1
2
3
4
5
6
7
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
NAGRODA CAMERIMAGE DLA MONTAŻYSTY TRAFI DO…
OFICJALNY PLAKAT CAMERIMAGE 2017
JOHN TOLL Z NAGRODĄ CAMERIMAGE ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
ZGŁOŚ FILM
7. WINNERS SHOW W LA
LAUREACI CAMERIMAGE 2016!
Dotychczasowi gościeDavid Lynch
Dotychczasowi gościeKeanu Reeves
Dotychczasowi gościeAlan Rickman
Dotychczasowi gościeViggo Mortensen
Dotychczasowi gościeJohn Turturro
Dotychczasowi gościeVilmos Zsigmond
Dotychczasowi gościeChris Menges
Dotychczasowi gościeRoger Deakins
Dotychczasowi gościeVittorio Storaro
Dotychczasowi gościeChris Doyle
Dotychczasowi gościeGus Van Sant
Dotychczasowi gościeNastassja Kinski
Dotychczasowi gościeBill Murray
Dotychczasowi gościeRutger Hauer
Dotychczasowi gościeTerry Gilliam
Dotychczasowi gościeOliver Stone
Dotychczasowi gościeRoman Polański
Dotychczasowi gościeHaskell Wexler
Dotychczasowi gościeEd Lachman
Dotychczasowi gościeSławomir Idziak
Dotychczasowi gościeJohn Toll
Dotychczasowi gościeIsabelle Huppert
Dotychczasowi gościeAlan Parker
Dotychczasowi gościeJerzy Skolimowski
GRATULACJE DLA VITTORIO STORARODodano : 23.02.2017
 
Z wielką radością informujemy, iż Muzeum George’a Eastmana uhonoruje niezwykłe dokonania autora zdjęć filmowych Vittorio Storaro, ASC, AIC przyznając mu prestiżową  The George Eastman Award, która jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez tę instytucję. Nagroda ta jest wyrazem uznania wobec wybitnego wkładu, jaki Vittorio Storaro wniósł do sztuki filmowej. 
 
 
Przyjmując tę nagrodę, Vittorio dołącza do takich legendarnych postaci związanych ze światem filmu, jak: Charles ChaplinGary CooperJoan CrawfordCecil B. DeMilleMichael DouglasGreta GarboLillian GishAudrey HepburnGregory PeckMartin ScorseseJames StewartMeryl Streep i Michael Keaton. Nagroda George’a Eastmana została ustanowiona w 1955 jako pierwsza retrospektywna nagroda filmowa, wyróżniająca pracę artystyczną o ponadczasowej wartości.
 
 
Gratulacje dla Vittorio Storaro!
 
 
Vittorio Storaro właściwie nie trzeba przedstawiać, ale tych, którym przyda się przypomnienie kilku faktów, zapraszamy do krótkiej lektury tekstu poniżej.
 
 
Vittorio Storaro
fot. Ewelina Kamińska
 
Vittorio Storaro to urodzony w 1940 roku w Rzymie włoski autor zdjęć filmowych. Pracował przy około 50 filmach i kilku serialach. Trzykrotnie uhonorowany Oscarem - za zdjęcia do filmów Czas Apokalipsy, Czerwoni Ostatni Cesarz. Wieloletni współpracownik Bernardo Bertolucciego, pracował także z takimi twórcami kina jak Francis Ford CoppolaWarren Beatty czy Carlos Saura. W roku 2001 otrzymał tytuł doktora honoris causa łódzkiej PWSFTviT.
 
Z Festiwalem Camerimage związany jest od pierwszej edycji. Naszym gościem był do tej pory kilkanaście razy. W 1993 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury, a rok później otrzymał Złotą Żabę za Całokształt Twórczości. Jego wieloletnia współpraca z Bertoluccim i Saurą została wyróżniona nagrodami dla duetu operator-reżyser na Festiwalach Camerimage 1997 i 2009. 
 
Vittorio Storaro należy niewątpliwie do artystów najczęściej nagradzanych na Festiwalu - jest również laureatem kilu nagród specjalnych: w roku 1998 otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za film Tango w reżyserii Carlosa Saury, w roku 2000 Złotą Kamerę dla Największej Osobowości Artystycznej wśród Autorów Zdjęć Filmowych. 
 
Jako bywalec i przyjaciel Festiwalu wręczał także, wraz z Vilmosem Zsigmondem i Billym Williamsem, Złotą Żabę za Całokształt Twórczości, przyznaną w 2001 roku Owenowi Roizmanowi
 
W roku 2007 15. edycję Festiwalu uświetniła wystawa fotografii Vittorio Storaro, zatytułowana "Storaro: Pisanie światłem". Wielokrotnie był też w gronie prowadzących warsztaty operatorskie na Camerimage.
 
W roku 2015 za swoją współpracę z irańskim reżyserem Majidem Majidi przy filmie Muhammad: The Messenger of God odebrał Nagrodę dla Niezwykłego Duetu Filmowców.  
 
Ostatnim jego dziełem są zdjęcia do filmu Śmietanka towarzyska Woody’ego Allena, a obecnie pracuje nad kolejnym filmem tego reżysera.
 
 
 
Drukuj