASC. W roku 2000, podczas 8. edycji Festiwalu, otrzymał Nagrodę Specjalną - Medal za Wyjątkowy Wkład w Rozwój Festiwalu Camerimage. W 1997 roku był jednym z prowadzących warsztaty operatorskie.      Grzegorz Kędzierski
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1949 roku w Warszawie. Absolwent łódzkiej PWSFTviT, wykładowca kilku uczelni artystycznych w Polsce i za granicą. Jeden z współzałożycieli polskiego Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC). W swoim dorobku ma zdjęcia do kilkudziesięciu filmów - m.in. do "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Sztuki kochania" Jacka Bromskiego czy "Nocnego gościa" Stanisława Różewicza. Przez wiele lat współpracował też z Wojciechem Jerzym Hasem, m.in. przy "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera", "Osobistym pamiętniku grzesznika" i "Pismaku".
Grzegorz Kędzierski był dotychczas gościem sześciu odsłon Festiwalu Camerimage. Zasiadał w jury podczas 6. edycji w 1998 roku.      Dorota Kędzierzawska
Polska reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1957 roku w Łodzi. Absolwentka łódzkiej PWSFTviT. Laureatka Złotego Lwa i Orła, nagradzana także na festiwalach w Cannes i Berlinie. Debiutowała na początku lat 80. W jej dorobku znajdują się filmy takie jak "Diabły, diabły", "Nic", "Wrony", "Jestem", "Pora umierać" czy "Jutro będzie lepiej". Pracuje także jako scenarzystka i montażystka swoich filmów.
Dorota Kędzierzawska była dotychczas gościem dziesięciu odsłon Festiwalu Camerimage. W roku 2005 jej film "Jestem" otrzymał Honorowe Wyróżnienie dla Filmu Polskiego Przyznane przez Panel Profesjonalistów. Autor zdjęć do wielu filmów Kedzierzawskiej, Artur Reinhart, został w 1994 nagrodzony Złotą Żabą za zdjęcia do filmu "Wrony". Filmy tego duetu były także oceniane w Konkursie Głównym - w 1998 "Nic", w 2005 "Jestem", w 2007 "Pora umierać". Film "Jutro będzie lepiej" startował natomiast w Konkursie Filmów Polskich podczas 18. edycji.      Jan Kidawa-Błoński
Polski reżyser, scenarzysta, producent urodzony w 1953 roku w Chorzowie. Zadebiutował w 1984 r. filmem "Trzy stopy nad ziemią", który został doceniony na wielu polskich przeglądach i uzyskał nominację do Złotych Lwów. Inne filmy z jego dorobku to "Męskie sprawy", "Skazany na bluesa", "Różyczka". Niemal każdy jego film brał udział w konkursie głównym festiwalu w Gdyni, jednak Złote Lwy udało mu się zdobyć dopiero w 2010 roku za film "Różyczka". Ten sam obraz przyniósł mu także nominację do Orła.
W 2010 roku na Festiwalu Camerimage przyznano mu Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego za "Różyczkę". Reżyser uczestniczył w 21. edycji festiwalu, podczas której w ramach Konkursu Filmów Polskich pokazywano jego film "W ukryciu".      Krzysztof Kieślowski
Polski reżyser i scenarzysta, urodzony w 1941 roku w Warszawie. Absolwent PWSF w Łodzi. Nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Filmową, Złotym Lwem w Wenecji, Złotymi Lwami w Gdyni, wyróżniano go również na festiwalach w Mannheim, Moskwie, Chicago czy Vancouver. Karierę rozpoczynał jako twórca filmów dokumentalnych, wśród których największym uznaniem cieszyły się takie obrazy jak "Życiorys" czy "Z punktu widzenie nocnego portiera". W jego dorobku fabularnym znajdują się natomiast filmy takie jak "Amator", "Przypadek", "Podwójne życie Weroniki", cykl "Dekalog" czy trylogia "Trzy kolory". Zmarł w Warszawie w roku 1996.
Krzysztof Kieślowski uczestniczył w Festiwalu Camerimage w latach 1994 i 1995. W roku 1994 jego film "Trzy kolory. Czerwony" oceniany był w Konkursie Głównym. W ramach pokazu "Kamienie milowe polskiego dokumentu artystycznego" w 2008 roku pokazano trzy jego dzieła - "Z miasta Łodzi", "Szpital" i "Gadające głowy". W tym samym roku w retrospektywie Edwarda Kłosińskiego można było obejrzeć film "Trzy kolory. Biały". Od 2002 roku na Festiwalu przyznawana jest aktorom nagroda jego imienia, a wśród laureatów znaleźli się m.in. Irene Jacob, Ralph Fiennes czy Charlize Theron.      Val Kilmer
Amerykański aktor, urodzony w 1959 roku w Los Angeles. Należy do najpopularniejszych aktorów Hollywoodu, od swojego debiutu w latach 80. wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Do jego najbardziej znanych kreacji należą role w filmach takich jak "Top Gun" Tony`ego Scotta, "Willow" Rona Howarda, "The Doors" Olivera Stone`a (wcielił się tu w postać Jima Morrisona), "Gorączka" Michaela Manna, "Batman Forever" Joela Schumachera czy "Kiss Kiss Bang Bang" Shane`a Blacka.
Val Kilmer był gościem Festiwalu Camerimage w 2005 roku. Odebrał wówczas Nagrodę Operatorów dla Aktora o Szczególnej Wrażliwości Wizualnej. Na ekranie można było go zobaczyć w 2004 w konkursowym filmie "Aleksander" Olivera Stone`a oraz w ramach pokazów specjalnych w filmach "Jeźdźcy apokalips" (w 2003 r.) i "Kiss Kiss Bang Bang"(w 2005).      Lilly Kilvert
Amerykańska scenografka, urodzona w roku 1950 w Providance. Dwukrotnie nominowana do Oscara - za scenografię do filmów Edwarda Zwicka "Wichry namiętności" (1995) i "Ostatni Samuraj" (2003). Jest także autorką scenografii do filmów "Żyć i umrzeć w Los Angeles" Williama Friedkina czy "Miasto aniołów" Brada Silberlinga. Współpracowała z najwybitniejszymi operatorami amerykańskimi, m.in. z Rogerem Deakinsem i Johnem Baileyem.
Lilly Kilvert była gościem siedmiu edycji Festiwalu Camerimage. Po raz pierwszy w 2006 roku, kiedy była jednym z jurorów Konkursu Etiud Studenckich. Filmy studenckie oceniała ponownie w latach 2008, 2009 i 2010. W roku 2007 została uhonorowana Nagrodą dla Scenografa za Szczególną Wrażliwość Wizualną. W tym samym roku zasiadała także w jury Konkursu Głównego, tę samą funkcję pełniła również podczas 19. edycji Festiwalu. W 2014 roku oceniała filmy w ramach Konkursu Debiutów Reżyserskich. Festiwalowa publiczność miała okazję oglądać jej scenografię do filmu "Wichry namiętności", ocenianego w Konkursie Głównym w 1995 roku.      Shawn Kim
Autor zdjęć filmowych. Pracował przy filmach takich jak "Pate" Agnieszki Wojtowicz - Vosloo, "Ciasteczko szczęścia" Gregga Araki czy "Bez skrupułów" Briana Averilla. Zrealizował również zdjęcia do wielu filmów reklamowych i wideoklipów. Jako autor zdjęć do teledysków współpracował z takimi artystami jak grupa Depeche Mode, 50Cent, Greenday, Dave Gahan czy Katy Perry.
Shawn Kim był gościem Festiwalu Camerimage w 2010 i 2012 roku. Podczas 18.edycji pełnił funkcję jurora Konkursu Wideoklipów. Rok wcześniej zdobył główną nagrodę w tym konkursie za zdjęcia do wideoklipu "Wrong" grupy Depeche Mode. W roku 2008, wraz z Aaronem Stewartem-Ahnem, został natomiast laureatem nagrody publiczności Konkursu Wideoklipów za zdjęcia do "I Will Possess Your Heart" zespołu Death Cab for Cutie.      Jeffrey L. Kimball
Amerykański autor zdjęć filmowych, urodzony w 1943 roku w Wichita w USA. Członek ASC. Uznanie przyniosła mu współpraca z reżyserem Tonym Scottem, z którym stworzył takie filmy jak "Top Gun", "Prawdziwy romans", "Odwet" czy "Gliniarz z Beverly Hills II". Odpowiadał także za wizualną stronę dwóch części kasowego filmu Johna Woo "Mission Impossible". Z tym samym reżyserem spotkał się także na planie "Szyfrów wojny" i "Zapłaty". Współpracował także m.in. z Sylwestrem Stallone`m ("Niezniszczalni") i Adrianem Lynem ("Drabina Jakubowa").
Jeffrey L. Kimball był gościem Festiwalu Camerimage w 2013 roku. Zasiadał wówczas w jury Konkursu Głównego. Uczestniczył także w specjalnym pokazie filmu "Top Gun" w technologii 3D.      Nastassja Kinski
Niemiecka aktorka, urodzona w 1961 roku w Berlinie. Karierę rozpoczęła w wieku 13 lat w filmie Wima Wendersa "Fałszywy ruch". Gdy miała 19 lat, otrzymała nominację do Złotego Globu za rolę w "Tess" Romana Polańskiego. Brała udział w takich projektach jak "Ten od serca" Francisa Forda Coppoli, "Ludzie-koty" Paula Schradera, "Paryż, Teksas" Wima Wendersa, "Królowie życia" Michaela Winterbottoma oraz "Inland Empire" Davida Lyncha. Nominowana do Saturna oraz dwukrotnie do Cezara.
Uczestniczyła w Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Była wówczas członkinią Jury Konkursu Etiud Studenckich.      Johannes Kirchlechner
Niemiecki autor zdjęć filmowych, urodzony w 1958 w Monachium. Od 1986 realizuje zdjęcia do filmów fabularnych, wideoklipów i produkcji telewizyjnych. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami niemieckimi, m.in. z Reinerem Kaufmannem , Ulrichem Zrennerem czy Kathrin Anną Stahl.
Johannes Kirchlechner był gościem siedmiu odsłon Festiwalu Camerimage. Kilkakrotnie zasiadał w jury - w roku 2009 i 2012 Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych, w roku 2010 i 2015 Konkursu Filmów Polskich, w 2011 - Konkursu Debiutów Operatorskich, a w 2014 - Konkursu Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych.      Grzegosz Kiszluk
Redaktor naczelny magazynu "Brief", właściciel wydawnictwa reklamowego AdPress, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy w Polsce. Zasiadał w jury kilku prestiżowych festiwali, m.in. Crackfilm, Złote Orły, Boomerang, Media Trendy czy KTR.
Grzegorz Kiszluk był jurorem Konkursu Spotów Reklamowych podczas Festiwalu Camerimage w 2010 roku.      Maciej Klaś
Senior Strategic Planner w agencji Euro RSCG Warsaw. Jest absolwentem socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz reklamy i marketingu Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie. Zajmował się opracowaniem strategii marek i komunikacji dla miast (Gdańsk, Łódź, Augustów, Radom) oraz województwa podkarpackiego i pomorskiego. Pracował dla takich marek jak: Bakoma, Bobovita, Vichy, PKN Orlen, BP Gas, Citroen, Hortex.
Był gościem Festiwalu Camerimage w 2011 roku. Zasiadał wówczas w Jury Konkursu Spotów Reklamowych.      Rainer Klausmann
Szwajcarski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1949 roku w Wettingen. Pracuje w Niemczech i USA. Zrealizował zdjęcia do około trzydziestu filmów, w tym do takich produkcji jak "Głową w mur" i "Na krawędzi nieba" Fatiha Akina, "Drzewo cytrynowe" Erana Rikisa czy "Upadek" Olivera Hirschbiegela.
Rainer Klausmann brał udział w dwóch edycjach Festiwalu Camerimage. W 2008 roku jego zdjęcia do filmu "Der Baader Meinhof Complex" Uli Edela zostały nagrodzone Brązową Żabą. Widzowie Festiwalu mieli okazję oglądać jego zdjęcia jeszcze kilkakrotnie - w filmie "Upadek" w ramach pokazów specjalnych w 2004 roku, w "Happy us One" w ramach panoramy europejskiej 2006 oraz w trzech filmach, biorących dział w przeglądzie kina niemieckiego w 2011 roku ("Głową w mur", "Soul Kitchen" i "Na krawędzi nieba").      Igor Klebanov
Rosyjski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1946 roku w Moskwie. Przewodniczący Rosyjskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Laureat rosyjskiej nagrody filmowej Nika. Pracował przy takich produkcjach jak "Dzikuska" Jurija Pavlova, "Przemiana" Valerija Fokina (za ten film powtórnie był nominowany do nagrody Nika) czy wyróżniony nominacją do Kryształowego Globu film Pawła Czuchraja "Kierowca dla Wery".
Igor Klebanov był gościem dwóch edycji Festiwalu Camerimage. W roku 2006 zasiadał w jury Konkursu Debiutów Europejskich. Jego zdjęcia do filmu "Kierowca dla Wery" można było oglądać w panoramie europejskiej podczas 13. edycji Festiwalu.      Edward Kłosiński
Polski autor zdjęć filmowych, urodzony w 1943 roku w Warszawie. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym z twórcami kina moralnego niepokoju. Jest twórcą zdjęć do filmów m.in. Andrzeja Wajdy ("Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Ziemia obiecana", "Panny z Wilka"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 2", "Trzy kolory. Biały"), Krzysztofa Zanussiego ("Iluminacja", "Barwy ochronne"). Współpracował także z Larsem von Trierem na planie filmu "Europa". Nagradzany na polskich i światowych festiwalach, m.in. w Gdańsku i Huston, był też dwukrotnie nominowany do Orła - nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Zmarł w roku 2008.
Edward Kłosiński znalazł się wśród gości czterech edycji Festiwalu Camerimage. Podczas 5. edycji zasiadał w jury Konkursu Głównego. W 2008 roku jego osiągnięcia zostały uhonorowane Nagrodą Specjalną za Wkład w Rozwój Sztuki Operatorskiej. W tym samym roku odbyła się także retrospektywa prac Edwarda Kłosińskiego.      Daniela Knapp
Austriacka autorka zdjęć filmowych, urodzona w 1972 roku w Schwatz. Absolwentka Filmakademie Baden-Württemberg. Pracowała m.in. przy filmach takich jak "Edukatorzy" Hansa Weingartnera, "Rozkosze Emmy" i "Mój brat, wampir" Svena Taddickena czy "Dzienniki z Poll" Chrisa Krausa. Za ten ostatni film została w 2011 wyróżniona Niemiecką Nagrodą Filmową za najlepsze zdjęcia.
Daniela Knapp była gościem trzech odsłon festiwalu Camerimage. W roku 1999 wraz z Kathinką Minthe otrzymała Brązową Kijankę za etiudę "Counting Sheep" Svena Taddickena. Film "Edukatorzy" z jej zdjęciami oceniany był w Konkursie Głównym w 2004 roku, w ramach przeglądów kina europejskiego można było natomiast zobaczyć jej zdjęcia do "Dzienników z Poll" (2010) i "Rozkoszy Emmy" (2006).      David Knight
Brytyjski dziennikarz, wydawca i producent. Jest wydawcą i publicystą Promo Magazine oraz serwisu Promonews.tv. Publikuje m.in. w czasopismach Music Week i Televisual. Jest także producentem programów dla stacji MTV2 i C4 documentary. Przewodzi zespołowi przygotowującemu UK Music Video Awards.
David Knight był gościem Festiwalu Camerimage w latach 2010 i 2012. Podczas obydwu wizyt zasiadał w jury Konkursu Wideoklipów.      Nic Knowland
Brytyjski autor zdjęć filmowych. Laureat nagrody BAFTA za zdjęcia do filmu "The Final Passage" Kevina Halla oraz nagrody na katalońskim festiwalu filmowym za zdjęcia do "Instytutu Benjamenta" braci Quay. Ma w dorobku ponad sześćdziesiąt filmów kinowych i telewizyjnych, a także reklamowych. Pracował również m.in. przy "Stroicielu trzęsień ziemi" braci Quay i "Szymonie Magu" Bena Hopkinsa oraz przy słynnym musicalu "Koty" w reżyserii Davida Malleta.
Nic Knowland uczestniczył w czterech odsłonach Festiwalu Camerimage. W roku 2005 był jednym z jurorów Konkursu Etiud Studenckich. Jego zdjęcia do filmu "Szymon Mag" były oceniane w Konkursie Głównym w roku 1999. Podczas 15. edycji Festiwalu, w ramach pokazów specjalnych, można było zobaczyć film "Instytut Benjamenta" , natomiast "Duet" pokazano w przeglądzie animacji braci Quay.      Damian Kocur 
Polski autor zdjęć filmowych i reżyser, urodzony w 1983 roku. Jego film dokumentalny „21 dni” pokazywany był w ramach Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Młodzi i Film. Z sukcesami pracuje również jako autor zdjęć do wideoklipów.
Damian Kocur gościł na festiwalu Camerimage w 2015 roku. Jego zdjęcia do własnej etiudy „To, czego chcę” zostały wówczas nagrodzone Brązowa Kijanką Konkursu Etiud Studenckich. W tym samym roku w Konkursie Wideoklipów pokazywano teledysk „Pył” grupy Fisz Emade Tworzywo, z jego zdjęciami.


      Andrzej Kołodyński
Polski krytyk filmowy, publicysta i wykładowca akademicki. Wieloletni dziennikarz miesięcznika Film, od 1994 roku redaktor naczelny Kina. Autor wielu publikacji z zakresu historii i analizy filmu. Wykłada historię filmu na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przetłumaczył na polski książki m.in. Woody`ego Allena.
Na Festiwalu Camerimage Andrzej Kołodyński gościł w 2010 roku, pełniąc funkcję jurora Konkursu Głównego.      Jan Komasa
Polski reżyser i scenarzysta urodzony w 1981 roku w Poznaniu. W swoim dorobku ma takie filmy jak "Fajnie, że jesteś", "Oda do radości", "Spływ" oraz "Sala samobójców". W 2004 roku otrzymał w Cannes trzecią Nagrodę Cinefondation za etiudę "Fajnie że jesteś". "Sala samobójców" przyniosła mu Orła w kategorii Odkrycie Roku oraz trzy kolejne nominacje do tej statuetki za Najlepszy film, Najlepszą Reżyserię, Najlepszy Scenariusz. Film został doceniony przez magazyn Film - przyznano mu dwie Złote Kaczki, a na festiwalu Nowe Horyzonty otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut.
Był gościem dwóch edycji festiwalu Camerimage - w 2002 oraz 2003 roku. Za reżyserię filmu "Sala Samobójców" otrzymał w 2011 roku Nagrodę Główną Konkursu Filmów Polskich.      Andriei Konchalovsky
Rosyjski reżyser i scenarzysta, urodzony w 1937 roku w Moskwie. Laureat nagród na festiwalach w Cannes, Wenecji, Karlowych Warach i San Sebastian. Od lat 80. pracuje także w USA. Jako scenarzysta współpracował z Andriejem Tarkowskim przy filmach "Mały marzyciel" i "Andriej Rublow". Jest także autorem scenariuszy do wielu własnych filmów. W jego dorobku znajdują się takie tytuły jak "Syberiada", "Uciekający pociąg", "Cisi ludzie", "Dom wariatów", "Pierwszy nauczyciel", "Tango i Cash" czy "Kochankowie Marii". Uznanie przyniosły mu także adaptacje rosyjskiej literatury, takie jak "Szlacheckie gniazdo" według powieści Iwana Turgieniewa czy "Wujaszek Wania" według dramatu Antona Czechowa.
Andriej Konchalovsky był gościem Festiwalu Camerimage dwukrotnie. W 2005 roku został uhonorowany Nagrodą dla Reżysera o Szczególnej Wrażliwości Wizualnej. Jego film "Dom wariatów" można było zobaczyć w ramach pokazów specjalnych w latach 2002 i 2005.      Maria Kornatowska
Polska krytyczka filmowa, eseistka, autorka książek o tematyce filmowej, urodzona w 1935 roku w Warszawie. Była wykładowczynią łódzkiej PWSFTviT w Łodzi. Związana z najbardziej znanymi polskimi czasopismami o tematyce filmowej, takimi jak Film czy Kino. Autorka monografii Federico Felliniego, wywiadu-rzeki z Agnieszką Holland ("Magia i pieniądze", 2002) i wielu innych książek z zakresu historii i poetyki filmu. Posiada swoja gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd. Zmarła w roku 2011.
Maria Kornatowska uczestniczyła w dziewięciu edycjach Festiwalu Camerimage. Pełniła funkcję jurora Konkursu Głównego w 1998 roku, w tym samym roku oceniała też filmy w Konkursie Etiud Studenckich.      Joanna Kos-Krauze
Polska reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1972 roku w Olsztynie. Karierę rozpoczęła jako twórczyni programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Jest współtwórczynią kilku filmów swojego męża Krzysztofa Krauze, w tym wielokrotnie nagradzanych obrazów "Mój Nikifor" i "Plac Zbawiciela".
Joanna Kos-Krauze była gościem festiwalu Camerimage w roku 2006. Wraz z mężem Krzysztofem za film "Plac Zbawiciela" otrzymała wówczas Nagrodę dla Reżysera Najlepszego Filmu Polskiego. W 2005 roku ich film "Mój Nikifor" brał udział w Konkursie Głównym.      Marcin Koszałka
Polski autor zdjęć filmowych, reżyser i scenarzysta urodzony w Krakowie w roku 1970. Zadebiutował w 1999 roku kontrowersyjnym filmem dokumentalnym "Takiego pięknego syna urodziłam", który zdobył liczne nagrody na festiwalach w Kazimierzu Dolnym i Krakowie. Za zdjęcia do filmu "Pręgi" Magdaleny Piekorz otrzymał Złote Lwy w Gdyni oraz nominację do Orła. Jest autorem zdjęć do wielu znanych filmów, takich jak "Kochankowie roku tygrysa" i "Uwikłanie" Jacka Bromskiego czy "Senność" Magdaleny Piekorz. Za zdjęcia do filmu "Rewers" Borysa Lankosza otrzymał Złotą Kaczkę i Złote Lwy oraz nominację do Orła.
Marcin Koszałka był gościem pięciu edycji festiwalu Camerimage. W roku 2010 zasiadał w jury Konkursu Filmów Dokumentalnych. Za zdjęcia do filmu "Rewers" uhonorowany został Brązową Żabą w roku 2009. Filmy w jego reżyserii oraz ze zdjęciami jego autorstwa wielokrotnie brały udział w Konkursie Filmów Dokumentalnych oraz Konkursie Filmów Polskich. W 2015 w Konkursie Głównym zaprezentowany został jego pełnometrażowy debiut fabularny - "Czerwony Pająk".